
Foto: Mislav Klanac
U Hrvatskoj nedostaje oko 500 ljekarnika jer se mladi farmaceuti teško odlučuju za zahtjevan posao u ljekarni koji ima važnu ulogu u skrbi za pacijente, upozorili su u srijedu predstavnici stručnih društava na obilježavanju Svjetskog dana farmaceuta.
Nefleksibilno radno vrijeme, administrativno opterećenje i pritisak pacijenata najveći je razlog što diplomirani farmaceuti nisu motovirani za rad u ljekarnama, istaknula je na konferenciji za novinare Ana Soldo iz Hrvatske ljekarničke komore na Svjetski dan farmaceuta koji se ove godine obilježava pod geslom “Ljekarnici i doprinos globalnim zdravstvenim potrebama”.
Svjetski dan farmaceuta obilježava se svake godine na današnji dan kako bi se odalo priznanje ljekarnicima za njihovu ulogu u poboljšanju globalnog zdravlja.
Farmaceuti su dio sustava zdravstvene zaštite, te imaju važnu ulogu u skrbi za pacijente i ukupnom javnom zdravstvu.
“Sigurno 300 do 500 ljekarnika danas nedostaje u sustavu i teško je pronaći farmaceuta koji želi raditi i ljekarni po sadašnjim uvjetima. Prvi smo izloženi ljutnji pacijenata na sustav, a problem su i rad vikendom i dežurstva, kao i mali broj zaposlenih u smjeni”, rekla je Soldo.
Pojasnila je da u Hrvatskoj radi manje od dva čovjeka u smjeni dok ih u razvijenim zemljama radi po pet ili šest.
Nezadovoljstvu, kaže, pridonosi i to što su plaće u ljekarnama trenutno puno niže od onih koje su određene uredbom o zaposlenicima u javnim i državnim službama.
Predstavnici stručnih društava istaknuli su da farmaceuti osiguravaju pristup lijekovima i njihovu optimalnu upotrebu. Također educiraju pacijente i pomažu u poboljšanju zdravstvene pismenosti, pridonose da se pacijenti pridržavaju propisane terapije, da se spriječe nuspojava kao i interakcije lijekova. Osim toga, pridonose sigurnosti uzimanja bezreceptnih lijekova za samoliječenje.
Na konferenciji je istaknut cijeli niz kroničnih bolesti u čijem liječenju ljekarnici mogu dati svoj doprinos.
Primjerice, bol je najčešći razlog za samoliječenje, a građani često analgetike koriste nepravilno i na svoju ruku, na što ih mogu upozoriti ljekarnici.
U Hrvatskoj su anksioznost i depresija porasli za 25 posto, pa su lijekovi za živčani sustav treća najčešće korištena skupina lijekova. Također se često koriste nepravilno.
Izneseni su i podaci da 50,9 posto Hrvata ima arterijsku hipertenziju, a mnogi od njih ne uzimaju lijekove i nemaju tlak pod kontrolom. Osim toga, 90 posto oboljelih od astme i kronične opstruktivne plućne bolesti ne zna koristiti inhalatore na ispravan način u čemu im mogu pomoći ljekarnici.
Svjetski dan farmaceuta, 25. rujna, obilježilo je Hrvatsko farmaceutsko društvo u suradnji s Hrvatskom ljekarničkom komorom.
najnovije
najčitanije
Zadar & Županija
Ide u Tajland
Laura iz Zadra nova je Miss Universe Hrvatske
Hrvatska
POČINJU RADOVI
U Novalji niče nova solarna elektrana
Nogomet
POSAO BLIZU REALIZACIJE
Pregovori između Brazila i Ancelottija napreduju, evo na čemu inzistira brazilski savez
KK Zadar
ABA liga, 29. kolo
Zadranima u subotičkoj Dudovoj šumi pobjegao zadnji vlak za doigravanje
Svijet
KONTROVERZNA IDEJA
Trump na dan kanadskih izbora zagovara aneksiju Kanade
Zadar
APEL
UPOZORENJE ZADRANKE! ‘Samo da upozorim ljude koji šetaju pse po Musapstanu…’
Zadar & Županija
Ide u Tajland
Laura iz Zadra nova je Miss Universe Hrvatske
Zadar
U FOTOOBJEKTIVU
Zadarskim ulicama prošetale najljepše proljetne kombinacije
Zadar
NOVI KAPACITETI
Sve zadarske škole radit će u jednoj smjeni, evo od kada
Zadar
JAVNI PRIJEVOz