10 C°

Cedevita u pet minuta pregazila Zadar

Autor: Roman Morović

17.01.2010. 23:00

Sedmo gostovanje, šesti poraz za košarkaše Zadra. Nakon onoga što smo vidjeli prošle subote u Sutinskim vrelima, možemo slobodno zaključiti da je jedina ovosezonska gostujuća pobjeda Zadra u NLB ligi, u Trnskom protiv Zagreba (trica Ružića šest sekundi prije kraja) ipak bila samo slučajnost. Postojala je nekakva nada među zadarskim košarkaškim pukom da to ipak nije tako i da su Zadrani zaista napravili određene pomake prema naprijed u igri izvan svoje dvorane, posebno nakon neloše igre u Solunu, ali Cedevita je sve to demantirala u manje od pet minuta. U lošoj i ružnoj košarkaškoj predstavi, Zadar se držao u igri do 26. minute (kako to čudno i tužno zvuči, ali to je u ovom trenutku realnost), kada je imao minimalnu prednost 39-40. Ono što je usljedilo u idućih nekoliko minuta, zaista više ne znamo kako riječima opisati. Jednostavno, Zadrani su na četiri-pet minuta prestali igrati košarku, hrabrost, borbenost i agresivnost su, po običaju, ostavili kod kuće, a Cedevita im je, predvođena odličnim razigravačem Andersonom, za to vrijeme napravila laganih 19-2 i riješila utakmicu. Posljednja četvrtina bila je samo formalnost za domaće košarkaše. Zadrane je mogla spasiti samo neka luda šuterska serija, no šuteri cijele večeri nisu bili na razini i Cedevita je mirno privela susret kraju. Tako su domaći, rekli bismo ni krivi ni dužni, odigravši sasvim prosječnu košarkašku utakmicu, lagano došli do pobjede.
Ružna košarka
Domaći strateg Slobodan Subotić na teren je od prve minute poslao Andersona, Baždarića, Petrovića, Mobleya i Žižića, a Zmago Sagadin, trener Zadra, odgovorio je standardnom petorkom Stipčević, Car, Perić, Boisa i Ružić. U prve tri minute, samo četiri poena, prvo Stipčevića, a onda Žižića za 2-2. Centar Cedevite pogodio je jedno slobodno bacanje za prvo vodstvo domaćih, a nakon polaganja Perića, još je jednom Žižić poentirao leđima košu za 5-4, nakon pet minuta igre. Tomislav Ružić već je u ranoj fazi utakmice zaradio treći prekršaj pa ga je zamijenio Plaisted, a u igru je ušao i Rančić umjesto Cara. Anderson je pogodio četiri slobodna bacanja za redom, Boisa je započeo svoju seriju promašaja s penala (1/6 u prvom dijelu), a Žižić tricom iz kuta zaokružio seriju domaćih 7-0 za vodstvo 12-4. Ipak, Zadrani su tada zaigrali nešto čvršću obranu i serijom od šest uzastopnih poena svojih centara (Boisa 4, Plaisted 2), te jednim slobodnim bacanjem Downsa došli na samo pola koša zaostatka, 12-11. Iznimmo lošu, gotovo negledljivu prvu četvrtinu zaključio je Marino Baždarić, bacanjima za 14-11, a ništa bolju košarku gledatelji nisu mogli vidjeti ni u nastavku. Mobley dvicom i Rudež tricom odveli su svoje na +7, 19-12, a ista je razlika i nakon prvog koša Rančića, te slobodnih bacanja Žižića (21-14). Boisa je još jednom poentirao ispod koša, Rančić ubacio prvu tricu Zadra na utakmici i pet minuta prije kraja prvog poluvremena rezultat je 21-19. Treći faul napravio je tada Žižić, kojega je Subotić odmah morao izvesti iz igre, kako bi ga sačuvao za nastavak utakmice, a Anderson (bacanja) i Krasić (dvica) zabili su za +6, 25-19. Pri rezultatu 27-21, dvije minute prije kraja, Car, Perić i Downs (sve iz penala) rade seriju 5-0 i Zadrani su ponovno samo na -1, 27-26. U posljednjoj minuti prvog dijela Perić i Car su poentirali iz igre (na drugoj strani Anderson 2, Baždarić 1) pa se tako na odmor otišlo pri okruglom rezultatu, 30-30.
Cedevita ekspres
Drugo poluvrijeme počelo je u ritmu koš na koš. Šest poena za Zadar postigao je Plaisted, a za Cedevitu isto toliko Kaštropil. Car je još jednom vratio prednost gostima, 36-38, a nakon Baždarićeve trice, Boisa je poentirao za posljednje vodstvo gostiju na utakmici, 39-40. Zašto posljednje? Zato što su Zadrani u posljednje četiri minute treće četvrtine neobjašnjivo, po tko zna koji put na gostovanjima, nestali s terena. Usljedila je ekspresna serija domaćih 13-0 (tri trice, dvije dvice) za velikih +12 (52-40), na koju igrači Zmage Sagadina nisu imali apsolutno nikakav odgovor. Downs je nakratko prekinuo nalet Cedevite, ali su Anderson na kraju treće i Krasić na početku četvrte četvrtine, koševima uz dodatno bacanje zaokružili seriju svoje momčadi na nevjerojatnih 19-2, za vodstvo +16, 58-42. Pokušao se Zadar trgnuti mini serijom 7-2 (60-49), ali je onda, u jednom napadu svoje momčadi, Zmago Sagadin zbog prosvjeda dobio tehničku pogrešku i tu je priči bio kraj. Cedevita je još jednom otišla na +15, 67-52 i tu je prednost zadržala do tri minute prije kraja (72-57). Tek u samoj završnici Zadrani su rezultatski malo ublažili poraz, što međutim nije nimalo ublažilo gorak okus novog gostujućeg posrtaja. Serija 12-3 do kraja susreta za konačnih 75-69, nije ugrozila zasluženu pobjedu Cedevite, koja je tako učvrstila svoju poziciju u sredini tablice. Zadrani su i dalje “tu negdje”, u skupini od šest momčadi od drugog do sedmog mjesta, koje dijeli “samo” tri boda (imaju i utakmicu manje), no s ovakvim pristupom na gostovanjima o završnom turniru ne trebaju niti razmišljati.

