
Foto: My Voice, My Choice
Europska građanska inicijativa “My Voice My Choice” kojom se planira prikupiti milijun potpisa za zahtjev da Europska unija učini sve što može kako bi osigurala siguran i dostupan pobačaj, predstavljena je u četvrtak u Zagrebu na konferenciji za novinare.
Inicijativu je pokrenuo slovenski Institut 8. mart, a pridružilo joj se 18 organizacija iz 9 zemalja Europske unije. Nika Kovač iz Instituta 8. Mart naglasila je kako od EU zahtijevaju da donese zakonodavstvo kojim bi se stvorio financijski mehanizam koji pomaže državama članicama koje se dobrovoljno pridruže ovoj politici da osiguraju siguran i dostupan pobačaj.
“Ova predložena inicijativa važna je jer bi rezultirala mehanizmom na razini cijele EU koji bi ženama omogućio da otputuju u zemlje koje su se odlučile osigurati uslugu pobačaja, a trošak usluge u potpunosti bi pokrivala Europska komisija”, istaknula je Tea Vidović iz hrvatske inicijative.
Sanja Cesar iz hrvatske inicijative naglasila je kako je u Hrvatskoj pobačaj teško dostupan, no i da postoji problem sa sprječavanjem i prevencijom neplaniranih trudnoća te da nema sveobuhvatne znanstveno utemeljene seksualne edukacije.
Naglasila je niz faktora zbog kojih milijun žena diljem EU nema pristup toj medicinskoj usluzi kao što su odbijanje pružanja usluge radi zakonskih odredbi, priziv savjesti, visoka cijena postupaka te nedostupnost informacija.
“Iako se radi o medicinskom zahvatu, političke elite te struka o pobačaju najčešće govore iz moralne perspektive te stigmatiziraju žene koje traže pobačaj i zdravstvene djelatnike koje ga pružaju”, kazala je Cesar.
Istaknuli su podatke HZZO-a iz 2022. po kojima je pet bolnica imalo 0-2 pobačaja, a to su najčešće bolnice u kojima liječnici odbijaju obavljati pobačaje gdje bi bolnice trebale imati osiguran ugovor s vanjskim ginekologom za takvu uslugu.
Cesar je istaknula kao bi troškovi zahvata trebali biti pokriveni znanstvenim osiguranjem jer građanke ove zemlje financiraju sustav javnog zdravstva, no zahvat svejedno moraju platiti.
U 2022. godini Općoj bolnici Brežice u Sloveniji obavljeno je 207 pobačaja te je besplatan, a priziv savjesti u Sloveniji ulaže oko 3 posto ginekologa. U Hrvatskoj se na priziv savjesti poziva oko 60 posto ginekologa.
Na predstavljanju istaknuto je da su zahtjevi inicijative vrlo jednostavni: usluga prekida trudnoće na zahtjev mora biti sigurna, legalna i dostupna, bez kompromisa.
Prikupljanje potpisa počelo je u srijedu 24. travnja. Online peticija dostupna je na internetskim stranicama Europske komisije, a potpisi će se prikupljati uživo na događajima koji će se organizirati diljem Hrvatske.
najnovije
najčitanije
Crna Kronika
NARKO MAFIJA
U velikoj akciji zaplijenjeni kokain i marihuana vrijedni preko 210 milijuna eura
Zadar
ZAKLADA ANA RUKAVINA
Ove subote na Narodnom trgu akcija prodaje tulipana
Zadar
LIJEPA GESTA
Vjernici iz župe sv. Ivana i Pavla u Petrčanima darovali tri tisuće maslinovih grančica
Zadar
PD PAKLENICA
Iduće srijede predavanje “Divlja priroda Hrvatske” Gorana Šafareka
Županija
PROVJERITE ADRESE
U petak bez struje neke zadarske ulice, ali i cijela mjesta u okolici
Crna Kronika
ispitivanje osumnjičenika
USKOK zbog organiziranog kriminala “češlja” po Zadarskoj županiji
Zadar
JESSICA RABBIT
Vlasnica upozorila na divljanje: Jedini zadarski sex shop na meti vandala
Zadar
KAD NAVRŠE 18
Roditelji osoba s autizmom moraju voditi “knjige” o troškovima svog djeteta
Zadar
NEPOZNAT VLASNIK
Na Žmirićima niknuo štand bez dozvole
Zadar
PRESUDA