21 C°

Dugo se u Krešinom domu nije igrala ovakva košarka

Autor: Roman Morović

03.10.2012. 22:00

Velike zasluge za to idu treneru Anti Nazoru, koji je učestalim promjenama postava, protivničke igrače doveo do toga da više ne znaju ni kako braniti ni kako napadati

“Uf, koliko mi je ovo nedostajalo”, “Dugo nisam ovako uživao u košarci”, “Jedva čekam sljedeću utakmicu”, bili su samo neki od komentara oduševljenih navijača Zadra nakon velike pobjede njihove momčadi protiv favorizirane Crvene zvezde. Veliko olakšanje doživjeli su Ante Nazor i njegovi igrači nakon posljednjeg zvuka sirene prve ovosezonske utakmice u dvorani Krešimira Ćosića. I prve pobjede u povratničkoj sezoni u regionalno društvo. Zadar je pitanje pobjednika praktički riješio već na kraju treće četvrtine, kada je na semaforu svijetlilo najvećih +20, 76:56. Bio je to rezultat odličnih petnaestak minuta Zadrana, tijekom kojih su izvanredno funkcionirali u oba smjera, dok Beograđani nisu pronalazili nikakav odgovor. U posljednjoj su dionici samo još jednom prišli na -12, no domaći su zadržali dovoljno visok intenzitet igre i nisu dopustili protivniku da priđe na jednoznamenkasti zaostatak. Posve zasluženo, Nazorova je momčad uzela dva boda i to na dominantan i uvjerljiv način, kakav je malo tko očekivao.
Napad za pet
Devedeset i osam poena dovoljno će reći o napadačkoj raspoloženosti i raznovrsnosti Zadrana, a ponešto, naravno, i o obrani Beograđana. Mogli su domaći i do stotke, ali Goran Vrbanc, najbolji strijelac pobjedničke momčadi, nije išao na realizaciju posljednjeg napada. Ukupno je zabio 22 poena, od čega 18 u prvom poluvremenu, koje je bilo mnogo izjednačenije nego drugo. Dobrih petnaestak minuta momčadi su se izmjenjivale u vodstvu i vrlo je važno da u tom razdoblju Zadar nije dopustio Zvezdi da okusi kako je to povesti s osjetnijom razlikom. Samo je jednom i to vrlo kratko bilo +4 za Beograđane. Onda se krajem prvog poluvremena napokon probudio Ivan Batur i sa sedam poena, uz Vrbanca, odveo svoje na +8 na velikom odmoru. Pritom svakako valja istaknuti da je ruku namjestio i Bariša Krasić (sedam poena u prvom dijelu od čega dvije trice), jednom je iza linije 6,75 zabio i Šime Olivari, a Romeo Travis kao da se čuvao za drugo poluvrijeme. Inače, dobro je susret otvorio i Jozo Brkić sa šest poena, ali je vrlo brzo upao u probleme s prekršajima pa je na terenu proveo svega 12 minuta. No, problemi u centarskoj liniji, a tu su nedostajale još dvije jako bitne karike, Ive Ivanov i Franko Kaštropil, nisu sputale Zadrane.
Nazorove rošade
Velike zasluge za to idu treneru, koji je učestalim promjenama postava, protivničke igrače doveo do toga da više ne znaju ni kako braniti ni kako napadati. “Zaista smo se dobro pripremili, napravili skauting, ništa nismo prepustili slučaju i baš zato je ovo moj najveći poraz. Igrači na terenu nisu provodili ono što smo radili na treninzima”. Tako je nakon utakmice govorio Milivoje Lazić, strateg Beograđana. Nedvojbeno, u okršaju dvojice mladih trenera, rođenih 1978. godine (Lazić je 201 dan stariji), uvjerljivu pobjedu odnio je Ante Nazor. Tijekom svih četrdeset minuta vidjelo se da igra njegove momčadi ima glavu i rep i svaki igrač, a igralo ih je jedanaest, znao je koja je njegova uloga i što mora raditi. Neki su ga po dolasku prozvali pjesnikom, aludirajući na njegovog ipak poznatijeg prezimenjaka Vladimira. Ako je ovo pjesma koju je zamislio ispisati u gradu košarke, samo neka tako nastavi. I Chaisson Allen, koji je stigao tek prije nekoliko dana i još uvijek je u procesu upoznavanja momčadi i prilagodbe na novu sredinu, dao je određeni doprinos. Među ostalim i tricu u važnim trenucima u posljednjoj četvrtini. Jasno, za konkretniju prosudbu o njegovoj igri trebat će još malo sačekati.
Travis je pravi igrač
 Onaj za kojega već sada, bez imalo dvojbe, možemo reći da je pravo pojačanje je Romeo Travis. S tribina se više puta začulo: “USA, USA!” Osamnaest poena Partizanu u Beogradu pa 17 Zvezdi, uz obrambeni i skakački doprinos te crtu lidera, koja je toliko potrebna ovoj momčadi. Deset je zabio u razmaku od tri-četiri minute u trećoj četvrtini, kada je Zadar napravio veliki bijeg. Važnu je ulogu tada odigrao i vrlo korisni Marko Ramljak (5 od 6 s linije slobodnih bacanja je ohrabrujući podatak za njega), a još dvije trice stavio je Krasić. Najiskusniji Zadrov igrač susret je zaključio sa 19 poena (4-4 za tricu) i pokazao da još itekako ima što reći u ozbiljnoj košarci. A sigurno ima i Toni Prostran, autor trice za najvećih +20 na kraju treće četvrtine. Protiv Zvezde se prvi put malo oslobodio i u šuterskom dijelu (osam poena) i u pogledu organizacije igre. Nazor mu vjeruje, igrao je u prosjeku 22,5 minute na prve dvije utakmice i od njega tek očekuje prave predstave. Treba mu još vremena, no za početak nije loše.
Golemi prostor za napredak
Bilo je, jasno, i pogrešaka, no kada se momčad, koja pretendira na vrh ABA lige i plasman u Euroligu, na ovakav način razbije sa 17 razlike, doista ih nema previše smisla isticati. Time će se sigurno sljedećih dana baviti stručni stožer. Nazor je odmah nakon utakmice istaknuo da nije posve zadovoljan obranom (iako je njegova momčad u “živoj” utakmici primila svega sedamdesetak poena, a ostatak kada je sve već bilo gotovo) i da nije sve bilo baš tečno, ali je sve to nadoknađeno bespoštednom borbenošću i momčadskom igrom. A ono što je najbolje od svega, ova momčad doista ima ogroman prostor za napredak. Zadar je prve dvije utakmice, u kojima je prezentirao jako dobru košarku, odigrao bez najboljeg igrača iz prošle sezone Ivanova, a praktički i bez vrlo važne karike Delaša (samo dvije minute protiv Zvezde). Nakon dobre predstave u Beogradu, razbolio se i Franko Kaštropil, još jedan od kojega se dosta očekuje, a novi playmaker Allen tek treba pohvatati sve trenerove sisteme. Zadar, generalno, kao momčad može još mnogo, mnogo bolje. I kako je rekao sam trener, ako igrači nastave raditi kao u protekla dva mjeseca, mogu parirati svakome. Jer ovo je jedna posve drukčija momčad od one koju smo gledali u pripremnom razdoblju.
Čvrsto na zemlji
Jednu jako važnu rečenicu je nakon utakmice rekao Toni Prostran: “Sada ne smijemo poletjeti.” Zadrani trebaju ostati čvrsto na zemlji, jer ova pobjeda nije promijenila težak raspored koji je pred njima, već ga je samo malo ublažila i učinila optimističnijim. Sljedeći ponedjeljak Zadar je gost vrlo neugodne Krke, potom mu dolazi Olimpija, iza koje je velika pobjeda u Kragujevcu i domaće slavlje protiv Splita pa ide na zagrebačku turneju kod Cibone i Cedevite, da bi seriju od tri uzastopna gostovanja završio u Širokom Brijegu. U nijednoj od tih utakmica Zadrani neće biti papirnati favoriti, no nisu to bili ni u prethodne dvije pa su u jednoj došli nadomak senzacije, a u drugoj deklasirali jednog od favorita lige. I u oba su slučaja oduševili svoje navijače, borbenošću, hrabrošću, ali i dobrom, na trenutke i vrlo atraktivnom igrom. Zato su u potpunosti zaslužili veliki pljesak preko pet i pol tisuća gledatelja, koliko ih je došlo pozdraviti povratak regionalne lige na Višnjik. A ako ovako nastave, mogu očekivati da će ta brojka i rasti.

