
Foto: LUKA JELIČIĆ
Djelatnici zadarske »Čistoće« i ove će godine skupljati jelke, koje su završile svoj »posao« uveseljavajući nas za božićne blagdane. Tisuće božićnih drvaca koje su ukrašene i osvjetljenje nas tjednima podsjećale na najljepše razdoblje u godini, pravilnim odlaganjem tako mogu dobiti »novo sutra« i recikliranjem se iskoristiti u poljoprivredi i vrtlarstvu.
Reciklažna dvorišta
Pravilnim se odlaganjem i recikliranjem od starih božićnih drvaca tako može imati puno koristi – od proizvodnje električne i toplinske energije, do zaštite biljaka u parkovima i na zelenim površinama. Bilo da ste svoje božićno drvce već raskitili ili ga pak kao broji Zadrani planirate držati do blagdana sv. Stošije, »Čistoća« i ove godine ima savjete i upute o tome kako i gdje baciti stara božićna drvca kako bi ona uspješno stigla do reciklažnih dvorišta.
– »Čistoća« svake godine nakon božićnih i novogodišnjih blagdana organizira prikupljanje odbačenih prirodnih božićnih drvca pa je tako i ove već započelo navedeno prikupljanje, a građani svoja drvca trebaju odložiti pokraj spremnika od 1.100 litara ili posuda 240/120/80 litara u koje odlažu komunalni (kućni) otpad i to najpoželjnije u ranim jutarnjim satima kako bi se izbjeglo moguće nastajanje štete od paljenja ili drugih oblika uništavanja istih, što se događa uglavnom u noćnim satima, upozorila je Vesna Đili, pomoćnica rukovoditelja Odjela upravljanja odlagalištem za poslove promidžbe i edukacije, dodavši kako građani mogu svoja drvca odložiti i u spremnike u reciklažnim dvorištima u Diklu i Gaženici svakim radnim danom od šest sati ujutro do 20 sati, a subotom do 16 sati.
Koriste se za vrtlarstvo
– Božićna drvca djelatnici »Čistoće« prikupljaju odvojeno od ostalog otpada – miješanog komunalnog i reciklabilnog jer spadaju u biorazgradivi otpad. Prikupljena drvca odlažu se za na to posebnu plohu za biorazgradivi otpad nakon čega se predaju ovlaštenom sakupljaču s kojim imamo potpisan ugovor, jer ono što mi uvijek savjetujemo i sada je na snazi, a to je da postoji nekoliko boljih načina na koji se može reciklirati staro drvce i iskoristiti ga se za vrtlarstvo ili zanatske projekte od malča – materijala kojim se zagrću biljke, odnosno prekriva prostor oko biljaka radi sprječavanja rasta korova i dekoracije do različitih ukrasa, umjesto da ga se jednostavno baci zajedno s komunalnim ili reciklabilnim otpadom, zaključila je Đili.
Osim prirodnih božićnih drvaca, građani koji posjeduju umjetna drvca ili pripadajuće ukrase koje više ne žele koristiti, mogu ih pravilno zbrinuti u najbližim reciklažnim dvorištima, koja su otvorena tijekom cijele godine. Ovaj korak omogućuje omogućuje otpada i doprinosi zaštiti okoliša.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
PREDSJEDNIK RH
Milanović: Uvjeren sam da će se novi papa zalagati za mir i svakog čovjeka
Svijet
poglavar Katoličke crkve
Lav XIV., prvi papa augustinac i prvi koji je pročitao svoj govor
Zadar
ZASLUŽENA PRIZNANJA
Najboljim medicinskim sestrama i tehničarima “Zadarsko bijelo srce”
Hrvatska
Na X-u
Premijer Plenković čestitao novom papi na izboru
Zadar
MEĐUNARODNA KONFERENCIJA
KAKAV ODGOJ ŽELIMO? “Dinosauri” ne mogu dobro odgajati mlade generacije
Crna Kronika
PRIPAZITE!
‘NE PANIČARITE’ Zadarska policija objavila važan apel: ‘Uglavnom rade u skupinama…’
Zadar
pad školskog aviona
Prije pet godina poginuo je pilot HRZ-a i član Krila Oluje Marko Novković
Zadar
ZABRINUTI GRAĐANIN
‘JEL STVARNO TEŠKO?’ Prijedlog Zadranina izazvao reakcije: ‘Svaki put kad prođem ovuda…’
Crna Kronika
GOTOV OČEVID
Završen očevid nakon sudara jedrilice i broda u Zadarskom kanalu, evo što je utvrđeno
Scena
POPULARNI SHOW