Foto: Mate Komina
Kompleks benkovačkog Doma zdravlja kako je već najavljeno, ide u sveobuhvatnu energetsku obnovu. Poručio je to još jednom novi zadarski župan Josip Bilaver nakon obilaska prostorija iz kojih se u Benkovcu pruža primarna zdravstvena zaštita. Osim Doma zdravlja, iz istog kompleksa djeluje i ispostava zavoda za hitnu medicinu Zadarske županije te tim zavoda za javno zdravstvo Zadarske županije.
U prvoj će se fazi, kako je najavio Bilaver, raditi kompletna energetska obnova vanjske fasade zgrade, vanjske stolarije, a gradit će se i solarna elektrana, punionice za električne automobile, te uvesti sustav grijanja i hlađenja na bazi dizalica topline.
– Stanje samih je kapaciteta u puno lošijem stanju nego smo očekivali. Očito je da se u njega godinama nije ulagalo. To je ono što ćemo promijeniti, počevši s energetskom obnovom zgrade. Postupak je trenutno u fazi javnog savjetovanja, prije raspisivanja natječaja.

Druga faza nadovezuje se na veliki projekt opremanja čak 36 ambulanti u sustavu našeg Doma zdravlja novom opremom, pojasnio je župan, rekavši kako se hitni zahvati, koji se tiču unutarnjeg opremanja samog Doma zdravlja moraju odmah poduzeti.
– Od čekaonica za pacijente do prostorija za noćni rad osoblja, obnovom opreme i namještaja, može se uvelike podići slika samog Doma. Stanovnici naše županije moraju imati jednake uvjete zdravstvene zaštite u svim dijelovima županije.
Obnova ovog Doma prvi je u nizu koraka koje poduzimamo s tim ciljem. Tu je i obnova ostalih ambulanti Domova zdravlja, kao i izgradnja novog Doma u Zadru, najavio je Bilaver.

– Stanje same zgrade Doma zdravlja nije dobro, što znači da pati zdravstvena skrb naših sugrađana. Ispostava smo s velikim potrebama, a naši se sugrađani susreću s brojnim zdravstvenim problemima, koje naš postojeći sustav, nažalost, ponekad nije u mogućnosti ispuniti, što znači da moraju odlaziti u Zadar da bi primili zdravstvenu skrb, što naravno, dodatno opterećuje zdravstveni sustav pacijentima koji mu ne bi trebali gravitirati, poručio je gradonačelnik Benkovca Tomislav Bulić.
O problemima smo benkovačkog zdravstvenog sustava u više navrata pisali, kako zbog neuvjetnih radnih prostorija, u kojima medicinsko osoblje ne može kvalitetno pružati zdravstvenu zaštitu, tako i zbog praznih ambulanti i manjka medicinskih timova.

Da se stanje na bolje nije puno promijenilo priznaje i sam Bulić, istaknuvši ipak kako je Grad uspio stambeno zbrinuti jednu mladu liječnicu koja je došla graditi u grad.
– Nadamo se da će se obnovom Doma zdravlja smanjiti pritisak naših pacijenata na zdravstveni sustav u Zadru i Biogradu. U Domu su trenutno četiri ambulante, ali svakako bi ih trebalo biti više.
Mlada doktorica, koja je nedavno stigla, spasila je situaciju u gradu. Mi smo joj ponuditi stambeni smještaj, a isto bi napravili za svo zdravstveno osoblje koje bi došlo raditi u naš kraj, dodao je gradonačelnik.
Autor: Nikolina Lucić
najnovije
najčitanije
Nogomet
sp 2026.
Gana je u problemu zbog svojeg veznjaka optuženog za silovanje. No, poraz protiv Hrvatske ih ne bi u potpunosti ‘spasio’
Kultura
intervju
Velimir Grgić, autor knjige o teorijama urota: ‘Država još uvijek ima tenkove, ali tech-divovi imaju ono najvažnije – naš mozak’
Zadar
paklene vrućine
Toplinski val u Hrvatsku donio temperature i do 37 stupnjeva. Crveno upozorenje na cijeloj obali
Zadar
UKORAK S VREMENOM
Uslugom »Moja Čistoća« informirajte se i lakše upravljajte računima već danas!
Zadar
špica
[FOTO] VRUĆA SUBOTA Unatoč paklenim vrućinama, Poluotok je vrvio ljudima. Donosimo djelić atmosfere
Crna Kronika
Prijavljen nestanak
JESTE LI JE VIDJELI? Na području Zadra nestala 16-godišnja Gabrijela
Crna Kronika
prometna nesreća
Motociklist (20) teško ozlijeđen na Gaženičkoj cesti, vozač automobila oduzeo mu prednost
Footopis
mundijal
Vatreni s Ganom u utakmici istine, pojavio se i novi Dark Horse
Svijet
upravno partnerstvo!?
Njemačka vlada potvrdila da već godinama plaća Vučićevog savjetnika
Zadar
nepravomoćna presuda