Nedjelja, 15. prosinca 2024

Weather icon

Vrijeme danas

6 C°

LIGA NACIJA

VATRENI ISPUNILI CILJ! Evo tko je iznenadio protiv Škotske i Poljske, a jedan je problem kroničan

Autor: Robert Hrkać

18.10.2024. 09:18
VATRENI ISPUNILI CILJ! Evo tko je iznenadio protiv Škotske i Poljske, a jedan je problem kroničan

Foto: LUKA JELIČIĆ/Marko Prpic/PIXSELL



Cilj je ostvaren. S nova četiri boda Vatreni su se sasvim približili četvrtfinalu Lige nacija, a ono što je možda još važnije, osigurali su status nositelja u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2026. Međutim, nije sve išlo kao po loju. Promjena formacije donijela je benefite, ali jasno je da sustav s trojicom otraga treba uigravati tjednima kako bi sve išlo po špagi.


U susretu protiv Škotske na desnom wing-backu neočekivano se našao Ivan Perišić, koji je tu poziciju jako rijetko pokrivao. Uzimajući u obzir i turbulentno razdoblje koje je iza Ivana, mnogi su se pitali je li pravo rješenje za desnu stranu. No Perišić je ugodno iznenadio. Sudjelovao je kod oba pogotka, izravno asistiravši Matanoviću za izjednačenje, a defenzivne zadatke je odrađivao kao od šale. Dalić je iznenadio i s Pašalićem kao svojevrsnom ‘šesticom’, ali taj se eksperiment pokazao neuspješnim, pa je veznjak Atalante zamijenjen već nakon prvog poluvremena. Pašaliću se teško može nešto prigovoriti, s obzirom na to da je u talijanskom klubu mnogo bliže golu, a ulaskom Petra Sučića Vatreni su prodisali, pogotovo Luka Modrić, koji je u nastavku počeo gospodariti terenom. Naš je kapetan u Maksimiru bio na izrazito visokoj razini, baš kao i Andrej Kramarić, čiji je doprinos bio ključan za tri boda. Andrej se po tko zna koji put našao na pravom mjestu u pravo vrijeme, zabivši svoj 30. pogodak za reprezentaciju, za vrlo važna tri boda.


U Varšavi smo pak gledali jednu ludu utakmicu, otvorenog garda, potpuno atipičnu za jednu i drugu momčad. Poljska je dominirala u uvodu, čak je i zabila preko Zielinskog, a onda su Vatreni blitzkriegom u režiji Sose, Sučića i Baturine okrenuli rezultat naopačke. Potom je uslijedio preokret na preokret, što nam je otkinulo dva boda koja bi nas već sada učinila sigurnim četvrtfinalistima. Ono što može veseliti je kemija Martina Baturine i Petra Sučića, koji su krasno kombinirali u nekoliko navrata, uključujući i kod pogodaka. Plus je i forma Borne Sose, čija je reprezentativna karijera relativno stagnirala u posljednje vrijeme, a s ovim pogotkom je dodatno učvrstio mjesto na lijevoj strani.


Svježa krv




O minusima ne treba previše lamentirati. Liga nacija je na koncu i zamišljena kao natjecanje gdje se može probati sve i svašta, s time da naš rezultat i dalje ne pati. Dapače, jako smo blizu ‘Final Eightu’, a Dalić je kroz ovaj ciklus dobio Matanovića, Sučića, Baturinu te Ćaletu-Cara, kojemu kao saliveno stoji uloga srednjeg u obrani. Dalić je pametno koristio protekla izdanja Lige nacija za ubrizgavanje svježe krvi, a isto se nastavilo i u jesen 2024. Najveći znak za uzbunu svakako je činjenica da prilično često primamo golove u samim završnicama, a taj je trend započeo na Europskom prvenstvu u Njemačkoj. Tamo su nas u crno zavili Gjasula i Zaccagni, a i Škoti su nam zabili u 94. minuti, samo da bi nas VAR spasio gubitka dva boda. Poljaci su se olako vratili iz zaostatka od 3-1, a mogli smo proći i gore nakon crvenog kartona Dominika Livakovića.


No to su nijanse. Ako se itko znao vraćati poput Lazara iz mrtvih onda su to Vatreni, koji su rušili Englesku, Dansku, Rusiju, Japan, Brazil i Nizozemsku upravo nakon čudesnih povrataka. Pobjednički mentalitet gradi se godinama, a kada vidimo kako su se u vatrenoj svlačionici snašle nove mlade snage, onda nema razloga za bilo kakvu dramu. Bugarska, Rumunjska, Turska, Mađarska, Češka i Norveška nestajali su sa scene nakon generacija Stoičkova, Hagija, Sukura, Puskasa, Nedveda i Bjornebjea, pa je zato zapravo pravo čudo da je hrvatski nogomet već 30 godina u vrhu Europe i svijeta. To ponekad uzimamo zdravo za gotovo. Belgije na velikim natjecanjima nije bilo 12 godina, Nizozemska je bila doma tijekom Eura 2016. i Mundijala 2018., a Italija se nije plasirala na dva vezana svjetska prvenstva. I nogomet se nastavio igrati. Kiks u Njemačkoj nije doveo do raspada ili nečeg sličnog, već je ubrzao proces pomlađivanja koji je bio neminovan.