CEDEVITA 75 : ZADAR 69

(14:11, 16:19, 25:12, 20:27)
ZAGREB – Dvorana Sutinska vrela. Gledatelja 1200. Suci: Jovčić, Juras i Mrdak (svi Srbija).
CEDEVITA: Subotić, Primorac, Mobley 2, Krasić 7, Žižić 15, Rudež 6, Petrović, Kovačević 2, Anderson 24, Kaštropil 6, Butorac, Baždarić 13. Trener: Slobodan Subotić.
ZADAR: Rančić 14, Perić 7, Stipčević 6, Boisa 12, Marčinković, Ružić 5, Bilan, Downs 9, Morović, Car 6, Škifić, Plaisted 10. Trener: Zmago Sagadin.
Slobodna bacanja: Cedevita 21-24, 88%; Zadar 18-27, 67%.
Šut za dva: Cedevita 15-33, 46%; Zadar 21-41, 51%.
Šut za tri: Cedevita 8-20, 40% (Anderson 3, Rudež 2, Baždarić 2, Žižić); Zadar 3-18, 17% (Rančić 3).
Skokovi: Cedevita 24 (22+2); Zadar 40 (28+12).
Osobne pogreške: Cedevita 24; Zadar 22.

NLB liga

Rezultati 16. kola: Cedevita – Zadar 75:69, FMP – Cibona 95:71, Partizan – Helios 84:76, Široki – Hemofarm 76:94, Radnički – Bosna 82:69, Zagreb – Zvezda 81:80, Olimpija – Budućnost (igrano sinoć).
Bosna 16 3 13 1078:1258 19
Raspored 17. kola. 19. siječnja: Zadar – Široki, Hemofarm – Partizan, Zagreb – FMP. 20. siječnja: Crvena Zvezda – Olimpija, Budućnost – Radnički, Bosna – Cedevita, Helios – Cibona.

Bez šuta nema pobjede

Recept Zmage Sagadina da njegova momčad odigra čvrstu obranu i ne primi više od 15-20 poena po četvrtini ovoga puta nije donio rezultate. Zadar je u prvoj četvrtini primio samo 14 poena, u drugoj 16, u četvrtoj 20, ali kobnom se pokazala treća četvrtina u kojoj je primio 25, od čega 16 u posljednje četiri minute. No, iako se nakon toga više nisu vratili u igru, nije loša obrana u tih nekoliko minuta bila isključivi razlog zbog kojega su Zadrani izgubili ovu utakmicu. Veliku, možda i najveću ulogu odigrala je nepreciznost (3-18 za tricu) i bezidejnost (6 asistencija, 15 izgubljenih lopti) u napadu. Uzaludna je gostima bila i koliko toliko solidna obrana (premda treba reći da napadi Cedevite u većem dijelu utakmice i nisu bili nešto posebno opasni) i nadmoć u skoku (16 skokova više, od čega čak 10 napadačkih). Još se jednom potvrdila teza da su napad i šut najjače zadarsko oružje, a kada ono zakaže, pobjeda u pravilu izostaje.

