Foto: Ilustracija/ Davor Puklavec/24sata
Europski sud za ljudska prava (ESLJP) objavio je dvije presude u kojima je utvrdio da je Hrvatska povrijedila prava zatvorenika zbog neodgovarajućih zatvorskih uvjeta, ali i predugih postupaka za naknadu štete koju su zbog toga potraživali.
Neodgovarajući uvjeti
U jednom slučaju ESLJP je utvrdio da su podnositeljica oštećena zbog boravka u neodgovarajućim uvjetima u zatvorima u Zagrebu i Požegi, dok je u drugom presudio da je povrijeđeno pravo na suđenje u razumnom roku predugim postupkom za naknadu štete zbog zatvorskih uvjeta.
Razmatrajući okolnosti ovih predmeta, Europski sud je primijenio praksu i načela koja je razvio u prethodnim predmetima, izvijestio je u petak ured hrvatske predstavnice pred sudom u Strasbourgu.
Ponovio je da je nedostatak prostora u ćeliji osobito bitan uvjet pri utvrđivanju jesu li uvjeti u zatvoru bili ponižavajući.
U odnosu na podnositeljicu u slučaju Prpić koja je mogla boraviti izvan ćelije tijekom dana smatrao je da to nije dovoljan razlog za zaključak da su uvjeti njenog smještaja u zatvoru bili odgovarajući, jer je osobni prostor u zajedničkim prostorijama bio manji od tri kvadratna metra.
U zatvorima ozbiljan nedostatak prostora
Premda je podnositeljica bila radno angažirana četiri sata dnevno i za to vrijeme izbivala iz ćelije, to nije bilo dovoljno da nadoknadi ozbiljan nedostatak prostora i druge manjkavosti u pogledu higijenskih uvjeta i ostalih uvjeta služenja kazne zatvora, navode u priopćenju.
Stoga je Europski sud podnositeljici za dvije godine smještaja u neodgovarajućim uvjetima dosudio 8300 eura naknade za nematerijalnu štetu i 250 eura naknade za izdatke i troškove postupka.
U predmetu Balicki, sud je utvrdio da je podnositelj zahtjeva iskoristio dostupno domaće pravno sredstvo za zaštitu svojih ljudskih prava, tj. tužbu radi naknade štete zbog neodgovarajućih uvjeta u zatvoru.
S obzirom da je ostvario odgovarajuću zadovoljštinu na domaćoj razini sud je odbacio zahtjev za naknadom jer je smatrao da podnositelj više nije žrtva povrede Konvencije o zaštiti ljudskih prava.
Međutim, kako je postupak za naknadu štete ukupno trajao dulje od devet godina, sud je smatrao da je podnositelju povrijeđeno pravo na suđenje u razumnom roku te mu je dosudio 900 eura naknade za nematerijalnu štetu i 250 eura troškova.
najnovije
najčitanije
KK Zadar
Reakcija trenera
DANIJEL JUSUP ZAVAPIO NAKON PORAZA OD MEGE: Ovi dečki zaslužili su da im se olakša, da dođe novi igrač!
Hrvatska
donošenje potpisa
Milanović ipak prije Primorca predaje kandidaturu
Svijet
bliski istok
Trump prijeti “velikom nevoljom” ne budu li taoci u Gazi pušteni prije njegove inauguracije
Svijet
Šef sirijske oporbe
Hadi al-Bahra: Primirje u Libanonu otvorilo je vrata za napad na Alep
KK Zadar
ABA liga, 10. kolo
Zadar protiv Mege ostao bez Mazalina i Ramljaka i vrlo važnih bodova
Zadar
NAJDOKTORI
Proglašeni najbolji liječnici u 2024. godini, na popisu je nekoliko iz Zadarske županije!
Zadar
VODOVOD
Dio Zadra u utorak ostaje bez vode! Donosimo popis ulica
Županija
velika tuga
Općina Galovac proglasila Dan žalosti zbog smrti Ivana Kožula. Poznat i datum posljednjeg ispraćaja
Crna Kronika
POLICIJA
Na parkiralištu kod autobusnog kolodvora bez odobrenja uzeo auto, odvezao se do Islama Grčkog!
Hrvatska
METEOROLOG