Utorak, 1. travnja 2025

Weather icon

Vrijeme danas

12 C°

GASTRO-ZVIJEZDA

Ribarski obrt »Moćun« ima prvoklasne riblje delicije

28.03.2025. 08:27
Ribarski obrt »Moćun« ima prvoklasne riblje delicije

Foto: Turistička zajednica Zadarske županije



Sušena, filetirana, marinirana. Zvijezda Kali. S potpisom obitelji Kolega. Malo je riječi potrebno da se opiše kvaliteta kaljske ribe. Ribarski obrt »Moćun« od 2005. godine od skromnog otočkog inćuna stvara ukusne gastronomske delicije – domaće njoke s kuhanom tunom »umido« na kaljski način, zelene tagliatelle s domaćim kozicama u šugu ili pak frigane girice i brojne hladne plate, paštete, tatar, marinirane i slane inćune. Stoljetnog su hranitelja otočkih obitelji pretvorili u pravu gastronomsku zvijezdu. Ako je Zadarska županija po nekomu poznata, onda su to kaljski ribari koji su proveli stoljeća živeći uz more i od njega. Oviseći o njegovim hirovima i bogatstvima. Svježa, lokalno ulovljena riba danas je prava rijetkost na dalmatinskim trpezama. Upravo zato »Moćun«, uznoseći skromnog inćuna na novu razinu, radi lavovski posao u promociji naše stoljetne baštine.


Kruh s pet kora




Markova obitelj već više od 150 godina živi i diše s ribom, prenoseći tu tradiciju kroz generacije. Znanje se, kao i tajne, prenose s koljena na koljeno. Markov otac bio je pomorac 40 godina, a i Marko je, najstariji od trojice braće, prvotno htio slijediti isti put.


– Rad, rad i samo rad. Od jutra, od pet sati kad se dignem pa sve do kasno uvečer kad konačno legnemo. Teško je, ali ništa drugo u životu ne bih radije radio, priznao je Marko.





Oni gosti koji, uz prethodnu najavu, dođu kod Marka i njegove supruge Katarine moći će odabrati između tri ponude. Prva uključuje kanapee i odlazak u pogon gdje uče kako filetirati ribu, druga uključuje domaći kruh i hladnu platu, uz odlazak u pogon i ugošćavanje, dok je treća opcija najobilnija – uz filetiranje u pogonu i hladne plate kao dobrodošlica, Marko dodatno sprema tople riblje specijalitete.


– U prošlosti, Prečani su imali lavandijere koje su prale robu za gospodu iz grada, Sutomiščani su uzgajali povrće i bili uspješni poljoprivrednici, dok su Kaljani bili vrsni ribari, koji su uz to sušili i solili ribu te proizvodili maslinovo ulje. Sve bi to nosili u Zadar kako bi prodali. Neki bi znali biti i po dvadesetak dana, dok sve ne prodaju pa bi se tek onda vratili na otok, istaknuo je Marko.


Samo riba, bez filozofije




Ribu kupuje isključivo od lokalnih firmi, jer raditi s ribom izuzetno je zahtjevno, pošto se radi o vrlo osjetljivoj namirnici. Ponuda mu se dijeli na više linija proizvodnje. Tako ima smrznute proizvode poput mesa kozica, škampa, oslića, trlje, morskog psa i slično. U drugu liniju spadaju sušeni proizvodi poput morske mačke i psa, raže, slastice, trpinje. U posljednju liniju spada slana i marinirana riba, očišćeni repovi kozica, škampa i hobotnica. Sve te proizvode, kojih je ukupno preko 40 vrsta, sami on i Katarina obrade i pakiraju.


Kako Marko često kaže, kad se radi s ribom, nema mjesta filozofiranju – sve se mora odraditi s preciznošću i strašću, baš kao što su to činili njegovi preci.


– Svaki je recept naslijeđe starijih generacija, a ruke koje filetiraju ribu, suše je ili sole, čuvaju tajne prošlosti, dodao je Marko.


U svakom zalogaju osjeća se otok, more i tradicija, protkani ljubavlju prema ribi i obitelji koja je već stoljećima s njom vezana. Markov rad je istinska oda jednostavnosti i čaroliji okusa iz davnina.


– Nek’ dožive otočki život kako spada! Iskreno, ono što se kod mene pojede, nigdi u Dalmaciji se ne može probati. To su moji proizvodi i ako itko zna kako treba s njima, to sam ja, ponosan je Marko.