15 C°

Adio Europi

14.02.2011. 23:00
Adio Europi

Zadrani nisu uspjeli sinoć u Krešinom domu pobijediti snažni Lokomotiv, koji ih je i u prvoj utakmici u Krasnodaru dobio 18 razlike. Sinoć je bilo +10 za rusku momčad, iako su domaći pružili dobar otpor, sve do četiri minute prije kraja. Uspjeli su se čak i vratiti sa zaostatka od 13 poena, sredinom treće četvrtine, te u nekoliko navrata u posljednjoj dionici doći do izjednačenja, sve do 71:71. Onda su ipak posustali, ispromašivali se, a gosti su na krilima raspoloženih Amerikanaca, lako priveli susret kraju. Dijelom je na to utjecala i ozljeda Masona, koji je dobio nezgodan udarac pa Tihomir Bujan u završnici nije mogao računati na njega, a ionako je bio lišen usluga ozljeđenog Vladovića, te Downeya, koji nije mogao biti registriran. Tako su Rusi ostvarili drugu pobjedu u drugom krugu Eurochallenge kupa, te zadržali realne izglede za plasman u četvrtfinale, dok se Zadar ovim porazom praktički oprostio od Europe. Ostala su mu još dva gostovanja, kod Prostejova i Oostendea, no sada se u potpnosti okreće primarnom ovosezonskom cilju, ostanku u NLB ligi.
Početak u egalu
Zadar je počeo postavom Mason, Car, Marčinković, Brown i Bilan, dok su na suprotnoj strani u prvoj petorci bila tri Amerikanca, Chalmers, Tucker i Massey, te Surovtsev i Šukovtsov. Poveli su gosti tricom Masseya, ali su Zadrani odgovorili serijom 7-0, u koju je Car ugradio tri, a Mason i Bilan po dva poena. Lokomotiv je uglavnom funkcionirao na američki pogon, a Zadar na domaći. Chalmers, Tucker, Wilkinson i Massey poentirali su za Ruse, a Bilan i Car za Zadrane. Posebno je lijep bio kontranapad spomenutog zadarskog dvojca za 11:12, kada su sa nekoliko dodavanja izbezumili protivnike. Car je iznudio i pogodio tri penala za 14:14, a onda se pri rezultatu 14:18, potpuno razigrao. Zabio je tricu, zatim lijepo položio pa ukrao loptu i u kontri zabio za preokret, 21:18. Imali su Zadrani dvaput i +4. Ivanov je zabio dva bacanja za 24:20 pa onda promašio dva za mogućih +6. Par sekundi prije kraja četvrtine, Brown je izveo loptu iz auta, no Batur je nije dobro primio pa je Surovtsev pogodio s centra od tablu sa sirenom za 24:23. Zadar je prelako dopuštao igračima Lokomotiva da poentiraju uz prekršaj, čak četiri puta u prvih 12 minuta, ali je zahvaljujući efikasnom napadu i dalje bio u plusu. Kod rezultata 28:28, poentirali su Brown, Ivanov (bacanje) i Marčinković za najviših +5, 33:28, šest minuta prije poluvremena.
Ruski bijeg
Gosti su, međutim, uzvratili serijom 12-2 pa su oni došli do +5, 35:40. Jeretin je u tom razdoblju zabio šest poena i lijepo asistirao na alley-oop Tuckeru, što je i zadarska publika nagradila pljeskom. Car je tricom prekinuo nalet ruske momčadi, a -2 bilo je i nakon koša Browna za 40:42. Loša stvar za domaće bio je četvrti prekršaj Bilana, a Wilkinson bacanjima i Tucker u kontri osigurali su svojima na odmoru dotad najveću prednost +6, 40:46. Marčinković je otvorio teću četvrtinu tricom za 43:46, ali onda je Zadar stao. Wilkinson je pogodio tri šuta za redom, a Massey zabio za prvu dvoznamenkastu prednost +11, 43:54. Tehničku pogrešku dosuđenu gostujućoj klupi, Zadar je iskoristio samo za 1 poen pa je Tucker povisio na najviših +13, 44:57. Činilo se tada, negdje sredinom treće dionice, da bi gosti mogli prelomiti susret i lako doći do pobjede, no bijeli se nisu predavali.
Zadarski povratak
Povratak je pokrenuo kapetan Marčinković, Car je zabio bacanje, Dundović tricu, a Bilan položio za samo -5, 52:57. Atmosfera u dvorani se odjednom zagrijala, posebno nakon još jedne trice Dundovića, na lijepu asistenciju Cara iza leđa i koša Batura za 57:59. Opet je Lokomotiv, preko Masseya i Wilkinsona, došao do +6, ali Car je bio nezaustavljiv. Par sekundi prije kraja četvrtine, fintirao je da će pucati s centra i onda sjajno pronašao Batura samog pod košem, koji je u skoku zabio za 59:63, uoči posljednjih deset minuta igre. U stanci između treće i četvrte dionice, na velikom semaforu vrtile su se snimke posljednjeg napada na utakmici polufinala kupa Krešimira Ćosića, između Zadra i Cedevite, što je je publika popratila s velikim pljeskom i oduševljenjem. I baš je strijelac tog slavnog pobjedničkog koša, Batur, otvorio posljednju četvrtinu, da bi Dundović bacanjima izjednačio na 63:63 u 32. minuti. Rusi su uvijek bili korak-dva ispred, ali Zadrani su uporno pratili.
Pad u završnici
Nakon koša Tuckera u kontri za 65:71, Batur je poentirao s istekom napada, Marčinković ukrao loptu, iznudio nesportsku pogrešku Jeretina i mirno stavio dva penala, a Brown skočio u napadu i zabio za izjednačenje 71:71, četiri minute prije kraja. Publika je osjetila trenutak i pokušala je pogurati svoje igrače glasnom podrškom, a protivnike omesti zvižducima. Ipak, završnica je u potpunosti pripala Lokomotivu.  Domaći su promašili sve šuteve do kraja utakmice, a iskusniji i kvalitetniji gosti to nisu propustili kazniti. Massey je pogodio tricu, Tucker zakucao u kontri, Wilkinson zabio nakon skoka u napadu, a priču je zaključio najefikasniji igrač susreta Massey za konačnih +10.

