Foto: Davor Kovačević
Prosvjed “Zajedno za veće plaće”, kojeg je u nedjelju organizirao Tiger, jedan od sindikata unutar Hrvatske pošte, okupio je 500-tinjak zaposlenika koji su, uz veće plaće, tražili bolje uvjete rada i isplatu 1200 eura svim radnicima u operativi, a ne samo dijelu, kako je planirano.
Upozorili su kako je njihova prosječna plaća na razini 75 posto hrvatskog prosjeka, a od 1. siječnja osnovna će bit ispod minimalne koju Vlada utvrdila uredbom.
“Sve to uzrokuje masovni odlazak kvalitetnih radnika iz tvrtke koji se zamjenjuju manje kvalitetnom stranom radnom snagom koja ruši cijenu rada”, upozorio je ispred zgrade Hrvatske pošte predsjednik Sindikata Tiger Ivica Franić.
Poručio je kako hitno traže kontinuirani rast plaća dok ne dosegnu prosječnu plaću u RH jer su ju prije 15 godina imali, a od 2009. nisu se povećavale nego padale. “Da su naše plaće pratile rast minimalne plaće danas ne bismo prosvjedovali”, istaknuo je dodavši kako najavljena povećanja to neće ispraviti.
Napomenuo je i kako im kolektivni ugovor vrijedi još tri mjeseca i nema puno vremena za socijalni dijalog, a ako ga ne bude najavio je organiziranje zakonitog štrajka čim se za to stvore uvjeti, pojasnivši kako to neće biti u prosincu, nego u siječnju. “Vjerujem da će kolege odraditi maksimalno koliko mogu kako bi sve pošiljke u predblagdansko vrijeme bile isporučene na vrijeme. Nikad nije bilo više posla, radnika nikad manje”, rekao je Franić medijima.
Upitan o najavljenim povećanjima plaće iz Uprave, Franić je rekao kako će s time plaće poštara i službenika na šalteru biti 1250 eura bruto, a sada je 850 eura neto. Naglasio je da traže dodatke ukinute još 2013. pa je tako naknada za minuli rad smanjena s 0,5 na 0,4, smanjen je broj dana godišnjeg odmora, ukinute su jubilarne nagrade i dar za djecu, dnevnica je bila veća prije 20 godina (170 kuna) nego danas (na razini 150 kuna) .
Također je ukazao i na odluku o lojalnosti, kojom je određeno da će isplatu od 1.200 eura dobiti samo dio radnika u operativi, ali ne i oni koji rade u uredima i sortirnicama, a koji su jednako neophodni u funkcioniranju poštanske službe i također rade teške poslove. Uz to, sustav nagrađivanja za radni učinak koji provodi poslodavac također je nelogičan i nepravedan, istaknuo je Franić.
Ustvrdio je da u tvrtki nema socijalnog dijaloga, jer je Uprava razgovarala samo s jednim sindikatom, a sindikat Tiger potpuno ignorirala. Vjeruje, kaže, kako će u Upravi shvatiti da je to neodrživo, a ako ne budu snosit će posljedice.
Upozorio je i na kršenje odredbe kolektivnog ugovora koje jamče pravo na sindikalno izvješćivanje članova, i to blokadom službenog maila i drugim protuzakonitim postupanjem prema samo jednom sindikatu unutar kompanije što predstavlja povredu temeljnog prava radnika na slobodu sindikalnog udruživanja i djelovanja.
Prosvjednici su se okupili iz cijele Hrvatske noseći transparente “Plaća poštara nakon svih brutalnih povećanja 850 eura”, Tražimo plaću dostojnu čovjeka”, “Previše posla za premale plaće”, “Tako je dobro da je 2000 radnika u 2 godine dalo otkaz” i “U pošti nema zadovoljnih radnika”.
najnovije
najčitanije
Županija
čuvari tradicije
Maraška fest u Svetom Filipu i Jakovu slavi voćku koja je othranila generacije: ‘To je omaž našem kraju’
Hrvatska
Borbena moć 26
Hrvatska vojska sa saveznicima uvježbavala odgovor na nuklearno-biološko-kemijske ugroze
Hrvatska
javno savjetovanje
Split planira zabraniti noćnu prodaju alkohola tijekom turističke sezone
Hrvatska
hodaj za liku
‘Gospić nije deponij, Lika nije periferija’: Građani zatražili hitnu sanaciju otpada
Svijet
paklene vrućine
Opet oboren toplinski rekord u Njemačkoj, zbog oštećenja kolnika zatvorene autoceste
Hrvatska
oštra reakcija
Josip Dabro žestoko o Mariju Radiću: ‘Od drukera i agenturnih cinkaroša nikada ne bih tražio milost’
Crna Kronika
zagreb
Tragedija na Jarunu: U jezeru se utopio 28-godišnjak
Nogomet
borba čarobnjaka
Ganski vrač bacio čini, hrvatski mađioničar uzvratio! Pogledajte hit video Luke Vidovića uoči večerašnje utakmice
Svijet
PRIJEVREMENI IZBORI
PREOKRET U SRBIJI! Vučić najavio da će podnijeti ostavku: ‘Bit ću predsjednik još samo nekoliko tjedana’
Zadar
MARKO ČULINA