Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

7 C°

Putujuća izložba

Najstarija hrvatska kulturna ustanova obilježava 180 godina postojanja i djelovanja

Autor: Đurđa Baljak

01.02.2023. 09:33
Najstarija hrvatska kulturna ustanova obilježava 180 godina postojanja i djelovanja

Foto: Luka Jeličić



Hrvatski povijesni muzej u suradnji s Maticom hrvatskom povodom 180 godina postojanja i djelovanja Matice hrvatske priredio je putujuću izložbu pod nazivom »18 ti je desetljeća tek«. Nakon Osijeka i Pule izložba je 29. siječnja stigla i na zadarski Forum gdje će se zadržati do 4. veljače, a nakon toga svoje putovanje završava u Zagrebu uoči Dana Matice, 10. veljače. Putujuća izložba na otvorenom na dvadeset panoa, na prosvijetljenim postamentima, prikazuje bogatu povijest Matice hrvatske. Autor idejne koncepcije je Josip Brleković, dok su autori izložbe Petra Braun, Ana Filep i Josip Brleković, a za grafičko oblikovanje je zaslužna Ana Filep.


Matica hrvatska predstavlja najstariju hrvatsku kulturnu ustanovu i nakladničku kuću koja je utemeljena 10. veljače 1842. godine nastojanjima hrvatskih preporoditelja u Zagrebu pod imenom Matica ilirska, a od 1874. godine djeluje pod današnjim imenom. Riječ je o samostalnoj, neprofitnoj i nevladinoj udruzi koja djeluje kao književno, znanstveno i kulturno društvo radi promicanja hrvatskog narodnog i kulturnog identiteta u područjima umjetničkog, znanstvenog i duhovnog stvaralaštva, gospodarstva i javnog života. Njezin rad danas podržava preko 4000 članova u 128 ogranaka (103 u Hrvatskoj, 16 u BIH i 9 diljem svijeta), a od toga čak dvadeset djeluje u Zagrebu.


– Pored tridesetak knjiga u svojoj Središnjici Matica hrvatska godišnje objavi 22 sveska dvotjednika Vijenac, četiri broja časopisa Kolo i Hrvatska revija, časopis Prirodoslovlje, dok ogranci objave još nekoliko stotina knjiga i dvadeset časopisa, objasnila je Jelena Gazivoda istaknuvši kako je Matica hrvatska, pored bogatog izdavaštva, u svojoj Središnjici i ograncima priređuje brojne kulturne i znanstvene događaje, poput predstavljanje knjiga, znanstvenih simpozija, okruglih stolova, tribina, rasprava, stručnih i znanstvenih predavanja, koncerata klasične glazbe te likovnih izložbe. Pritom su Matični ogranci, zbog bogatog kulturnog rada, u pojedenim mjestima nezaobilazni, a ponegdje i jedini nositelji kulturnog života.


Putujuća izložba na otvorenom na dvadeset panoa