Utorak, 7. siječnja 2025

Weather icon

Vrijeme danas

14 C°

urednica Fenix-magazina

Zadarska književnica Marijana Dokoza: 'Bilo je kao da sam tek pisanjem postajala svjesna užasa'

Autor: Portal ZL

01.01.2025. 10:54
Zadarska književnica Marijana Dokoza: 'Bilo je kao da sam tek pisanjem postajala svjesna užasa'

Foto: MARIJANA DOKOZA



Zadarska književnica i urednica Fenix-magazina iz Frankfurta, Marijana Dokoza, zajedno s poznatim hrvatskim novinarom i izdavačem Zvonimirom Despotom te pjesnikom J.H Macadom, sudjelovala je na književnoj večeri održanoj u petak, 28. prosinca, u organizaciji knjižare „Book & More“ u Zagrebu.


Tijekom večeri razgovaralo se o književnim djelima Marijane Dokoza, s posebnim naglaskom na roman Njegova žena i zbirke poezije „Prijestupnici“ koju potpisuju Marijana Dokoza i J.H. Macado (Josip Horvat Macado), hrvatski pjesnik čija djela obuhvaćaju širok spektar tema, a ističu se po iznimnom stilu i dubokom razumijevanju ljudske prirode.


Publika je imala priliku čuti kako je nastao roman „Njegova žena“ koji je izazvao pozornost čitatelja i izvan granica Hrvatske, preveden je na engleski jezik, a uskoro bi trebao dobiti i svoje talijansko izdanje.




Kroz radnju, roman se bavi i temama obiteljskih odnosa, društvenih normi i položaja žene u društvu, osvjetljavajući nepravdu koju mnoge žene trpe u tišini. Marijana Dokoza istražuje unutarnji svijet protagonistkinje, njezine strahove, snove i traume, dok se u pozadini odvija priča o zločinu nad 13-godišnjom djevojčicom.


Roman je izazvao značajnu pozornost zbog svog dubokog pristupa temi nasilja u obitelji, a priča utemeljena na stvarnim događajima čini ga još snažnijim i potresnijim. “Njegova žena” bavi se pitanjima krivnje, žrtve i otpora, a kroz stvarnu tragediju aktera, nudi čitateljima uzbudljivo i refleksivno čitanje.


Kritičari ga hvale zbog emotivne snage i sposobnosti da se bavi teškim temama na način koji čitatelja tjera na razmišljanje o životu i postupcima.


-„Njegova žena“ je istinita ispovijest zlostavljane žene koja priča o životu s nasilnim suprugom, koji ju je psihički i fizički zlostavljao, a potom i granicama do kojih će doći kad dozna kako su dvojica muškaraca, od kojih je jedan njezin suprug, silovali tada 13-godišnju djevojčicu u ratu u Bosni i Hercegovini.


Književni kritičari su istaknuli kako je autorica iznimno dobro analizirala sve likove.


Na književnoj večeri u Zagrebu publiku je zanimalo koliko je autorici bilo teško napisati roman jedne ovakve tematike k tome još i istinite.


-Bilo je izuzetno teško slušati sve što mi je ispričala ‘njegova žena’, ali najteži dio bio je prenijeti tu priču u roman. Svaki dan kad sam pisala, proživljavala sam te strašne događaje koje mi je ispričala. Bilo je kao da sam tek pisanjem postajala svjesna užasa koje je ta žena pretrpjela, a prije nje i mlada žrtva, rekla je Marijana Dokoza, naglašavajući emotivnu težinu koja je pratila stvaranje ovog snažnog i dražlja.


Više žrtava u priči


Dokoza je također naglasila da u ovom romanu nije samo jedna žrtva. Iako je nesretna djevojčica svakako najteže pogođena, postoji čitav niz drugih žrtava, uključujući suprugu i djecu nasilnika te članove njihovih obitelji.


Kroz lik glavne junakinje, autorica postavlja pitanja o tradicionalnim društvenim normama koje ženama nameću određene uloge, što često rezultira time da nasilnici ostaju nekažnjeni.


Književna večer u Preradovićevoj bila je više od iste prilike za upoznavanje autorice i njezina rada – pružila je prostor za razmjenu mišljenja i šire razgovore o književnosti i društvenim pitanjima. Tijekom večeri mogla su se čuti različita stajališta, a među njima i primjedba da mnoge žene ne žele priznati što im se događa zbog društva u kojem žive i stigme koju bi mogle nositi nakon priznaja.


-Osobno znam nekoliko žena koje su silovane, ali to ne žele javno priznati jer se boje da će biti stigmatizirane, kao i njihova djeca, rekao je jedan muškarac iz publike.


Snaga i preživljavanje


Priča je inspiracija za mnoge žene, jer prikazuje snagu i otpornost glavne junakinje unatoč teškim životnim udarcima. Roman je napisan s puno emocija i dubokim razumijevanjem ljudske psihologije, što ga čini izuzetno čitljivim i dirljivim. Mogu slobodno kazati kako bi ovaj roman bio odlična tema za film.


-Priča je to u kojoj će se mnogi prepoznati, rekao je Zvonimir Despot, hrvatski novinar, publicist i pisac, poznat po svom angažmanu u novinarstvu i analitičkom pristupu društvenim pitanjima. Despot je stekao prepoznatljivost kroz svoj rad koji obuhvaća različite tematske sfere, uključujući politiku, društvo i kulturu u Hrvatskoj.


Prijestupnici


Na književnoj večeri bio je i pjesnik Josip Horvat Macado koji uz autoricu Marijanu Dokoza potpisuje zborku poezije „Prijestupnici“.


„Prijestupnici“ je zbirka koja se bavi vječnim temama ljubavi, unutarnje borbe, društvenih pitanja i moralnih dilema. Autori u ovoj zbirci kroz svoje stihove istražuju granice ljudskih osjećaja, samoproučavanja i načina na koji društvo percipira one koji čine „prijestup“, u ovom slučaju ljubavnih. Fokus je na emocijama koje nadmašuju sve ostalo, ali i na prijestupima, bilo osobnim, emotivnim ili društvenim transgresijama. Zbirka razmatra kako se nositi s tim prijestupima i kako „navigirati“ kroz njih u svakodnevnim životima, tražeći ravnotežu između vlastitih želja i onoga što je moguće.


Na književnoj večeri, koju je vodio Kašmir Huseinović, okupili su se brojni Hrvati iz domovine i iseljeništva, ali i osobe iz javnog života, poput pjevača Mladena Burnaća, menadžera Zorana Škugora, casting direktorice Lidije Janjić…