Foto: Reuters
Prošlo je 20 godina od raspleta o kojem bi se mogao snimiti film. Godinu dana prije bili su posljednji (!), 16. na Europskom prvenstvu, da bi potom postali – svjetski prvaci! Hrvatska rukometna reprezentacija upisala je 2. veljače 2003. jednu od svojih najvećih pobjeda u povijesti, nakon što je u finalu SP-a u Portugalu s 34:31 svladala Njemačku. Finalu je prethodila drama protiv Španjolske u polufinalu u kojem su se igrali produžetci. Bilo je to naše prvo, a za sada i jedino svjetsko zlato. A toliko je toga zanimljivoga u ostvarenju ovog dosega s momčadi koju je nakon kraha na EP-u preuzeo izbornik Lino Červar (osvojio je i olimpijsko zlato 2004. u Ateni).
Početak nije dao naslutiti ništa dobroga budući da je Hrvatska izgubila od Argentine. Danas takav poraz ne bi išao u kategoriju senzacije, možda ni iznenađenja, ali tada je bio na razini čuda nakon kojeg se moglo zaključiti jedino da smo toliko loši da nas je pobijedila i Argentina, koja je tada spadala u kategoriju »egzotičnih rukometnih zemalja«. Agonija se nastavila i u drugoj utakmici u kojoj su naši igrači na poluvremenu gubili od – Saudijske Arabije! Ipak, Saudijce se riješilo u drugih 30 minuta, a onda je uslijedio savršen niz, u kojem su redom padali Rusija, Francuska, Mađarska, Egipat, Danska, Španjolska i konačno Njemačka.
Šutljivi Tonči
Veliki doprinos svjetskom zlatu dao je i Tonči Valčić (1978.), jedini Zadranin koji se može pohvaliti s tim dosegom. Tada je Valčić bio igrač njemačkog Grosswallstadta, a veliku karijeru završio je 2018. u PPD Zagrebu, te je nastavio radio u stručnom stožeru toga kolektiva. Tonči, čiji je brat Josip, danas sportski direktor PPD Zagreba, također bio profesionalni rukometaša, karijeru je počeo u prvoj momčadi Zadar Gortana, za koji je debitirao sa 17 godina. U klub iz Mocira došao je 1992. s 14 godina. Odmah je ubačen u juniorsku momčad koju je vodio Zoran Zubak. Kada je tadašnji Zadar Gortan nakon godinu dana ušao u Prvu ligu Valčič je sve ozbiljnije kandidirao za mjesto u prvoj momčadi. Isticao se odličnom igrom u obrani gdje je unatoč svojoj mladosti imao veliko povjerenje trenera. Da nije bilo problema s treninzima zbog neposredne ratne opasnosti u Zadru Valčić bi ionako brz napredak sigurno još ubrzao. Najbolja sezona u zadarskom dresu bila mu je 1996./97. u kojoj je Zadar i ispao iz Prve lige. Nakon Zadra odlazi dvije godine u Medveščak, potom godinu danas u Zagreb. Tri je godine proveo u njemačkom Grosswallstadtu, četiri u španjolskoj Torrevieji, jednu u Ademar Leonu, a u ljeto 2008. potpisao je za Croatia osiguranje Zagreb za koji je igrao cijelo sljedeće desetljeće. Prirodna pozicija mu je lijevi vanjski, a po potrebi može igrati i na srednjem. Najveći uspjeh u reprezentaciji mu je upravo zlato na SP-u u Portugalu 2003., a ima i srebro sa SP-a u Hrvatskoj 2009. te s europskih prvenstava u Norveškoj 2008 i Austriji 2010.
Tonči je vrlo malo javno nastupao, do njegovih izjava se teško dolazilo i za njega se definitivno može reći da više volio »govoriti na terenu«.
– Ono što zovemo medijska pompa nikad me nije posebno privlačilo. Osoba sam koja ne voli nikakvo tako ni medijsko isticanje. Druga je stvar što sam tada, a tako i danas razmišljam, polazio od toga da javnosti i nemam što posebno reći. Bila je to borba sa samim sobom i traženje svoga puta. Ono što želim napomenuti je to da s novinarima nikad nisam ni u kakvom konfliktu. Shvatio sam da tako dalje ne mogu, da posao kojim se bavim zahtjeva i to da bude na raspolaganju medijima – izjavio je u jednom od rijetkih razgovora za Zadarski list.
