Utorak, 2. srpnja 2024

Weather icon

Vrijeme danas

27 C°

OPASNO VRIJEME

Hitna ima pune ruke posla zbog vrućine: ‘Samo noćas smo imali čak 80 intervencija…’

Autor: Hina

30.06.2024. 13:50
Hitna ima pune ruke posla zbog vrućine: ‘Samo noćas smo imali čak 80 intervencija…’

Foto: Vedran Karuza/NL



Nastavni zavod za hitnu medicinu Grada Zagreba noćas je imao čak 80 intervencija, a jučer više od 100, a pomoć su uglavnom zatražili srčani i plućni bolesnici i osobe starije životne dobi, rekao je u nedjelju Hini voditelj smjene u Nastavnom zavodu dr. Jozo Brkić.


Dr. Brkić kaže da je 80 intervencija koliko su ih imali noćas, puno za noćnu službu. Jutros još nisu imali intervencija, ali s obzirom na visoke temperature, očekuju ih.


Jučer su tijekom dana imali više od 100 intervencija. Najviše su intervenirali kod srčanih i plućnih bolesnika i uglavnom kod osoba starije životne dobi.




Kad su velike, ekstremne vrućine, Hitna medicinska služba ima 10-ak posto povećanja opsega posla, kaže Brkić. Napominje i da je teško razlučiti je li to zbog tih ekstremnih vrućina i toplinskih valova, ali činjenica je da ih najčešće zovu kronični bolesnici i osjetljive skupine stanovništva.


Problem je, kaže, ako kronični bolesnici ne koriste lijekove i ne pridržavaju se savjeta da ne izlaze van od 10 do 17 sati.


Pomoć traže i mlade osobe


Pomoć traže i mlade osobe, dođe im slabo ako ne uzimaju dovoljno tekućine i nisu ništa pojeli.


“Bolje spriječiti, nego liječiti. Svi koji ne moraju neka ne izlaze van od 10 do 17 sati, pogotovo umirovljenici i oni koji imaju zdravstvenih poteškoća”, poručio je voditelj smjene Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Grada Zagreba.


Apelira na građane da piju dosta tekućine, jedu laganu hranu, a svi kronični bolesnici da uzimaju propisanu terapiju.


Kaže da barem po noći trebamo rashladiti stanove i da budemo oprezni s klimatizacijom i u stanovima i u automobilima. Razlika treba biti sedam do 10 stupnjeva kad su ekstremne vrućine, u automobilima prije dolaska na destinaciju klimatizaciju treba isključiti da se organizam privikne.


Visoke temperature, koje će se prema prognozi Državnog hidrometeorološkog zavoda danas kretati između 30 i 35 Celzijevih stupnjeva, mogu utjecati na zdravlje pa je potrebno zaštititi se od vrućine, posebno osobe sa zdravstvenim problemima, djeca i trudnice.


Izbjegavati boravak na suncu od 10 do 17 sati


Valja izbjegavati boravak na suncu od 10 do 17 sati, naročito djeca, trudnice, starije osobe i srčani bolesnici te oboljeli od šećerne bolesti. U slučaju vrtoglavice, slabosti, izrazite žeđi ili glavobolje potrebno je potražiti pomoć, neke su od preporuka Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.


Važno je rashladiti dom i tijelo te piti dovoljno tekućine, no izbjegavati alkohol i napitke s previše kofeina i šećera. Treba jesti češće male obroke i izbjegavati hranu bogatu bjelančevinama.


Idealno bi bilo sobnu temperaturu držati ispod 32°C danju i ispod 24°C noću. To je posebno važno za djecu, za starije od 60 godina i kronične bolesnike.


Treba smanjite količinu vrućeg zraka unutar stana ili kuće, danju zatvoriti prozore i rolete, kao i umjetna svijetla te što je više moguće električnih uređaja.


Preporučuju se tuširanje ili kupanje u mlakoj vodi, nošenje lagane široke svijetle odjeće i pokrivala za glavu te sunčanih naočala. Također i redovito korištenje kreme sa zaštitnim faktorom od štetnog UVA i UVB zračenja.


Ako je moguće valja izbjegavati naporni fizički rad.


Naročitu brigu valja posvetiti djeci – dojenčad do dobi od 6 mjeseci uopće ne izlagati suncu dok se djeca do kraja prve godine života ne smiju izlagati izravnom suncu, te valja primjenjivati zaštitne kreme zbog indirektnog zračenja, hipoalergene bez kemijskih filtera