Ružić na Krku

Tofas se lakoćom plasirao u Eurochallenge kup, nakon što je domaćom pobjedom 79:76 protiv estonskog Rakverea potvrdio visoku pobjedu od 30 razlike u prvoj utakmici. Tomislav Ružić se nije upisao u strijelce, a sakupio je šest skokova i dvije asistencije. Momčad iz Burse smještena je u skupinu A sa Krkom iz Novog Mesta, te dvojicom bivših Zadrovih protivnika u ovom natjecanju, Pinar Karsiyakom i ciparskom ETHA-om. Drugi predstavnik ABA lige, mađarski Szolnoki Olaj, je u skupini F sa sunarodnjacima iz Kormenda, rumunjskom Timisoarom i njemačkim Oldenburgom.

Karlo Vragović u Širokom

Na mjesto Vedrana Morovića, Široki je doveo prošlosezonskog igrača Zadra Karla Vragovića, s kojim je potpisao dvogodišnji ugovor. Vragović je prošle sezone u zadarskom dresu odigrao 20 utakmica, uz prosječan učinak od osam poena i 1,5 asistencija za nešto više od 16 minuta po susretu. 23-godišnji zagrebački bek prethodno je igrao za matičnu Dubravu i Cibonu, a pripreme za ovu sezonu odradio je s Cedevitom. Debi za klub iz Hercegovine trebao bi imati u sljedećem kolu, kada na Pecaru stiže Szolnoki Olaj.

Dvije asistencije?!

Prema službenoj statistici ABA lige Zadar je protiv Zvezde imao samo dvije (2?!) asistencije, a protivnik sedam. Sasvim sigurno je riječ o nekakvoj pogrešci, jer je jednostavno nemoguće da momčad koja zabije 98 poena ima dvije asistencije. Koliko ih je bilo, nismo brojili, ali zato jesmo koševe i utvrdili nekoliko krivih podataka. Bariši Krasiću su upisana četiri poena manje (15 umjesto 19), od čega je jedna trica (ona za 57:48) pripisana Baturu, koji je zabio 11, a ne 14 kako piše. Krasić je pogodio četiri trice iz isto toliko pokušaja. Također, Travisu su upisana dva poena više (19 umjesto 17), a Ramljaku jedan manje (šest umjesto sedam). Pamtimo njegovo polaganje za 83:68, a piše da je iz igre gađao 0-1.