
Foto: Osobna arhiva
Učenici Osnovne škole Bartula Kašića iz Zadra proveli su terensku nastavu u sklopu europskog projekta SHORE pod nazivom »Sea, Eco, Arty Activity«. Terenske aktivnosti su uključivale čišćenje plaže Punta Bajlo, kreativne radionice i znanstvena istraživanja, a podršku su im pružili i članovi udruge Eko-Zadar te Liburnija, koja im je osigurala besplatan prijevoz.
Pozitivan pokazatelj
Kako ističe Dinko Marin, učitelj i izvršni savjetnik, nisu prikupili veliku količinu otpada, što je pozitivan pokazatelj da je plaža poprilično čista.
Osim ekološke akcije, učenici su sudjelovali u različitim edukativnim i kreativnim radionicama.
– Učiteljica likovne kulture, profesorica Emina Mijatović, upoznala nas je s načinima kako dijelu otpada udahnuti novi život kroz izradu likovnih djela i kroz reciklažu, dodao je Marin.
Na plaži su se održale i radionice pod vodstvom ostalih stručnih učitelja. Profesorica savjetnica Vedrana Kasalo vodila je kvantifikaciju otpada na površini od jednog kvadratnog metra, gdje su učenici izdvajali različite vrste otpada i mikrootpada te određivali masu i gustoću. S druge strane, profesorica Andreja Kakša organizirala je kemijsku analizu morske vode.
– Učenici su imali priliku određivati kiselost, alkalnost, koncentraciju amonijaka, ugljičnog dioksida, nitrata, nitrita, fosfata, otopljenog kisika, specifične gravitacije, kao i salinitet, objasnila je Kakša, dodajući kako su učenici uživali u praktičnoj primjeni stečenog znanja.
Proučavanje mora
Biološku radionicu vodila je profesorica Doma Zidar, koja je učenike učila prepoznavanju životinjskih i biljnih vrsta u priobalnom pojasu te analizi prisutnosti planktona. Geografska radionica, pod vodstvom profesora Dinka Marina, omogućila je učenicima rukovanje podvodnim dronom i promatranje reljefa podmorja Punte Bajlo.
– Uz pomoć drona učenici su promatrali fluktuaciju temperature mora s obzirom na dubinu te napravili nekoliko fotografija podmorja, koje planiramo izložiti u sklopu provedbe projekta, govori profesor Marin. Također, posebnu ulogu u ovoj radionici imala je i profesorica savjetnica Ivana Maruna, koja je s učenicima uz pomoć »Secchijeva diska« određivala dubine i prozirnost mora, a kako dodaje, radionica je bila iznimno korisna zbog praktične primjene geografskih znanja u stvarnom okruženju.
Profesor Dinko Marin iskoristio je priliku zahvaliti udruzi Eko-Zadar na savjetima i Liburniji na prijevozu. Posebno je istaknuo činjenicu da je škola dobila status europske Plave škole.
– Osnovna škola Bartula Kašića sada je Plava škola, što znači da posebno educiramo učenike o važnosti očuvanja mora, naglasio je Marin.
najnovije
najčitanije
Kultura
NAJAVA
Koncertni ured Zadar započinje travanj programom ‘Nevidljive žice’
KK Zadar
Premijer liga, 27. kolo
Jusupovi igrači promarširali Dubravom
Scena
RUŠI REKORDE
Thompsonov menadžer: Prodano gotovo pola milijuna karata za koncert na Hipodromu
Kultura
"E, moj Jere"
Gradsko kazalište mladih zadarskoj publici donosi novu kazališnu poslasticu
Kultura
VELIKA ČAST
Dvije zadarske predstave u službenom programu 32. Festivala glumca
Zadar
Serijski bušitelj guma
Pod okriljem noći oštećeno desetak automobila parkiranih uz Dom na Sfingi
Zadar
svjetski dan svjesnosti
Ana Kardum iz zadarske Udruge za autizam upozorava: ’Broj djece s autizmom je u konstantnom porastu’
Scena
RUŠI REKORDE
Thompsonov menadžer: Prodano gotovo pola milijuna karata za koncert na Hipodromu
Zadar
Emily Stojanov
Mlada Zadranka iskreno o životu u Japanu: “Ta zemlja nudi nevjerojatne prilike za razvoj, ali…”
Zadar
PRVOSTUPANJSKA presuda