
Foto: Pixabay
Promatračka misija Media Freedom Rapid Response (MFRR) u srijedu je naglasila hitnu potrebu da Hrvatska osigura učinkovitu primjenu Europskog zakona o slobodi medija (EMFA) i u potpunosti provede EU Direktivu protiv SLAPP tužbi.
Misija MFRR-a koju predvode Europski centar za slobodu tiska i medija (ECPMF) i Europska federacija novinara (EFJ) od 19. do 21. svibnja razgovarala je s predstavnicima vlasti i medija o ključnim preporukama iz izvješća promatračke misije MFRR-a.
Predstavnik Europske federacije novinara Ricardo Guitérrez kazao je da je nakon razgovora s Ministarstvom kulture i medija uvjeren da ne postoji politička volja za brzu implementaciju Europskog zakona o slobodi medija, ali i za unapređivanje novinarskih sloboda i položaja novinara.
“Razočarani smo jer ne vidimo progres. Europski zakon o slobodi medija stupit će na snagu u kolovozu, a ni radna skupina još ne djeluje”, kazao je Guitérrez. Ocijenio je i da, novinari u Hrvatskoj rade u teškim uvjetima, ali i da se općenito smanjuje sloboda medija u Hrvatskoj.
Naglasio je i da od posljednjeg izvješća MFRR o slobodi medija u Hrvatskoj lani u rujnu nije bilo napretka, a najavio je i ključne preporuke među kojima je naveo osiguranje neovisnosti i stabilnog financiranja HRT-a kao javnog medijskog servisa.
Podsjetio je i da su, između ostaloga, preporuke MFRR-a reforma medijskih zakona, dekriminalizacija klevete i uvrede, ukidanje kaznene zabrane otkrivanja pravosudnih informacija, osnaživanje medijskih regulatornih tijela uključujući i promjenu procesa imenovanja članova Vijeća za elektroničke medije te osnaživanje radne zaštite novinara i naročito – uvođenje mjera za suzbijanje SLAPP tužbi.
Protiv novinara i medija više od 700 postupaka
Emma Bergmans iz Free Press Unlimiteda (FPU) naglasila je da je problem sigurnosti novinara u Hrvatskoj zabrinjavajući, a naročito njihova izloženost sudskim tužbama. Istaknula je i da se protiv novinara i medija vodi više od 700 postupaka pa je po tome Hrvatska jedna od najgorih zemalja u Europi te je istaknula potrebu uvođenja mjera za suzbijanje SLAPP tužbi.
U raspravi su sudjelovali i Oliver Money-Kyrle iz International Press Instituta (IPI) koji je govorio i o pritiscima i teškoćama s kojima se suočavaju neki mediji – među kojima su Telegram.hr, N1 i Novosti te Dimitri Bettoni iz Osservatorio Balcani Caucaso Transeuropa (OBCT) koji je istaknuo problem implementacije Europskog zakona o slobodi medija (EMFA) u hrvatsko zakonodavstvo.
Raspravu u Novinarskom dobu moderirala je Ena Bavčić iz Europskog centra za slobodu tiska i medija (ECPMF).
Kako je najavljeno, misija MFRR će procijeniti stanje slobode medija u Hrvatskoj, razmotriti napredak u provedbi preporuke, evaluirati reakcije države na kršenja medijskih prava te provjeriti prijavljena kašnjenja u provedbi EMFA-e.
Izvješće o misiji s ažuriranim nalazima i preporukama bit će objavljeno nakon posjeta, a zatim će se podijeliti s institucijama EU-a i relevantnim međunarodnim tijelima. Cilj misije je potaknuti odgovornost, unaprijediti mehanizme zaštite novinara i podržati usklađivanje Hrvatske s europskim standardima slobode medija, zaključili su u MFRR.
najnovije
najčitanije
Zadar
OBAVIJEST
Dračevac i Ploča dio petka bez vode
Svijet
objavila policija
Počinitelj iz Graza živio u virtualnom svijetu, pokolj planirao do posljednjeg detalja
Zadar
prepoznatljiv krajobraz
Nasadi preuzimaju brigu o pinijama u dvorištu samostana: “Tražimo rješenje za očuvanje stabala i sigurnost prolaznika”
Hrvatska
PRIJEDLOG
Od 1. srpnja poskupljuju cigarete i duhan
Hrvatska
forum prijevoznika
Nedostaje vozača teretnjaka, vozni park star 14 godina
Crna Kronika
prodali tuđi kafić
Prostor na Meladi protuzakonito mijenjao vlasnike, više prevarenih
Zadar
ljetna škola mišljenja
MALA FILOZOFIJA Cilj je učiti djecu kako misliti, a ne što misliti!
Zadar
RADOVI
Povećat će se sigurnost brze ceste do Gaženice
Županija
KONSTITUIRAJUĆA SJEDNICA
U Benkovcu i depopulacija “formirala” Gradsko vijeće
Nogomet
višetjedna saga završena