Samo Plaisted zadovoljio

Jednog jedinog igrača Zadra mogli bi smo izdvojiti u pozitivnom kontekstu iz ove utakmice. Američki centar Trent Plaisted u igru je ušao sredinom prve četvrtine, kada je kapetan Tome Ružić zaradio treću osobnu pogrešku i za 24 minute provedene na terenu postigao je 10 poena (4/7 za dva, 2/3 sl. bacanja), uz 13 skokova (4 napadačka) čime je zavrijedio valorizaciju 20, najvišu u zadarskim redovima. U obrani je imao dobrih i nešto lošijih reakcija, ali generalno je jedini zaslužio pozitivnu ocjenu. Svi ostali odigrali su daleko ispod razine potrebne za pobjedu na gostovanju, uključujući i, uz Plaisteda jedine dvocifrene, Rančića (devet poena kada je sve već bilo riješeno) i Boisu (standardno borben, ali bacanja 2/8). Činjenica da većina igrača Zadra na gostovanju izgleda neprepoznatljivo u odnosu na ono što pružaju na domaćem terenu, nije problem koji postoji od jučer, a odgovor na pitanje zašto je to tako možemo smatrati svojevrsnim misterijem.

Bez lijeka za Andersona

Opet Anderson. Ovoga puta nije Alan, nego Jermaine. Nije Amerikanac, nego Kanađanin, ali je svejedno stvorio ogromne probleme zadarskoj obrani. Uoči utakmice najavili smo da Zadranima neće toliko naštetiti ako svoju porciju koševa zabiju dva glavna igrača Cedevite, Žižić i Baždarić, već će ključ ove utakmice biti zaustaviti ostale, prije svega strance i možebitne mini-serije domaćih igrača. Ništa od toga Zadrani nisu napravili. Anderson im je za 38 minuta zabio 24 poena, od čega deset (dvije trice i dvije dvice) u seriji koja je krajem treće četvrtine prelomila utakmicu. Uz to, uhvatio je i pet obrambenih skokova te imao tri asistencije i sedam pretrpljenih prekršaja (sl. bacanja 9/9), čime je zavrijedio epitet igrača utakmice (valorizacija 30). S druge strane, Rok Stipčević je za istu minutažu zabio šest poena (4 u posljednjih trideset sekundi), uz valorizaciju -1.

Jusup startao porazom

Dvoboj dvojice trenera povratnika i bivših pobjednika regionalne lige, Danijela Jusupa na klupi Širokog i Željka Lukajića na klupi Hemofarma, očekivano je dobio favorizirani gost. Hemofarm je lako odnio bodove s Pecare, pobijedivši 76:94 (Jure Ružić 7, Špralja 2), što je šesti uzastopni poraz Širokog u NLB ligi, uoči sutrašnjeg gostovanja u Zadru. Borba za ostanak tako je još uvijek prilično otvorena (FMP i Široki 5-11, Helios 4-12, Bosna 3-13). Od ostalih rezultata valja izdvojiti uvjerljivi poraz vodeće Cibone na gostovanju u Železniku 95:71 te pobjedu Zagreba u Trnskom protiv Crvene Zvezde 81:80, tricom Mulaomerovića manje od pola minute prije kraja, nakon što su gosti krajem treće četvrtine imali +12.

Ništa bez Zadrana

Prvo ovogodišnje okupljanje kandidata za juniorsku i kadetsku reprezentaciju Hrvatske okončano je poznatoj košarkaškoj bazi u Velikoj pored Požege. S mladim igračima radili su izbornik Ante Nazor, zadarski stručnjak Umberto Piasevoli te donedavni izbornik seniorske vrste Jasmin Repeša.
Od igrača KK Zadar na širi spisak reprezentativnih kandidata upali su juniori Drane Marasović, Donat Milin, Josip Mičić i Franko Šango, a od kadeta Dominik Mavra.
– Radili smo osam dana zaista naporno. Nedostajali su samo igrači Splita koji su istodobno imali turnir u Španjolskoj. Igrači Zadra su pokazali da imaju reprezentativni potencijal s tim da će još nekolicina biti pozvana na sljedeća okupljanja nakon čega slijedi sužavanje spiska igrača. Kadetsku reprezentaciju ove godine očekuje Europsko prvenstvo i mi smo uvjereni da mogu uzeti jedno od odličja – istaknuo je Piasevoli.