Foto: Arhiva NL
U deset mjeseci u hrvatskim medijima pronađeno je 4.500 seksističkih i homofobnih tekstova, a najviše je onih sa seksualnom objektivizacijom žena, istaknuto je u četvrtak na okruglom stolu o suzbijanju seksizma, homofobije i transfobije u medijima.
Voditeljica projekta ”Seksizam naš svagdašnji” Nataša Vajagić istaknula je važnost suzbijanja seksizma, odnosno diskriminacije žena, ali i homofobije i transfobije u medijima predstavivši rezultate istraživanja takvih sadržaja u medijima i oglašivačkoj industriji od 1. ožujka do 31. prosinca 2023.
”Najčešći oblik seksizma jest seksualna objektivizacija žena, slijedi podržavanje ili promocija rodnih stereotipa te pogrdno ili trivijalizirajuće izvještavanje o izgledu i ponašanju žena”, kazala je Vajagić. Prema rezultatima istraživanja, u spornim člancima značajan udio ima i reprodukcija i održavanje rodnih stereotipa u odnosu na žrtve rodno utemeljenog nasilja, mizoginija i govor mržnje, kao i homo/bi/transfobija.
”Po broju članaka sa seksualnom objektivizacijom žena ističe se pet portala. Prvo mjesto drži portal net.hr sa 565 objavljenih članaka, slijedi Dnevno.hr sa 381, Slobodna Dalmacija sa 241, 24sata sa 178 i Dnevnik.hr sa 84”, kazala je Vajagić.
S druge strane, naglasila je i tri glavna cilja u borbi protiv seksizma i homofobije u medijima. Prvi je da prekršajnim odredbama za kažnjavanje u Zakonu o elektroničkim medijima treba obuhvatiti i elektroničke publikacije koju promiču spolnu diskriminaciju, nasilje i mržnju, zatim provođenje redovite edukacije za medijske djelatnike o sprječavanju seksizma, homofobije i transfobije u izvještavanju te edukativne programe za javne službenike i službenice o seksizmu i rodnoj ravnopravnosti.
Popovac: Najčešći oblik seksizma je – čista nepristojnost
Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić istaknula je iznimnu važnost edukacije u sprečavanju seksizma i homofobije u medijima podsjetivši i na preporuku Vijeća Europe koja seksizam definira kao da je “bilo koji čin, gesta, vizualni prikaz, izgovorena ili pisana riječ, praksa ili ponašanje temeljeno na ideji da je osoba ili skupina osoba podređena zbog svog spola”.
Podsjetila je i na rezultate desetak godina stare analize medijskog izvještavanja o slučajevima nasilja prema ženama prema kojem je na uzorku od 3.500 tekstova njih 33,4 posto imalo senzacionalistički naslov, 47,7 posto je uključivalo pretpostavke, a 7,6 posto je optuživalo žrtvu. Pravobraniteljica Ljubičić naglasila je i iznimnu važnost medijskog regulatora – Vijeća za elektroničke medije (VEM) u sankcioniranju seksizma, homofobije i transfobije u medijima navodeći i konkretne primjere.
Predsjednik VEM-a Josip Popovac upozorio je i da u brojnim slučajevima medijski regulator ”nema nikakvog regulatornog načina sankcionirati” prekršitelje.
”Pitanje seksizma je dosta rašireno, i ono je najčešće pitanje kućnog odgoja. Najčešći oblik seksizma je čista nepristojnost”, kazao je Popovac.
U raspravi u zagrebačkom Novinarskom domu sudjelovali su i predsjednik Novinarskog vijeća časti HND-a Hrvoje Šimičević, članica Neformalne mreže za suzbijanje seksizma u medijima i oglašivačkoj industriji Maja Krištafor koja je i moderirala skup te predstavnice desetak ženskih udruga.
najnovije
najčitanije
Zadar
crvena barka
Siniša Hajdaš Dončić posjetio Zadar i članstvu predstavio politike za koje se zalažu
Gospodarstvo
veliki rast
Bitcoin danas došao na “milimetar” od povijesne vrijednosti
Svijet
postignut dogovor
Sljedeće godine Bugarska i Rumunjska ulaze u Schengen
Nogomet
anketa marce
Hrvatska ima najmanje izgleda za osvajanje Lige nacija
Županija
USLUGA NA OTOKU
Od 5. prosinca dokumenti se mogu izraditi i u Salima
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Zadar & Županija
PREDAVANJE
Kvaliteta života u Zadru jako pala! Evo koji je najbolji, a koji najgori gradski kvart…
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!