
Foto: K.E.
Eksperiment – nije uspio. Stav da skoro cjelokupni trgovački sustav na Dan domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja ostane zatvoren pokazao je u nedjeljno dopodne svoje pravo lice. Došlo je naime do takve navale na supermarkete da je u jednom trenutku kaos bio jedna moguća riječ kojim bi se sve zajedno opisalo.
Strahovita gužva na parkiralištima, neprestano trubljenje, prijetnje i svađe oko polaganja prioriteta na neko od ispražnjenih mjesta, te u konačnici ekstremni redovi za dolazak do blagajni.
Dakako i u toj zoni s brojnim povišenim tonovima zbog “pametnjakovića” koji su se pokušavali ubaciti u red preko reda. Ono što je također bilo zamjetno, po prilici trećinu, ako ne i više od svog tog mnoštva činili su stranci.
Izgubilo se iz vida važnu činjenicu
Eksperiment nije uspio jer izgubilo se iz vida jednu jako važnu činjenicu: 5. kolovoza jeste naš blagdan, ali i sam vrhunac turističke sezone.
Dan je to najveće smjene gostiju u godini, pa tako i potrebe za opskrbom gostiju kad dođu u mjesto odmora. A sve zatvoreno. U ovom trenutku, kad zbrojimo turiste i “nekomercijalni smještaj”, dakle vlasnike kuća i apartmana za odmor, u Hrvatskoj je više od 1,5 milijuna gostiju.
S druge strane struktura smještaja u Hrvatskoj je jako nagnuta prema apartmanima i kampovima. Konkretno, apartmana je 62 posto, dok hotelski smještaj koji u pravilu uključuje polupansionski model prehrane ima tek nešto više od 10 posto.
Drugim riječima svakodnevnu potrebu za supermarketima, osim nas domaćih koji se ipak mogu strpiti i ne odlaziti svaki dan u nabavku, čini i oko 1,3 milijuna turista!
Poduzeti eksperiment s totalno zatvorenim trgovinama nije bilo ni najmanje mudro, a pokazala je to i nedjelja koju je, da peh bude veći, obilježila i jaka kiša te niske temperature tako da nitko od tih 1,5 milijuna gostiju nije bio na plaži.
Ovo se naprosto mora poduzeti
Trgovački sektor u priobalju naprosto mora dobiti status sličan onom koji imaju ugostiteljski radnici. Prvenstveni tu mislimo na plaće koje bi zaposlenicima u marketima morale nadilaziti tisuću, ovisno o broju sati i karakteru odrađenih dana – nedjelje, blagdani – i koju stotinu eura više.
Prostora za takve plaće itekako ima jer trgovački lanci u priobalju znatno podižu cijene u ljetnom razdoblju tako da se iz tog ekstaprofita mora pronaći i sredstva za plaće radnika.
Na taj bi se način izbjeglo sve dvojbe koje već niz godina opterećuju trgovački sektor po pitanju rada nedjeljom: 1,2 tisuće eura plaće značilo bi i dovoljan broj radnika, kao i njihovo zadovoljstvo radom kad se inače ne radi.
Sve dok ih se tretira minimalcima, radnici imaju potpuno pravo odbijati rad blagdanima. Kakav zbog toga kaos nastaje, na žalost i na totalnu zbunjenost gostiju, mogli smo vidjeti – nedjelju poslije.
najnovije
najčitanije
Zadar & Županija
Za djecu
Veterinarski tehničari održat će predavanje o brizi o kućnim ljubimcima
Nogomet
ŽNL veterana
Vedran Ješe u posljednjoj sekundi donio barjak Sabunjaru
Kultura
MAS
Učenici ŠPUD-a predstavit će radove s uskršnje radionice konzervacije i restauracije
Županija
Nagradno putovanje
“Pag na meniju” učenike paške srednje škole odveo na Rab: Učili kako se radi slavna Rapska torta
Sport
Marin Jovančević
Kapetan optimističan uoči druge utakmice: “Tri razlike je moguće nadoknaditi u uzvratu”
Zadar
sudska rasprava
SLUČAJ BENZINSKA Zaposlenik tvrtke Tri Bartola o pritiscima zaposlenika Općine Vir
Crna Kronika
ispitivanje osumnjičenika
USKOK zbog organiziranog kriminala “češlja” po Zadarskoj županiji
Zadar
JESSICA RABBIT
Vlasnica upozorila na divljanje: Jedini zadarski sex shop na meti vandala
Županija
U PROLJETNOM RUHU
[FOTO] Zvijezde Benkovačkog sajma sadnice, ali i domoljubni motivi
Zadar
POČELA PREDSEZONA