Foto: Vedran Karuza
U sklopu programa obilježavanja Dana dubrovačkih branitelja i 31. obljetnice herojske obrane grada u Domovinskom ratu predsjednik RH i vrhovni zapovjednik Zoran Milanović je u utorak istaknuo kako je dan obrane Dubrovnika jedan od značajnijih u simboličkoj i stvarnoj povijesti Hrvatske.
Predsjednik je položio je vijence na gradskom groblju Boninovo i ostalim mjestima pogibije branitelja te kod spomen križa na brdu Srđ iznad Dubrovnika.
“Dubrovnik je drukčiji, prepoznatljiviji od ostalih. Bio je i u osamdesetima. Svi koji su ovdje tada dolazili, kao ja, znaju da su ovdje gosti bili drukčijeg profila, iz cijelog svijeta, od SAD-a, Australije i Novog Zelanda do Velike Britanije. Preko dubrovačke grbače se više čulo o Hrvatskoj. Obranio ga je jako mali broj ljudi”, rekao je Milanović.
Mir trebamo čuvati i dijalogom uvijek pokušati riješiti konfliktne situacije
Dubrovački gradonačelnik Mato Franković izjavio je kako je 6. prosinca 1991. godine važan dan u povijesti Dubrovnika i njegovu obranu.
„Odajemo duboku počast svim dubrovačkim braniteljima i svima koji su izgubili živote na taj dan i u Domovinskom ratu. Danas smo svjedoci koliko je mir važan, koliko ga trebamo čuvati i dijalogom uvijek pokušati riješiti konfliktne situacije”, poručio je Franković.
Dubrovačko-neretvanski župan Nikola Dobroslavić rekao je kako je istodobno riječ o tužnom i ponosnom danu.
„Tužan je jer smo svjedočili brutalnom napadu i granatiranju povijesne jezgre te pokušaju zauzimanja Imperijala. Ali je i ponosan jer su naši branitelji uspjeli obraniti Imperijal, što je bio početak kraja okupacije ovog područja”, izjavio je Dobroslavić.
Uz Milanovića, Dobroslavića i Frankovića, vijence su položili i članovi obitelji poginulih branitelja i civila, izaslanica premijera ministrica poljoprivrede Marija Vučković te predstavnici brojnih udruga proizašlih iz Domovinskog rata.
U rano jutro 6. prosinca 1991. godine, na ‘crni petak dubrovački’, srpsko-crnogorski agresor pokrenuo je sveopći napad na Dubrovnik. Granatama su najviše zasipani povijesna jezgra pod zaštitom UNESCO-a, hotel Belvedere te naselja Sustjepan i Nuncijata, a najsnažniji napad bio je na tvrđavu Imperijal na brdu Srđ ponad grada.
Nekolicina branitelja u tvrđavi u jednom trenutku tražila je od suboraca iz grada da se vatra otvori baš po tvrđavi, budući da je agresor već kročio na njen gornji dio. Bio je to učinkovit i odlučujući odgovor, budući da je neprijatelj bio prisiljen povući se uz velike gubitke.
U jednom je danu život izgubilo 19 branitelja i civila, a 60 ih je ranjeno. Tijekom Domovinskog rata na dubrovačkom području poginulo je više od tristo branitelja i civila, svoje domove bilo je prisiljeno napustiti više od 30 tisuća stanovnika, a nanesena je i nemjerljiva materijalna šteta.
najnovije
najčitanije
Zadar
NOVI ČLANOVI
Odlukom župana Božidara Longina imenovani novi članovi Kazališnog vijeća
Svijet
predsjednički izbori
Kći bivšeg američkog republikanskog predsjednika podržala Kamalu Harris
Zadar
PROSLAVA
Svečana misa za 1000 lovaca po prvi put u Zadru, donosimo program
Košarka
NEBOJŠA BELIĆ
Muzej zadarske košarke prisjetio se legendarnog dužnosnika: ‘Počivao u miru Božjem…’
Svijet
stravična situacija
U španjolskim poplavama život izgubilo više od 50 ljudi
Hrvatska
obitelj ogorčena
Dječak jedva preživio nakon rutinske operacije: ‘Zašto mi ga puštaš dok krvari…’
Scena
MATS HUMMELS
Njemački nogometni velikan koji ima vile u Posedarju pozirao s novom curom
Zadar & Županija
suhe špine
U srijedu bez vode dio Zadra i Zemunika Donjeg
Županija
CESTA D8
Napokon završena prometna studija kritične točke u Murvici
Nogomet
1. ŽNL