Utorak, 7. siječnja 2025

Weather icon

Vrijeme danas

17 C°

Nikola Šimić Tonin

Blaženi Jakov Zadranin više se štuje u Italiji nego u Zadru

Autor: Đurđa Baljak

31.12.2024. 09:12
Blaženi Jakov Zadranin više se štuje u Italiji nego u Zadru

Foto: Luka Jeličić



Zadarski književnik i predsjednik Hrvatskog književnog društva – Ogranak Zadar, Nikola Šimić Tonin, donosi dvije stranice u dvojezičnom časopisu »Insieme/Zajedno«, u kojem tematizira blaženog Jakova Zadranina, franjevca hrvatskog porijekla, koji se, kako navodi, više štuje u Italiji nego u rodnom Zadru. Tekst je objavljen na hrvatskom i talijanskom jeziku, a za prijevod na talijanskom zaslužan je doc. dr. sc. Boško Knežić.


Moći blaženika


U ovom članku, Šimić Tonin piše o životu i duhovnoj baštini Blaženog Jakova, koji je rođen u Zadru oko 1400. godine. Postao je poznat po svojoj pobožnosti, posvećenosti molitvi i pomaganju bolesnicima, naročito za vrijeme kuge 1483. godine u Bitettu, gdje je proveo većinu svog života. Unatoč tome što je preminuo 1496. godine, legende o njegovim čudima i pobožnosti učinile su ga popularnim svetcem, pa ga je na koncu, kako piše Šimić Tonin, Papa Klement XI. proglasio ga blaženim 1700. godine.


Također, između ostalog, Šimić Tonin u članku donosi događaje vezane uz njegovo neraspadnuto tijelo, koje je otkriveno tijekom 1515. godine, a to je, kako navodi, bilo potvrđeno prema opisu njegova izgleda kojeg je dao njegov subrat fra Augustin. Nadalje, objašnjava kako je 1986. uz pomoć tehnologije potvrđeno da je tijelo ostalo nepromijenjeno. Uz to, otkriva kako je za istraživanje života ovog blaženika korišteno čak 32 arhiva, a uz to je pronađeno i 60 rukopisa. Moći blaženika Jakova su po prvi put ove godine stigle u njegov rodni grad – Zadar, kada je održana velika procesija.




Nadalje, Šimić Tonin, između ostalog, donosi ostale činjenice poput one da je Papa Lav XIII. godine 1892. odobrio slavlje svete mise u njegovu čast u Zadarskoj nadbiskupiji.


– U Hrvatskoj još uvijek ne postoji crkva koja je posvećena ovom blaženiku hrvatskog podrijetla. S druge strane, u Italiji postoje brojne crkve i kapele, a zanimljivo je to što je prva izvan Italije, posvećena upravo u Albaniji. Također, čak neke njemačke i švedske misije nose upravo njegovo ime. Smatram da treba izgraditi crkvu u Zadru koja će upravo nositi titular bl. Jakova Zadranina. Iako crkveni oci nisu prihvatili ovu inicijativu, vjerujem da ovaj blaženik zaslužuje imati svoju crkvu u gradu u kojem je rođen, zaključuje Šimić Tonin.