Subota, 16. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

5 C°

CVJETNA OAZA

Vrijeme je za sadnju lukovica. U proljeće će vaš vrt biti prepun boja!

Autor: Sanda Milinković

16.11.2024. 18:57
Vrijeme je za sadnju lukovica. U proljeće će vaš vrt biti prepun boja!

Foto: Pexels



Bez obzira na to želite li stvoriti vrt iz snova ili samo dodati malo boje svome travnjaku, preporučujemo što bi sada trebalo posaditi, a da vam procvate na proljeće.


Tulipani


Šarmantno cvijeće koje dolazi u nizu nijansi, poput crvene, ljubičaste, narančaste, bijele, žute i ružičaste.


Julia Omelchenko, stručnjakinja za botaniku u Plantumu, kaže da su tulipani jedno od najpopularnijih proljetnih cvjetova, a najbolje vrijeme za sadnju njihovih lukovica je sredina do kasne jeseni, oko listopada do studenog.




“Ovisno o klimi, možete ih posaditi čak i početkom prosinca ako su temperature blage.


Samo ih izbjegavajte prerano saditi. Ako je vrijeme još toplo, mogli bi prerano početi rasti i onda se oštetiti kad zahladi. Idealno bi bilo saditi tulipane kada noćne temperature još nisu pale ispod nule.


Stavite lukovice na otprilike 15 do 20 centimetara dubine sa šiljastim krajem okrenutim prema gore. Pokrijte zemljom i nježno je utapkajte. Za upečatljiviji izgled, posadite lukovice u skupinama, a ne pojedinačno”, savjetuje.


Foto: Pexels


Narcisi


Još jedno lijepo i razigrano cvijeće koje će niknuti tijekom proljetne sezone ako lukovice posadite u jesen. Omelchenko kaže da biste lukovice trebali posaditi na 10 do 15 centimetara dubine, ostavljajući najmanje deset centimetara prostora između njih. Provjerite je li šiljasti kraj okrenut prema gore.


“Ove su biljke savršene za sadnju na travnjacima, ispod drveća i u cvijetnjacima”, dodaje.


Foto: Pexels


Zumbuli


Ovo veličanstveno cvijeće učinit će da svaki vrt izgleda kao zemlja čudesa. “Zumbule je lako uzgajati i poznati su po svom mirisu”, kaže Jane Dobbs, stručna vrtlarica i voditeljica vrtlarskog tima.


“Mirisne proljetne lukovice možete uzgojiti tako da ih posadite na 10 do 15 centimetara dubine”, savjetuje. Omelchenko savjetuje da ih posadite na isti način kao i narcise i da šiljasti krajevi lukovica budu okrenuti prema gore.


“Trebaju dobro drenirano tlo jer previše vode može uzrokovati truljenje lukovica. Više vole sunčana mjesta, ali mogu rasti i u djelomičnoj sjeni”, pojašnjava Omelchenko.


“Tulipane, zumbule i narcise trebat će dobro zalijevati nakon sadnje i imati sloj malča za zaštitu od mraza”, dodaje.


Foto: Pexels


Luk


Ove jedinstvene ljepotice cvjetaju grozdom cvjetova u sferičnom obliku na vrhu stabljike i zahtijevaju vrlo malo održavanja. “Posadite lukovice početkom ili sredinom jeseni na dubinu koja je četiri puta veća od promjera lukovica.


Manje sorte trebaju biti razmaknute desetak centimetara jedna od druge, dok je višima potrebno 15 do 20 centimetara prostora između svake biljke”, kaže Omelchenko.


Omelchenko objašnjava da im je potrebno puno sunca i dobro drenirano tlo, ali također ćete htjeti odabrati zaštićeno mjesto za sadnju kako im vjetrovi ne bi oštetili stabljike.


“Nakon sadnje, redovito ih zalijevajte održavajući tlo vlažnim, ali ne natopljenim vodom. Kad lukovice niknu, bit će prilično tolerantne na sušu”, kaže.


Foto: Pexels


Primijenite stručne savjete da biste osigurali da vaš trud nije uzaludan i pomozite biljkama da proizvedu bujno cvijeće za proljetnu sezonu.


Testirajte tlo


“Zdravo tlo ključno je za uspješan vrt. Prvo testirajte pH tla da vidite je li prikladan za vaše biljke. Biljke koje cvjetaju u proljeće vole blago kiselo do neutralno tlo.


Možete poboljšati strukturu tla i plodnost dodavanjem organske tvari, poput komposta ili dobro istrunulog stajnjaka. Osim toga, uravnoteženo gnojivo sa sporim otpuštanjem osigurat će bitne hranjive tvari za rast korijena”, kaže Dobbs.


Sadite s pravilnim razmakom


Dobbs kaže da uspjeh ovisi i o tehnikama sadnje. Kad kopate rupe za lukovice, treba ih izdubiti 2 do 3 puta više od njihove visine. Postavite lukovice šiljastim krajem prema gore i pokrijte je zemljom.


“Najbolje je lukovice razmaknuti 10 do 15 centimetara, ovisno o biljci. Ako sadite trajnice, iskopajte rupu dvostruko veću od korijena i posadite ih na istu dubinu. Nakon sadnje temeljito zalijte da se tlo slegne”, dodaje.


Zaštitite biljke


“Ključna je dobra obrana od vremenskih nepogoda i štetočina.


Malčirajte područje za sadnju da biste izolirali tlo i održali ga vlažnim. Možete zaštititi lukovice od životinja korištenjem mreže, a živite li u hladnijoj regiji, prekrijte biljke slamom ili zimzelenim granama da biste ih zagrijali.


Dobit ćete zdravo proljetno cvjetanje ako svojim biljkama pružite dodatnu njegu”, kaže Dobbs.