Početak u Mocirama
O karijeri je rekao:
– Otac Davor je rekreativno trenirao u Mocirama i čuo je da tamo postoji rukometni klub. Budući da smo mi sportska obitelj odlučio sam i ja pokušati u sportu i to rukometu. Bilo je dosta problema s treniranjem jer je to bilo vrijeme Domovinskog rata. Bez obzira na to vidio sam da mi ide i odlučio sam u potpunosti se posvetiti rukometu. Sve se odvijalo vrlo brzo. Iako sam dosta kasno počeo s rukometom, brzo sam došao u prvu momčad Zadra, napredak je išao ubrzanim ritmom da bi se kulminacija dogodila na Svjetskom prvenstvu u Egiptu 1999. godine gdje sam odigrao jako dobro. Činilo mi se da me ništa ne može zaustaviti, a da su mi granice tko zna gdje. Rukomet je u tim prvim godinama za mene bio igra u kojoj sam bio jako dobar. Kad su stvari krenule ozbiljnijim tijekom nastali su problemi i moja razočaranja.
Dotaknuo se i Svjetskog prvenstva u Hrvatskoj 2009.
– Nadali smo se medalji prije SP-a i prije da me netko pitao o srebrnoj medalji odmah bih prihvatio srebro. Drugo mjesto je odličan rezultat i nemamo razloga biti nezadovoljni. Opet, uvijek će nas pratiti taj poraz od Francuske. Bilo bi sjajno da smo u svojoj domovini postali svjetski prvaci. To se nije dogodilo, ali naš je narod pokazao da cijeni i drugo mjesto tako da smo i mi kao igrači odmah zadovoljniji. Možda smo u natjecanje krenuli malo bojažljivo, nismo imali dovoljno samopouzdanja i nismo zapravo znali koja je naša stvarna vrijednost. Bilo je i još nekih manjih problema s ozljedama poput one s kojom se mučio Ivano Balić i sve je to utjecalo na tijek priprema. Kad su počele utakmice vidjeli smo da možemo, igrali smo sve bolje i zato ostaje mala tuga što medalja na kraju nije bila zlatna.
Atena 2004.
Hrvatska je 2004. bila zlatna na Olimpijskim igrama u Ateni. Bez Valčića u momčadi.
– Jako mi je žao što nisam sudjelovao u osvajanju olimpijskog zlata 2004. Na to danas gledam kao na razdoblje u kojem nisam imao visoko mišljenje o sebi, mislio sam da u onakvoj formi u kakvoj sam tada bio reprezentaciji ne mogu pomoći u Ateni.
Put do zlata
Prvi krug: Hrvatska – Argentina 29:30, Hrvatska – Saudijska Arabija 25:18, Hrvatska – Rusija 28:26, Hrvatska – Francuska 23:22, Hrvatska – Mađarska 30:29. Drugi krug: Hrvatska – Egipat 24:23, Hrvatska – Danska 33:27. Polufinale: Hrvatska – Španjolska 39:37. Finale: Hrvatska – Njemačka 34:31.
Finale SP-a 2. veljače 2003.
HRVATSKA 34
NJEMAČKA 31
HRVATSKA: Matošević, Šola, Kaleb 2, Sulić 4, Jović 3, Lacković 4, Zrnić, Dominiković 1, Džomba 8, Valčić 1, Goluža 3 (2), Špoljarić, Metličić. Izbornik: Červar.
NJEMAČKA: Fritz, Ramota, Hens 4, Dragunski 1, Immel 1, Schwarzer 3, Petersen, Weber, Baur 8 (5), Zeitz 2, Jensen, Stephan 2, Kermann 7 (1), Rose 3. Izbornik: Brand.
Sedmerci: Hrvatska 3 (3); Njemčka 9 (7).
Isključenja: Hrvatska 14 minuta; Njemačka 6 minuta.
najnovije
najčitanije
Zadar
U KONCERTNOM UREDU ZADAR
Udruga Kamene Babe najavljuje vokalne radionice “Tijelo i Glas”
Crna Kronika
EKSPLOZIJA RUČNE BOMBE
U Kninu dan žalosti zbog tragedije. Policija apelira: “Predajte oružje i eksplozive”
Plodovi zemlje i mora
Stvari se mijenjaju
“Nema puno lignji, ali ima ribe, i to prave, oborite”
Ostali sportovi
Svjetski skijaški kup
Kolega nakon lošije druge vožnje Kolega 16., slavio Clement Noel
Hrvatska
NEZAVISNI
Bernardić predstavio kandidaturu za gradonačelnika Zagreba
Zadar
tužna vijest
Preminuo ugledni zadarski otorinolaringolog dr. Zlatko Matulić
Zadar
đir po poluotoku
[FOTO] Sunčana jesenska subota izmamila Zadrane u šetnju
Zadar
danas prosvjed
Zadranka Jasminka Adžić Sikirić: ‘Brutalni porezni udar pomest će mnoge male iznajmljivače’
Županija
kupnja
I ovu nedjelju otvoren određen broj trgovina u Zadru i županiji, donosimo popis
Crna Kronika
strava u slavoniji