Foto: Davor Kovačević/NL
S obzirom na želju Europe da postane neovisna o ruskim energentima, suradnja sa Sjedinjenim Američkim Državama je od ključne važnosti za izgradnju otporne energetske arhitekture u Europi, rekao je hrvatski premijer Andrej Plenković u četvrtak Washingtonu.
“Američko-europsko partnerstvo što se tiče ukapljenog zemnog plina (LNG) je dokaz naših zajedničkih napora da stvorimo otporne opskrbne lance koji mogu izdržati buduće geopolitičke šokove”, rekao je Plenković na Konferenciji u organizaciji LNG Allies na temu “Trgovina i sigurnost: Američko-europsko LNG partnerstvo”.
Kao primjer je naveo LNG-terminal na Krku, “koji je postao krucijalan u širem kontekstu europske energetske sigurnosti”.
“A 65 posto LNG-a koji je došao na naš terminal zapravo je pristigao iz Sjedinjenih Američkih Država, što vam daje ideju o tome koliko je važno energetsko partnerstvo između Hrvatske i vas uključenih u LNG”.
Naglasio je da je Hrvatska, osim ulaganja plutajuću jedinicu za prihvat, skladištenje i uplinjavanje (FSRU), namijenila 559 milijuna eura za izgradnju širih cijevi koje će u budućnosti moći prevoziti i vodik.
“Ambicija je Hrvatske dodatno naglasiti snagu svoje uloge kao energetskog čvorišta jer na otoku pored LNG-a imamo i terminal za sirovu naftu i Jadranski naftovod … A također možemo dopremati dovoljno sirove nafte do rafinerija u Mađarskoj i Slovačkoj”, kazao je Plenković.
Dodao je da bi Hrvatska stoga mogla biti “zemlja transporta”.
“A to je strateški važno kada gledamo kako smanjiti ovisnost o izvorima energije iz Rusije za zemlje srednje i istočne Europe koje, za razliku od Hrvatske, nemaju izlaz na more”, dodao je.
Naglasio je da su brojke takve da “EU uvozi više od 90 posto svoje nafte, više od 80 posto svoga plina i 45 posto ugljena”.
“Stoga smo daleko od toga da možemo reći da smo autonomni što se tiče energetskih izvora te je proširenje suradnje sa zemljama koje nas mogu opskrbiti energentima, naročitom plinom, od ogromne važnosti”.
Plenković se u četvrtak u Washingtonu sastao i s trgovinskom predstavnikom SAD-a Jamiesonom Greerom.
Premijer je na društvenoj platformi X napisao da je s Greerom razgovarao “o daljnjem intenziviranju gospodarske razmjene Hrvatske i SAD-a, koja trenutno iznosi oko 1,6 milijardi eura, kao i najavi mogućeg uvođenja američkih carina”.
“U tom pogledu važno je nastaviti dijalog između EU-a i SAD-a kako bi se postiglo kompromisno i obostrano prihvatljivo rješenje koje će zaštititi konkurentnost gospodarstva s obje strane Atlantika”, dodao je Plenković.
Autor: Hina
najnovije
najčitanije
Hrvatska
premijer
Plenković: ‘Ta ekipa mora još puno žganaca papati da se iz Muzemo! pretvori u ozbiljnu političku stranku’
Svijet
paklene vrućine
Njemačka zabilježila apsolutni rekord s temperaturom od 41,3 stupnja Celzija
Svijet
američki predsjednik
Trump prijeti 100-postotnim carinama zemljama koje uvedu porez na digitalne usluge
Hrvatska
Odluka
Vlada osnovala radnu skupinu za praćenje administrativnih cijena
Nogomet
Kazu Miura
Japanska nogometna legenda nastavlja karijeru i u 60. godini
Crna Kronika
Prijavljen nestanak
JESTE LI JE VIDJELI? Na području Zadra nestala 16-godišnja Gabrijela
Crna Kronika
prometna nesreća
Motociklist (20) teško ozlijeđen na Gaženičkoj cesti, vozač automobila oduzeo mu prednost
Zadar
nepravomoćna presuda
Osuđen na 2 godine i 8 mjeseci zbog pokušaja ubojstva automehaničara u Briševu
Footopis
mundijal
Vatreni s Ganom u utakmici istine, pojavio se i novi Dark Horse
Svijet
upravno partnerstvo!?