
Foto: PIXABAY
Na tržištu elektroničkih komunikacija u 2024. nastavljen je rast prihoda, za 8,5 posto u odnosu na 2023. godinu, na 1,87 milijardi eura, kao i rast ulaganja operatora u telekomunikacijsku infrastrukturu od 11,7 posto, na 412 milijuna eura, izvijestila je u srijedu regulatorna agencija HAKOM.
Glavni faktori tržišnog rasta u 2024. bili su prema podacima operatora koje je dobio HAKOM, modernizacija mreža, i mobilnih i fiksnih, te povećanje potražnje za digitalnim uslugama.
Prihodi na tom tržištu su porasli u 2024. i u mobilnim/pokretnim i fiksnim/nepokretnim mrežama, s time da iz HAKOM-a kažu da su rastu ukupnih prihoda ipak najviše pridonijeli prihodi od usluga putem mobilnih mreža.
Ti prihodi su naime na godišnjoj razini porasli 9 posto, na 1,2 milijarde eura, dok su prihodi od usluga putem fiksnih mreža porasli 7,6 posto, na 643 milijuna eura.
Velik rast ulaganja
Među ulaganjima operatora (telekoma), na pokretne/mobilne mreže odnosilo se 116,2 milijuna eura ili 26 posto više nego u 2023., a sličan iznos odnosno 116,3 milijuna eura uložen je i u mreže vrlo velikog kapaciteta-VHCN, što je porast od 22 posto.
Osim na ukupnoj, godišnjoj razini, iz HAKOM-a kažu da je primjetan trend nastavka modernizacije elektroničke komunikacijske infrastrukture i u četvrtom tromjesečju 2024., pa je tako prošla godina završena s gotovo 91 tisućom više broja priključaka putem svjetlovodnih/optičkih mreža, uz istodobno smanjenje priključaka na bakrenoj infrastrukturi za nešto malo više od 59 tisuća.
Time je krajem 2024. u Hrvatskoj bilo 351,6 tisuća svjetlovodnih priključaka, dok ih je ukupno u svim VHCN mrežama bilo više od 515,5 tisuća, pri čemu iz HAKOM-a napominju da VHCN priključci čine 45 posto od svih više od 1,14 milijuna priključaka širokopojasnog pristupa, kao i da je udjel priključaka s brzinama iznad 100 Mbit/s iznosio 47 posto.
Porastu ukupnih tržišnih prihoda pridonijeli su i rast naplatne televizije i OTT usluga kod operatora, u čemu HAKOM izdvaja rast prihoda od vlastitih OTT usluga, od 171,9 posto.
Po tehnologiji pak IPTV i dalje drži najveći tržišni udjel, od gotovo 50 posto, dok je udjel vlastite OTT usluga porastao na gotovo 15 posto, čime je premašio kabelsku TV, čiji je udjel 13,4 posto, a udjeli satelitske i zemaljske naplatne televizije 12,3 i 9,5 posto.
Rast podatkovnog prometa
Sve je to rezultiralo velikim rastom podatkovnog prometa od usluge pristupa internetu u fiksnim mrežama, iznad 26 posto u odnosu na 2023., te je ukupan podatkovni promet od te usluge dosegnuo na kraju četvrtog tromjesečja 2024. više od 994,5 tisuća terabajta.
U fiksnim mrežama odnosno javno dostupnim telefonskim uslugama u tim mrežama krajem 2024. bilo je nešto više od 1,1 milijuna korisnika ili 1,2 posto manje nego krajem 2023., pri čemu su tržišni udjeli najveća tri telekom operatora ostali slični – HT ima najveći od 60,2 posto, zatim A1 Hrvatska od 26,4 posto, a Telemach Hrvatska iznad 11 posto.
S druge strane, korisnika javno dostupne telefonske usluge u mobilnim mrežama na kraju 2024. bilo je 4,7 milijuna ili 3,4 posto nego krajem 2023., u čemu HT ima najveći tržišni udjel od 44,4 posto, A1 Hrvatska od 34,1 posto, a Telemach Hrvatska od 21,5 posto, s time da je Telemach i jedini koji je taj udjel povećao na godišnjoj razini, za oko 1,1 posto, pokazuju podaci HAKOM-a.
najnovije
najčitanije
Nogomet
talijanski velikan
Na radaru Juventusa čak sedam napadača
Zadar
studentski projekt
Fokus Ritma kulturizma Bukovica i Ravni kotari
Vaterpolo
solaris bolji
Poraz Zadra 1952 u prvoj utakmici kvalifikacija za popunu regionalne Premier lige
Zadar
fokus na lokalne izbore
Šime Erlić sutra podnosi ostavku na mjesto ministra
Hrvatska
zagreb
Davor Štern kandidat nezavisnih lista za predsjednika Gradske skupštine
Zadar
KAD NAVRŠE 18
Roditelji osoba s autizmom moraju voditi “knjige” o troškovima svog djeteta
Zadar
NEPOZNAT VLASNIK
Na Žmirićima niknuo štand bez dozvole
Zadar
PRESUDA
Ubojica iz Ruplja mora platiti gotovo 14 tisuća eura odštete
Crna Kronika
NEPRAVOMOĆNO OSUĐEN
Pakoštanac mu prijetio smrću, zaključao ga i otišao. Sve to iz šale?
Zadar
JUBILARNO IZDANJE