Subota, 23. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

1 C°

OŠ Privlaka

Rizična ponašanja na internetu i preventivni program Zdrav za 5

Autor: Šime Ćurko

16.02.2023. 13:50
Rizična ponašanja na internetu i preventivni program Zdrav za 5


Zamislite sljedeću situaciju: društvo se sastalo u subotu navečer na omiljenom okupljalištu u blizini škole. Netko je predložio da zadnji vikend ljetnih praznika proslave tako što će kupiti vino i votku u dućanu i napiti se. Krenuli smo prema kiosku… Ovo su riječi kojima započinje imaginarni događaj, a učenici su u manjim skupinama unutar svojih razrednih odjeljenja trebali dovršiti ovu priču.


U Osnovnoj školi Privlaka organizirana je dvosatna edukacija osmaša, koju su provele dipl. iur. Marina Magaš, službenica za prevenciju Ureda načelnika Policijske uprave zadarske pravnica te mr. sc. Ivana Marić, policijska službenica za planiranje i nadzor za prevenciju Policijske uprave zadarske. Učenici su na maštovit način dovršili gore navedenu priču. Bilo je nekoliko scenarija, od pozitivnog gdje im je trgovac odbio prodati alkohol, do onog najcrnjeg, a to je trovanje djeteta alkoholom. Kroz projekt Zdrav za 5 učenici su upoznati sa zakonskim propisima vezanim uz konzumiranje alkohola od strane djece i maloljetnika, pri čemu je istaknuto da je osobama mlađima od 18 godina zabranjeno prodavanje i točenje alkoholnih pića, kao i konzumiranje alkoholnih pića na javnom mjestu.





Preko školskog preventivnog programa na temu rizičnih ponašanja na Internetu, učenici su se još jednom posvijestili kako je u online svijetu publika neograničena i broji se u milijardama korisnika, a svaki je korisnik izložen i može postati žrtvom. Zlostavljanje putem modernih internetskih komunikacijskih tehnologija može biti prisutno 24 sata, svih sedam dana u tjednu. Objavljeni sadržaji brzo mogu postati dostupni širokom krugu ljudi. Internet u ovom slučaju povećava osjećaj ranjivosti kod žrtve, što može dovesti do težih posljedica. Na predavanju je detaljno opisan i slučaj iz Hrvatske u kojem je skupina učenika otvorila lažni profil druge učenice na društvenoj mreži, stavili su njene prave podatke i kontakt. Osim toga napisali su i kako učenica pruža usluge za odrasle. Učenica se, ni kriva ni dužna, nije mogla obraniti od brojnih poziva i »narudžbi«, osjećala se poniženo, kao da svi prstom upiru nju.


U Hrvatskoj je sve više slučajeva u kojima se maloljetnici privuku preko društvenih mreža, a potom se ucjenjuju golišavim fotografijama. Stoga je MUP kreirao aplikaciju s posebnim namjenama Red Button/Crveno dugme. Putem ove aplikacije brzo se može prijaviti nasilje, a mogu se i dati saznanja o žrtvi. U tom slučaju policijski službenici djeluju po hitnom postupku. Učenicima osmih razreda je predstavljen i program Postani policajac/policajka u suradnji s Policijskom akademijom putem kojeg je moguće izabrati ovo zvanje.



Različiti oblici kriminaliteta


I dok s jedne strane internet može biti izvor znanja, nudi jednostavnost i brzinu komunikacije, poslovanja, kao i zabavu, u njemu se kriju i brojne opasnosti, kao što je laka dostupnost neprikladnih sadržaja, ranjivost osobnih podataka, nepouzdanost dostupnih informacija, veća izloženost djece i mladih nasilničkim ponašanjima vršnjaka i socijalna izoliranost. Pojavljuju se različiti oblici kriminaliteta, a u prvom redu to seksualno zlostavljanje djece preko Interneta i dječja pornografija. Uz cyberbullying, phishing, kažnjiva ponašanja su i teško sramoćenje druge osobe, kleveta, uvreda i prijetnja.