
Foto: Luka Jeličić
Izmjenama zakona kojima su povećavani prihodi lokalnih jedinica, kao i njihove ovlasti temeljem kojih imaju nove prihode, Vlada je povećala ukupna sredstva kojima raspolažu gradovi, općine i županije za oko dvije milijarde eura godišnje, i to je rast od 150 posto u odnosu na ranija razdoblja.
Osnova je to programa s kojim HDZ ide na ove lokalne izbore, koji se raspisuju ovoga tjedna, a s kojima vladajući kreću sa sloganom »Nacionalna snaga – lokalna vizija«.
Oslonac razvoja
Nakon što je HDZ izgubio protekle predsjedničke izbore, a oporba ih po anketama sustiže zadnjih nekoliko mjeseci, te nakon što su se u glavnom gradu udružile dvije glavne oporbene stranke, SDP i Možemo!, u veliku novu koaliciju čiji je plan zajedno nastupiti i na nacionalnim izborima, HDZ pred sobom ima zadatak da ponovi ranije rezultate s lokalnih izbora 2021. godine.
U ovom mandatu, HDZ ima vlast u 75 posto županija te u oko 45 posto gradova.
Stoga su predstavili opsežni program za lokalne izbore s tezom da je njihova Vlada oslonac razvoju općina, gradova i županija te će im jamčiti političku stabilnost kao preduvjet ravnomjernog regionalnog razvoja. Oni to nazivaju »suradničkim odnosom Vlade i lokalne zajednice«.
Suprotno onome što iz opozicije tvrde, da HDZ s nacionalne razine pomaže samo jedinicama gdje je HDZ lokalno na vlasti, oni u svom programu nabrajaju sve moguće investicije koje su se u mandatu dogodile na lokalnim razinama, a šef stranke Andrej Plenković poručuje da kod ulaganja nema razlike tko je gdje na vlasti.
– Poštujući načelo supsidijarnosti, prema kojemu se odluke trebaju donositi na razini najbližoj građanima, naš se program temelji na dokazanom partnerstvu nacionalne i lokalne razine. Time osiguravamo da se potrebe građana rješavaju brzo, učinkovito i pravedno.
Omogućili smo lokalnim jedinicama veća financijska sredstva i stabilnu suradnju s Vladom, bez obzira na političke razlike, kaže on u svojoj poruci, dodajući da županije i dalje dugoročno opstaju kao ključne regionalne i identitetske jedinice.
Urbana agenda
U programu se posebno ističe razvoj gradova kroz urbanu agendu, a posebno se tretiraju brdsko-planinska područja i otoci. U planu je i novi zakon o regionalnom razvoju koji će donijeti poseban okvir za središnju i jadransku Hrvatsku kako bi im pomogli u razvoju.
U županijama koje su za to aplicirale, gradit će se 18 centara za starije osobe te će se nastaviti i s izgradnjom veteranskih centara, kojih će izgraditi još pet. Od ulaganja u zdravstvo, najviše je u idućem razdoblju namijenjeno izgradnji nove zgrade KBC-a Osijek, nakon ulaganja u Pulu, Rijeku…
Uz to, dovršit će se mreža brzih cesta koje će povezati županije koje još nisu povezane s mrežom autocesta, a to su uglavnom mjesta u središnjoj Hrvatskoj i na zapadu Slavonije.
Posebno je izdvojeno obrazovanje, u ovom desetljeću ulaže se 2,7 milijardi eura u izgradnju, obnovu i dogradnju obrazovne infrastrukture, vrtića, škola, ulaganja u visoko obrazovanje.

Prihodi županija od 2017. povećani sa 174 na 532 milijuna eura
U proces obnove nakon potresa, do sada se uložilo već 3,6 milijardi eura, od čega je nešto više od dvije milijarde bilo uloženo u obnovu Zagreba.
– Želimo da pregovore, koji će uslijediti od ljeta ove godine na financijskom sedmogodišnjem okviru od 2028. do 2034., vodimo na uključiv način i da se Vlada založi za ostatak snažne kohezijske politike, snažne poljoprivredne politike.
Ali i da u izmijenjenim uvjetima znamo na koji način iznaći sredstva za pitanje suzbijanja ilegalnih migracija i pitanje jačanja obrambenih sposobosti, kao i jačanja konkurentnosti, rekao je Plenković na predstavljanju programa.
Europski fondovi
Ključnu ulogu u gospodarskom rastu ima i korištenje europskih fondova: Hrvatska je trenutačno u plusu za približno 16,3 milijarde eura kada se usporede uplate u i isplate iz proračuna Europske unije, ističe se, to je dokaz da novaca ima, a u suradnji s lokalnim vlastima država potiče i njihove projekte, tvrde HDZ-ovci.
Novi Zakon o regionalnom razvoju, koji će Vlada uskoro uputiti u zakonodavnu proceduru, ima posebnu važnost, najavljuju.
Njime se dodatno jačaju temeljne politike urbanog i regionalnog razvoja, uz mehanizme pravedne raspodjele sredstava, veću ulogu gradova i županija te učinkovitiji pristup europskim fondovima.

Prihodi gradova od 2017. rasli s 523 milijuna na 1,28 milijardi eura
Proširen je i mehanizam Integriranih teritorijalnih ulaganja (ITU) – broj obuhvaćenih gradova povećan je na 23, a financijska omotnica više nego udvostručena, s 345 na više od 800 milijuna eura.
Time se omogućava provedba ključnih lokalnih infrastrukturnih i razvojnih projekata, poput biciklističkih staza, kulturnih centara, digitalnih platformi, održivog prijevoza i zelene infrastrukture.
Na primjeru Projekta Slavonija, Baranja i Srijem te Projekta Sjever osnovat će se Savjet za jadransku Hrvatsku koji će obuhvaćati obalne županije te Savjet za središnju Hrvatsku, a u svrhu daljnjeg dijaloga o prioritetima i projektima tih dijelova Hrvatske, najavljuju u vladajućoj stranci.
najnovije
najčitanije
Nogomet
championship
Burnley i Leeds se ponovno plasirali u Premier ligu
Svijet
smrt poglavara
Vjernici diljem svijeta se opraštaju od pape Franje
Crna Kronika
kriminalističko istraživanje
Kod Solina pronađeno tijelo, sumnja se na ubojstvo
Županija
Od Branimirove obale do virske rive održana tradicionalna biciklijada
Svijet
katolički poglavar
Vatikan i službeno objavio uzrok i vrijeme smrti pape Franje
Zadar
Najveći kršćanski blagdan
Uskrs u deveteročlanoj obitelji Frakin: ‘Potrebno je biti u miru sam sa sobom i taj mir prenijeti na djecu’
Hrvatska
zahlađenje
Sljedeći tjedan nas čeka nova promjena vremena
Zadar
Župni vikar
Fra Pavle Ivić o Uskrsu, mladima, ali i društvenim mrežama: ‘Virtualni svijet u kojeg se brzo začahurimo je laž i obmana’
Zadar
MORE HITOVA
RASPRAVA NA REDDITU: ‘Koja vam je najdraža zadarska pisma’: ‘Zadnji stih je za suzu pustit’
Svijet
SLIJEDI KONKLAVA