Petak, 29. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

15 C°

MUNDIJAL ZA ANALE

Evo zašto je Katar 2022 najbolje Svjetsko prvenstvo u povijesti: Uspon 'underdoga', utakmice za pamćenje...

Autor: Robert Hrkać

29.11.2024. 09:54
Evo zašto je Katar 2022 najbolje Svjetsko prvenstvo u povijesti: Uspon 'underdoga', utakmice za pamćenje...

Foto: LUKA JELIČIĆ/REUTERS



Rijetko je koje Svjetsko prvenstvo bilo obavijeno s tolikim oblacima kontroverzi kao Mundijal u Kataru, koji je bio u tijeku prije točno dvije godine. No, ako se držimo samo zelenog travnjaka i analize nogometnih događanja, onda možemo reći kako je zimsko prvenstvo isporučilo u potpunosti. Možda je jedan od razloga zašto je katarski turnir prštao od zanimljivosti i taj što su igrači na Arapski poluotok došli u punoj snazi, jer su i inače tijekom studenog i prosinca na najvećoj mogućoj radnoj temperaturi. Ne treba zanemariti ni evidentno smanjenje razlike između ‘velikih’ i ‘malih’ reprezentacija, što je čitavu katarsku priču učinilo mnogo zavodljivijom.


Već treći dan prvenstva zbila se senzacija nad senzacijama, koja sigurno ide bok uz bok pobjedi Senegala nad Francuskom iz 2002. Saudijska Arabija, koju je s klupe vodio dvostruki osvajač Afričkog kupa nacija Herve Renard, skinula je skalp Messijevoj Argentini, onoj istoj Argentini koja će za nekoliko tjedana podići pozlaćeni trofej na Lusailu. Al-Shehri i Al-Dawsari su krasnim pogocima probili Martineza i preokrenuli susret, a to je bio samo početak iznenađenjima. Nisu saudijski Zeleni sokolovi bili jedina azijska momčad koja je dospjela na naslovnice svjetskih medija. Japan je otišao korak dalje nokautima protiv Njemačke i Španjolske, poslavši svjetske prvake iz 2014. doma već nakon grupne faze, a nije svejedno bilo ni Furiji koja je u jednom trenutku trećeg kola bila izvan mjesta koja vode u osminu finala. Na njihovu sreću, Kostarika je prosula vodstvo protiv Elfa.


Ipak, Saudijsku Arabiju i Japan zasjenio je Maroko, koji je postao prva afrička momčad u polufinalu Svjetskog prvenstva, nadmašivši Ganu, Senegal i Kamerun. Uspjeh Lavova s Atlasa je tim veći što je njihov niz do završnice uključivao trijumfe nad Belgijom, Španjolskom i Portugalom, a na putu do medalje ih je zaustavila – Hrvatska, koja je uzela svoju drugu uzastopnu kolajnu. Kladionice nisu našu reprezentaciju smatrale favoritom, prvenstveno zbog činjenice što je Dalićeva momčad ipak doživjela velike preinake nakon ruskog srebra. U međuvremenu su se oprostili Subašić, Mandžukić, Vrsaljko, Strinić, Pivarić i Ćorluka, no pojavili su se Vlašić, Livaković, Juranović, Majer, Oršić, Petković, Livaja i Gvardiol, koji su predvođeni Modrićem, Lovrenom, Kovačićem i Brozovićem stigli do bronce.


Okrunjen novi nogometni kralj




Slavlje nad Brazilom u četvrtfinalu bilo je posebno slatko, pogotovo zbog one neslavne otvarajuće utakmice Svjetskog prvenstva 2014., kada je odluka japanskog suca Nishimure nakon blagog kontakta Lovrena i Freda rezultirala penalom koji je na koncu slomio Vatrene. Pogled na tadašnjih brazilskih prvih 11 izgleda zastrašujuće. U obrani Thiago Silva, Militao, Marquinhos, Danilo, na vratima Alisson Becker, u vezi Casemiro i Paqueta, u navali Neymar, Vinicius, Raphinha, Richarlison, no ni takav talent i napadački arsenal nije bio dovoljan za prebacivanje četvrtfinalne letvice. Ispriječili su se Livaković i Petković.


Za kraj smo ostavili Argentinu, koja je preživjela sito i rešeto u grupi nakon poraza na otvaranju. U osmini finala su izbacili Australiju, a nakon čuvene ‘Bitke za Lusail’ s Nizozemskom, gdje je srušen rekord po broju žutih kartona na jednoj utakmici SP-a, te pobjede nad Hrvatskom, ušli su u finale koje je po mnogima najbolje u povijesti. Bilo kojeg natjecanja. Utakmica koja je bila prepuna preokreta (francuski povratci), fenomenalnih individualnih poteza (Mbappe, Messi, Di Maria), hrabrih taktičkih odluka trenera (Scaloni i Deschamps), obrana (Martinez – Kolo Muani), golova (6), na kraju je odlučena raspucavanjem penala. Tamo je noga zadrhtala Tchouameniju i Comanu, dok su svi argentinski izvođači bili precizni (Messi, Dybala, Paredes i Montiel), čime je okrunjen novi nogometni kralj – Leo.


Ljepota je u oku promatrača. Stariji ljubitelji nogometa posebno pamte 1970. i 1986., godine meksičkih turnira na kojima su ogroman pečat ostavili Pele i Maradona. Nekima je Amerika 1994. ponudila nešto najviše od nogometa. Neki se ne mogu odlučiti gdje je viđen ljepši nogomet, u Brazilu 2014. ili u Rusiji 2018, ali potpisniku ovih redaka, Katar 2022. je u nogometnom smislu iznad svih.