ZADAR – LOKOMOTIV KUBAN 71:81

(24:23, 16:23, 19:17, 12:18)
ZADAR – Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja: 1500. Suci: Perez Perez (Španjolska), Vitkauskas (Litva) i Demetriou (Cipar).
ZADAR: Car 20, Batur 8, Mason 5, Ramljak, Dundović 8, Marčinković 11, Ivanov 3, Brown 8, Bilan 8, Pelczmann, Vlaić, Longin. Trener: Tihomir Bujan.
LOKOMOTIV KUBAN: Grigoryev, Jeretin 6, Massey 22, Chalmers 4, Wilkinson 20, Makšantsev 5, Toporov, Šukovtsov, Tucker 21, Vzdykalkin, Surovtsev 3, Šeleketo. Trener: Kestutis Kemzura.
Šut za dva: Zadar 19-39, 49%; Lokomotiv 30-50, 60%.
Šut za tri: Zadar 6-22, 27% (Car 3, Dundović 2, Marčinković); Lokomotiv 3-11, 27% (Massey 2, Surovtsev).
Slobodna bacanja: Zadar 15-21, 71% ;Lokomotiv 12-20, 60%.
Skokovi: Zadar 36 (22+14); Lokomotiv 29 (21+8).
Osobne pogreške: Zadar 21; Lokomotiv 17.

ANGAŽMAN U DRUGOM POLUVREMENU REPRIZIRATI PROTIV BUDUĆNOSTI

Momčad iz Krasnodara nudila se Zadranima posljednjih 15-ak minuta, druga pobjeda u skupini L „bijelo-plavima” je bila na dohvat ruke, međutim, bezidejnost u završnici sastav iz Krešina doma koštala je najizglednijeg kraja europskog puta. Njihove šanse za prolaz dalje sada su mjerljive jedino čudom, a nade usmjerene ka sljedećem NLB pokušaju. Iako ne može biti zadovoljan načinom na koji su njegovi izabranici odradili posljednje minute, Tihomir Bujan na tiskovnoj je konferenciji istaknuo agresivnost i angažman u drugom poluvremenu, potrebne za predstojeći ogled s Budućnosti.
– Žao mi je zbog poraza. S borbenošću u drugom poluvremenu pokazali smo da se možemo nositi i s ovako jakim momčadima. Problem je bio u našoj igri u obrani u prvom poluvremenu, u tom smo segmentu zaostali. Borili smo se sve do kraja, igrali bolje nego u prvom susretu, no ovaj dvoboj nažalost nismo uspjeli okončati pobjedom – rekao je strateg domaćih.
„Što je s Downeyjem” – zanimalo je „sedmu silu”.
– Downey nije ozlijeđen. S njim je sve u redu, no nije licenciran za europska natjecanja tako da u ovom susretu nije mogao nastupiti – objasnio je Bujan, te izlaganje zaključio osvrtom na subotnji susret NLB lige.
– Nadam se da su moji igrači shvatili da i protiv Budućnosti trebamo pružiti ovakav angažman. Želimo li novu pobjedu u NLB ligi, s terena ćemo doslovno morati izaći krvavih koljena.
Za razliku od Bujana, Kestutis Kemzura, trener Lokomotiva, naglasio je dobru obrambenu rolu Zadra u prvom dijelu, odnosno učinak Marka Cara u prvom poluvremenu.
– Unatoč relativno visokoj koš razlici u našem prvom susretu, očekivali smo tešku utakmicu, a dogodilo se upravo ono što smo očekivali. Zadar je igrao vrlo dobro, čvrsto i agresivno u obrani, što nam je zadavalo dosta problema u prvom poluvremenu. Također, loše smo odradili čuvanje Cara koji se razigrao u prvih 20 minuta. U trećoj četvrtini uspjeli smo podići razinu igre, ali potom i dopustiti Zadru da se vrati. Do pobjede u završnici došli smo prvenstveno zahvaljujući ukradenim loptama i kontrama, a ne sjajnom postotku šuta. Vesele me ovi bodovi, jer oni nas i dalje drže u igri za prolaz dalje. Čestitao bih svojim igračima na vrijednoj pobjedi – podvukao je litavski stručnjak.