Foto: Viroexpo
Na 26. međunarodnom sajmu gospodarstva, obrtništva i poljoprivrede – Viroexpo 2023. predstavlja se više od 500 izlagača, a sajam je u petak otvorio premijer Andrej Plenković koji je istaknuo kako Viroexpo dobro pozicionira grad Viroviticu i Virovitičko-podravsku županiju u gospodarskom i poduzetničkom duhu.
Na Viroexpou se od petka, 17. veljače pa do nedjelje, 19. veljače na više od 21 tisuću četvornih metara vanjskog i unutarnjeg izlagačkog prostora predstavlja više od 500 izlagača iz Hrvatske, BiH, Slovenije, Mađarske, Slovačke, Srbije, Makedonije, Italije, Austrije, Azerbajdžana. Zemlja partner je Bosna i Hercegovina, a županije partner Ličko-senjska.

“Ovo je prvi sajam koji se održava u Virovitici, a da smo dodatno osnažili svoj međunarodni položaj nakon što smo 1. siječnja ove godine ušli u šengenen i euru područje.
Šengenski prostor za stanovnike uz mađarsku granicu daje ogromnu novu vrijednost, kao i za mađarske prijatelje koji dolaze u Hrvatsku”, rekao je Plenković.

Premijer je podsjetio i na mjere kojima je država odgovorila na pandemiju koronavirusa i energetsku krizu zbog ruske agresije na Ukrajinu.
Najavio je tri strateške teme kojima će se u idućem razdoblju baviti hrvatska Vlada.

“To su globalna tema klimatskih promjena i energetska politika koje će biti spojene u zajedničku, a koja treba osigurati energetsku sigurnost i manje fosilnih goriva.
Zatim digitalna transformacija u svim segmentima poslovnoga sektora te demografska revitalizacija”, rekao je.
Istaknuo je i važnost sinergije nacionalne i lokalne politike te stvaranje preduvjeta i atmosfere u društvu za okvir ulaganja koja će Hrvatsku dovesti do manje transfera iz ruralnog u urbana područja i manje odlazaka iz Hrvatske.

“Za te nam namjene na raspolaganju stoje značajna sredstva iz nacionalnih proračuna i privatnih investicija. Nikad nismo imali više financijskih pologa i potpora financijskih institucija zato što smo došli na radar svih onih koji s nama žele poslovati.
Dolazak međunarodnih izlagača na ovaj skup, zajedno s njihovim veleposlanicima, govori o privlačnosti Hrvatske i njenom promijenjenom položaja”, rekao je premijer, kojega veseli i što se na Viroexpou osjeti dobro i pozitivno ozračje među proizvođačima i gospodarstvenicama.

Zemlja partner ove je godine Bosna i Hercegovina, što premijer smatra važnim s obzirom i na jučerašnji posjet predsjedateljice Vijeća ministara BiH Borjane Krišto Zagrebu, a podsjetio je i kako je Hrvatska prvi vanjskotrgovinski partner te drugi ulagač u BiH.

“Najnoviji upućuju da bi robna razmjena mogla biti vrijedna gotovo četiri milijarde eura, što znači da je suradnja nakon epidemije koronavirusa intenzivirana.
Siguran sam da će prisutnost BiH poduzetnika i proizvođača danas činiti dio mozaika te suradnje”, rekao Plenković.

I predsjednik Gospodarske komore Federacije BiH Marko Šantić je naglasio povezanost Hrvatske i BiH, ne samo kroz graničnu povezanost, već i gospodarstvo i izvrsne rezultate ostvarene u vanjskotrgovinskoj razmjeni.
Na Viroexpu je i jaka delegacija Ličko-senjske županije predvođena županom Ernestom Petryjem. Premijer Andrej Plenković posjetio je njihov štand.

U ime Ličko-senjske županije na otvorenju sajma nastupila je Ženska klapa “Senjkinje” iz Senja i HKUD “Degenija” iz Gospića.
Inače, na otvorenju Viroexpoa su bili i ministrica poljoprivrede Marija Vučković, ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić, ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović, kao i brojni predstavnici Virovitičko-podravske županije i Grada Virovitice, predstavnici komora i gospodarstvenici.

U okviru sajma održat će se i brojna stručna predavanja za poljoprivrednike, gospodarstvenike, poduzetnike i obrtnike, primjerice o nedostacima radne snage, izazovima proizvodnje vina, lješnjaka i meda, kao i okrugli stolovi i panel rasprave, npr. o utjecaju klimatskih promjena na poljoprivrednu proizvodnju, o optimizaciji gospodarenja tlom i prilagodbi agroekosustava i agrotehničkih mjera klimatskim promjenama, itd.

U okviru sajma Udruga vinogradara i voćara “Sveti Vinko” Virovitica je, u suradnji s Tehnološko-inovacijskim centrom, je ocijenila 239 uzoraka mladih vina od kojih se 47 okitilo zlatom.
najnovije
najčitanije
Svijet
Katastrofalni potres
U Venezuelu stiglo 1.600 stranih spasilaca. Traje potraga za preživjelima, ponegdje i golim rukama
Županija
otok vir
Postavljeno devet novih tuševa od Radovanjice do Prezide
Svijet
PRIJEVREMENI IZBORI
PREOKRET U SRBIJI! Vučić najavio da će podnijeti ostavku: ‘Bit ću predsjednik još samo nekoliko tjedana’
Županija
novalja
Šampionsko zvono otišlo u Kolan, ovan MIH farme najbolji na 24. izložbi paške ovce
Zadar
mediteraneo
Kazalište lutaka Zadar poziva na besplatnu radionicu koju vodi Igor Tretinjak
Crna Kronika
Prijavljen nestanak
JESTE LI JE VIDJELI? Na području Zadra nestala 16-godišnja Gabrijela
Crna Kronika
prometna nesreća
Motociklist (20) teško ozlijeđen na Gaženičkoj cesti, vozač automobila oduzeo mu prednost
Footopis
mundijal
Vatreni s Ganom u utakmici istine, pojavio se i novi Dark Horse
Svijet
upravno partnerstvo!?
Njemačka vlada potvrdila da već godinama plaća Vučićevog savjetnika
Zadar
nepravomoćna presuda