Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

12 C°

Topla zima

Pčele zadnjih tjedana izlaze iz košnica, griju legla i ugibaju

Autor:

26.01.2023. 11:07
Pčele zadnjih tjedana izlaze iz košnica, griju legla i ugibaju

Foto: Hrvoje Jelavić/Pixsell



Topli dani u zimskim mjesecima, uz vegetaciju, zbunili su i pčele koje su prerano počele odlaziti iz košnica. Ako potraje ovo naglo zahlađenje, moglo bi uzrokovati pomor pčela. Ovi vrijedni kukci bez kojih, kako je odavno poznato, ne bi bio moguć život na zemlji, već godinama su žrtva klimatskih promjena, ali i brojnih virusa koji ih napadaju, zbog čega se smanjuje njihova populacija u svijetu, a na što pčelari konstantno upozoravaju.


Nažalost, na klimatske promjene nitko ne može utjecati, a posljedice će itekako biti vidljive.


Zadarski pčelar Zlatko Elveđi objašnjava kako su zbog visokih temperatura početkom zime pčelinje matice ranije počele zalijegati legla.


Pčele stalno uz legla




– Pčele tada riju legla, stalno su uz legla jer temperatura oko njega uvijek mora biti 34 stupnja, bez obzira na vanjsku temperaturu. Hrana se pčelama u košnicama nalazi visoko i one se uopće ne hrane jer su stalno uz leglo i ugibaju od gladi. I visoke vanjske temperature ih zbunjuju pa odlaze izvan košnica, a vani sada za njih nema hrane. Nažalost, sve to neće proći bez posljedica, tako da uz sve bolesti koje su napale pčele možemo računati na gubitke u njihovom ukupnom broju. Prinos meda će zbog tih gubitaka biti sigurno manji za više od 50 posto, istaknuo je Elveđi.


Pomor pčela posljedica je visokih temperatura početkom zime te njihova ranog buđenja, što utječe na urod meda i pčelinjih proizvoda. Za očekivati je da će cijene meda, s obzirom na njegov manji urod, ove godine biti veće.


– Sada su cijene meda nešto veće, ali ne puno, otprilike za jedan, do jedan i pol euro po kilogramu. Razlog tome je veća cijena teglice, naljepnice i poklopca koja je porasla za 100 posto u odnosu na prije. Međutim, ovisno o proizvodnji i potražnji, i cijena samog meda će sigurno biti veća. Mi, pčelari iz Dalmacije uglavnom imamo slične cijene. Kilogram cvjetnog meda košta oko 11 eura po teglici, a med od kadulje je najskuplji, cijena teglice je od 16 do 18 eura. Nje najmanje ima i ne može se dobiti velika količina. Kada pčele vozimo na ispašu na Kornate gdje ima kadulje tada smo i limitirani brojem košnica, imamo ih od 20 do 30, ne smijemo ih više dovesti. Kadulje nešto više ima na Cresu, ali u najboljim godinama može se proizvesti oko 20 tona meda. Pitanje je kako se kaduljin med može prodavati cijele godine kada su prinosi mali, priča Elveđi.



Slaba kontrola inspekcija


Inspekcije, mišljenja je, trebaju tržište bolje nadzirati jer je evidentno kako se med koji se prodaje pod kadulju, miješa s ostalim pripravcima, ekstraktima ulja i sličnim, a što se ne preporučuje.


– Najveći problem za pčele su klimatske promjene. Posljednje četiri godine imamo samo katastrofu za katastrofom na ovom području jer ni vrisak ne medi više dobro na Velebitu kao nekad. Na kontinentu je nešto bolja situacija jer ima većih ispaša, ali mi smo u nezavidnoj poziciji, objašnjava Elveđi koji se pčelarstvom bavi već 19 godina.


Uvoz meda iz Kine također je jedan od problema s kojima se suočavaju, a na koji konstantno upozoravaju. Njegovo porijeklo je nepoznato, ne može se odrediti, a svejedno se nalazi na policama trgovačkih centara po jako maloj cijeni.


– To nije med, već pripravak koji se prodaje pod med. Ako, na primjer, uvezemo med po cijeni od 1,15 eura po kilogramu, dok se plate dodatni troškovi cijena teglice ispadne oko četiri do pet eura, a svejedno se ona u trgovini prodaje po četiri eura, pa nije jasno kako je to moguće. Cijena kilograma meda u trgovinama je jako mala, mi proizvođači joj ne možemo konkurirati, a nije poznato kakav je to med, odnosno pripravak. Na deklaraciji bi trebala biti istaknuta samo jedna zemlja, ona porijekla, a ne njih tri, četiri. Mene osobno, kada uračunam sve troškove, tegla meda ispadne malo manje od 10 eura, pa se pitam zašto ja radim? I tako ostali pčelari. Tržište bi trebalo ipak bolje kontrolirati, jasan je Elveđi.


Med iz Kine


Uvoz meda iz Kine također je jedan od problema s kojima se suočavaju, a na koji konstantno upozoravaju. Njegovo porijeklo je nepoznato, ne može se odrediti, a svejedno se prodaje u trgovačkim centrima po jako maloj cijeni