Foto: ANDREJ BRAŠNJIĆ
Osobe koje pate od alergijskih reakcija u budućnosti će imati lakši i bolji pristup peludnim kalendarima na području naše regije, jer će Zavod za javno Zdravstvo Zadar, kao glavni partner u projektu “AllerShield” osigurati instalaciju novih mjernih stanica i tako pokriti veliki dio naše regije. Njime će se proširiti mreža za praćenje koncentracija peludnih alergena te pokrenuti aplikacija za građane s podacima o kvaliteti zraka na projektnom području, a partneri su JNU Institut za zaštitu i ekologiju Republike Srpske te Agencija za zaštitu životne sredine Crne Gore. Kvalitetom zraka i sprečavanjem daljeg širenja alergenih biljaka i invazivnih stranih vrsta bavit će Zavod za javno zdravstvo Zadar kroz projekt “AllerShield” vrijedan 807,8 tisuća eura.
Širenje mreže
Služba za zdravstvenu ekologiju osmislila je ovaj projekt usmjeren na uspostavu i proširenje sustava za praćenje koncentracije peludnih alergena, sprječavanje daljnjeg širenja invazivnih biljnih alergena i poboljšanje stanja okoliša.u sklopu projekta nadograditi će se postojeća aerobiološka mreža i razviti aplikacija s pomoću koje će građani moći pratiti podatke o kvaliteti zraka, a ZJZ će dobiti i novi, potpuno opremljeni laboratorij i opremu.
Benito Pucar, ravnatelj ZJZ – a Zadar na početku je konferencije kazao kako je doktorica Anita Vucić, voditeljica Službe za zdravstvenu ekologiju i zaštitu okoliša te zamjenica vositeljice Laboratorija za zrak i aerobiologiju idejna začetnica ovog projekta, koji će rezultirati postavljanjem mjerača u Biogradu na Moru, Ninu i općini Starigrad.
– Dobit ćemo širu sliku o alergenima koji vladaju na području naše regije i prvi je ovakav projekt koji će širim obuhvatom regije dati kompletniju alergensku sliku područja. Od 2006. godine provodimo alergenska ispitivanja, na temelju kojih se radi peludni kalendar. Ogromna se sredstva troše na antihistaminike i druge anti alergenske terapije. Ovim ćemo projektom sigurno dobiti potpunije informacije o vrstama koje se mogu naći na našem području, jer invazivne vrste, osim na ljudsko zdravlje, jako negativno utječu i na poljoprivredu, rezimirao je Pucar, naglasivši kako su gradovi Biograd i Nin za mjerne postaje odabrani zbog njihove tendencije bavljenja zdravstvenim turizmom.
– Pošto će svi podaci biti dostupni u realnom vremenu, svi će građani i turisti mati prilike vidjeti koji su alergeni kada najviši i prema tome planirati svoje putovanje. To je zapravo i najveća korist ovog projekta, jer najgore je ne biti spreman na vrijeme spriječiti alergijsku reakciju. Ispitivanje vrsta i koncentracija peludi na području grada naša je dugogodišnja tradicija i obveza, a profesionalna znatiželja rezultirala je unaprjeđenjem ovog sustava i to upravo putem ovog projekta, rezimirao je Pucar.
Invazivne vrste
Na području Zadarske županije će se uspostaviti tri nove mjerne postaje za praćenje peludnih alergena i senzorsko praćenje kemijskih parametara kvalitete zraka. Vrijeme trajanja provedbe projekta je 36 mjeseci, te će u sklopu istoga biti izrađena web aplikacija koja će građanima pružati pravovremenu informaciju o koncentracijama peludnih alergena i kvaliteti zraka.
Doktorica Anita Vucić istaknula je detalje projekta, te je, govoreći o njegovim ciljevima i efektima na lokalnu zajednicu kazala kako su peludni kalendari važni za forenziku, poljoprivredu, meteorologiju i mnoge druge grane znanosti.
– Aerobiologija se ponajprije bavi proučavanjem čestica biološkog porijekla u zraku, njihovim transportom i porijeklom. U tom smislu, invazivne vrste posebno su velik izvor alergena. Ako one prirodno ne obitavaju u nekom ekološkom sustavu imaju najčešće negativan učinak na prirodu i zdravlje ljudi, pričinjavajući istovremeno velike ekonomske štete. Najveću ćemo pozornost zato posvetiti određivanju koncentracija razina ambrozije i pajasena, koji postaju sve većom prijetnjom na području EU, poručila je Vucić.
