Foto: iStock/NL
U prosjeku se u Hrvatskoj baci 71 kilogram hrane po stanovniku na godinu, rekao je u ponedjeljak državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Zdravko Tušek.
U Hrvatskoj se baci nešto više od 286 tisuća tona hrane na godinu, a najveći dio te hrane se baca u kućanstvima, rekao je Tušek nakon prve sjednice Radne skupine za praćenje i ocjenu provedbe Dobrovoljnog sporazuma “Zajedno protiv otpada od hrane”.
U prosjeku se baci 71 kilogram hrane po stanovniku, što je manje od prosjeka EU-a koji iznosi 130 kilograma.
Kada bi se sva hrana koja se u Hrvatskoj u godinu dana baci utovarila u kamione, bio bi to konvoj od Zagreba do Slavonskog Broda, rekao je Tušek.
Podsjetio je kako je ministarstvo lani donijelo akcijski plan sprječavanja i smanjenja nastajanja otpada od hrane za razdoblje od 2023. do 2028. godine, kojim se u tom razdoblju otpad od hrane želi smanjiti za 30 posto .
Planom je predviđen niz aktivnosti, a jedna je osnivanje partnerstva s poslovnim subjektima, znanstvenim institucijama, općinama, gradovima itd.
Sporazum je s Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i ribarstva potpisan u ožujku 2023. godine, a do danas broji 45 potpisnika – predstavnika proizvođača i prerađivača hrane, trgovine, ugostiteljstva, znanstvene i akademske zajednice, jedinica lokalne i regionalne samouprave, neprofitnih organizacija i inicijativa te udruženja i tvrtki.
Za vrijeme trajanja sporazuma potpisnici se dobrovoljno obvezuju na ulaganje napora u smanjenje otpada od hrane u svojim poslovnim procesima, doniranje hrane i aktivnu komunikaciju prema potrošačima.
Tušek je rekao kako je ove godine završen investicijski ciklus – uloženo je nešto više od četiri milijuna eura iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti u opremanje devet banaka hrane i stotinjak posrednika s opremom potrebnom kako bi hrana koja je pred istekom roka ili je donirana, lakše i brže došla do potrebitih.
Kazao je i kako je važno u adventsko vrijeme kada se kupuje puno hrane, poslati poruku potrošačima i svima onima koji posluju s hranom da treba racionalno razmišljati i racionalno nabavljati, a viškove donirati.
Naglasio je i važnost edukacije, posebno djece i mladih, napominjući kako je kontinuirana edukacija jedan od prvih koraka kako bi se otpad od hrane smanjio.
Direktorica korporativnih komunikacija Dukata Elena Wolsperger Dolezil je kazala kako je prehrambeni sektor aktivan u smanjivanju stvaranja otpada od hrane i bacanja hrane. Dukat tako provodi projekt “Hrana se ne baca”, usredotočen na kućanstva s obzirom da najviše sudjeluju u stvaranju otpada od hrane. Projekt obuhvaća i niz aktivnosti poput edukativnih radionica za javnost i zaposlenike.
I ona je istaknula važnost edukacije potrošača o važnosti smanjenja otpada i bacanja hrane.
najnovije
najčitanije
Gastro
najfiniji okusi
Neodoljivi recepti u kojima je glavni sastojak – pjenušac
Hrvatska
dugotrajni pregovori
Ipak ništa od “crnog scenarija”, HDZ i oporba blizu izbora svih 10 ustavnih sudaca
Crna Kronika
uhićen 33-godišnjak
SERIJSKI PREVARANT Na zadarskom području počinio čak 54 kaznena djela prijevare
Moždani udar
krvna povezanost
‘Duh čovjekov najdublji je njegov sadržaj’
Moda
hladnije vrijeme
Šest savršenih boja za zimsku pedikuru
Zadar
NEDJELJOM U DVA
Mladen Ninčević o gubitku sina: ‘To je nešto što ne bih poželio ni najgorem neprijatelju’
Zadar
KONCERT
Brojne poznate osobe u Zadru! Koncert ‘Domu mom’ nisu propustili ni Zlatko Dalić, general Fuzul…
Crna Kronika
NESREĆA U LOVU
Pucao prema divljači, zrno se odbilo od nepoznatog predmeta i teško ozlijedilo ruku drugog lovca
Zadar
PROVJERITE ADRESE
NIZ ULICA BEZ STRUJE! Dijelovi Zadra i okolice u ponedjeljak ostaju bez električne energije
Zadar
ŠPICA