Uvjeti pod kojima je moguće prijaviti se za dostupna sredstva objavljeni su danas u novom javnom pozivu Fonda, kojim se potiče iskorištavanje sunčeve energije za dobivanje električne energije u kućanstvima.


Podnošenje prijava počinje 4. studenog u devet sati, a podnose se isključivo elektronički, putem informacijskog sustava eFZOEU uz NIAS autentifikaciju i korištenje vjerodajnica značajne sigurnosti.


Mogu se prijaviti građani koji su od 1. siječnja do 29. prosinca 2023. na svojim kućama instalirali fotonaponsku elektranu i dobili potvrdu za trajni pogon. Također, građani koji, iz nekog razloga, na prošlogodišnji poziv za sufinanciranje fotonaponskih elektrana nisu dostavili svu potrebnu dokumentaciju, a udovoljavaju propisanim uvjetima.




U Fondu kažu da je osnovni uvjet sufinanciranja razdoblje ugradnje sustava i ishođenja dozvole za trajni pogon, za što su sredstva osigurana od privremene naknade definirane Zakonom o provedbi Uredbe Vijeća EU 2022/1854 o hitnoj intervenciji za rješavanje pitanja visokih cijena energije.


Naime, namjera tog zakona bila je da se naplaćena naknada od ostvarenog ekstra profita investira u fotonaponske elektrane na kućama, kako bi građani u što većoj mjeri proizvodili struju za vlastite potrebe i tako postali energetski neovisni.




Građanima koji udovoljavaju uvjetima, Fond će sufinancirati do 50 posto troška investicije, odnosno do 600 eura po kW nazivne snage ugrađene elektrane.


U Fondu ističu kako je solarizacija jedan od značajnih koraka u zelenoj tranziciji Hrvatske.


Broj zahtjeva za sufinanciranje fotonaponskih elektrana u 2023. pokazuje pozitivan trend u razvoju energetske neovisnosti kućanstava, a to se ogleda i u interesu za program energetske obnove obiteljskih kuća za koji je bilo osigurano rekordnih 120 milijuna eura.


Zaprimljeno je gotovo 12.000 prijava, od kojih se veliki broj odnosi i na ugradnju obnovljivih izvora energije u kućanstvima. Također navode da se sredstva za sufinanciranje  biti dostupna i u nadolazećem razdoblju.