Projektni partneri iz regije – JNU Institut za zaštitu i ekologiju Republike Srpske, te Agencija za zaštitu životne sredine Crne Gore ovim će projektom također značajno unaprijediti ispitivanje alergena u svojim sredinama, te, kako su istaknuli njihovi čelnici Predrag Ilić i Milan Gazdić, prateći uspjehe i tehnologiju ZJZ – a, okrenuti novu stranicu u svom stručnom radu.
– Iako radimo na području cijele BiH, Institut ima nekoliko laboratorija, a u velikoj smo mjeri aktivni partner na brojnim međunarodnim projektima. Aerobiološka ispitivanja segment su na kojem tek trebamo poraditi i zato u ovom projektu vidimo veliku priliku za unaprijeđenjem našeg rada u zajednici. Mjerenja peluda do sada nismo radili, jer u Banja Luci je u nadležnosti poljoprivrednog instituta samo jedna mjerna stanica, zbog čega nemamo sveobuhvatne i kvalitetne podatke.
Dijeljenje iskustava
Na tri će se gradske lokacije u Banja Luci, gdje se već vrše mjerenja kvalitete zraka postaviti tri mjerne stanice, koje će stručnjacima u Republici Srpskoj dati priliku da se po prvi put otisnu u ovaj sektor javno – zdravstvenih ispitivanja. Ilićev crnogorski kolega Gazdić naglasio kako skoro 25 posto svjetskog stanovništva pati od peludnih alergija.
– Ovo je drugi projekt na kojem sa zadarskim institucijama surađujemo u kratkom periodu. Mjerenje peluda radimo od osnivanja Instituta. Sredstvima ovog projekta značajno ćemo unaprijediti monitoring u Crnoj Gori, dodao je Gazdić.
Provedba ovog projekta će stvoriti novo inovativno prekogranično rješenje za praćenje kvalitete zraka. Nova platforma za praćenje bit će dostupna online široj javnosti i svim zainteresiranim dionicima. Projekt “AllerShieled” doprinijeti će poboljšanju zdravlja lokalnog stanovništva i potrebi za unificiranje EU zakonodavstva o kvaliteti zraka koje bi trebalo uključiti biološke čestice u EU propise.
Marina Dujmović – Vuković, ravnateljica agencije ZADRA NOVA, koja na projektu pruža tehničku potporu, rezimirala je kako svaka nova početna konferencija znači kako agencija iza sebe ima još jedan dobro odrađen posao, jer iza scene se, prije početka provođenja projekta, naporno radi na njegovoj pripremi i prijavi za financiranje.
– Sa ZJZ – om nas vezuje dugogodišnja uspješna suradnja, koju ćemo ovim projektom samo ojačati, poručila je Dujmović – Vuković, dok je na kraju konferencije župan Božidar Longin zaključio kako je sve više naših sugrađana koji pate od peludnih alergije, zbog čega je širenje mreže alergenskih mjerenja važno za podizanje kvalitete života.
najnovije
najčitanije
Svijet
odluka budućeg predsjednika
Trump: Umirovljeni general Keith Kellogg posebni izaslanik za Ukrajinu
Zadar
sjednica
BURNO NA GRADSKOM VIJEĆU ‘Mi smo dobili veće račune, a ulice su pune smeća…’
Zadar
RENOMIRANA REDATELJICA
Nenni Delmestre o predstavi »Laž«, povratku iz SAD-a, ljubavi prema kazalištu i izazovima režije
Hrvatska
MINISTAR
Piletić: Vijeće za praćenje plaća neće nakon svake sjednice mijenjati koeficijente
Hrvatska
OPOZVAN PROIZVOD
Zbog mogućih čestica metala opozvan prah čokoladnog okusa Whey Protein
Zadar
POČIVAO U MIRU
Preminuo glazbenik Mario Šeperić: ‘Mirno spavaj anđele, živjet ćeš zauvijek u našim srcima…’
Svijet
u naselju Jocay
U Ekvadoru ubijen sin pokojnog zadarskog pjevača!
Županija
ubrzan RAZVOJ
MISTO MOJE (5) Nekad su u Debeljaku rasle “strišnje” i Titova stabla, danas niču vile i bazeni
Županija
SLUČAJ BENZINSKA
Bariša Burčul svjedočio o pritiscima Općine Vir: ‘Moj otac i ja smo zbog svega morali psihijatru’
Zadar
PRIOPĆENJE