Foto: Pexels
Istraživanja pokazuju da postoji jasna povezanost između naših razina kortizola i toga živimo li u pretrpanom ili urednom prostoru. Daniel Levitin, bihevioralni neuroznanstvenik sa Sveučilišta McGill u Montrealu, objasnio je za National Geographic da “nered i neorganiziranost mogu dovesti do kroničnih anksioznih poremećaja kod nekih ljudi”.
Psihologinja Pilar Guerra dodaje da “studije pokazuju da ljudi s prljavim ili pretrpanim domovima imaju višu razinu kortizola, a neuredan dom može pridonijeti tjeskobi, pa čak i depresiji.”
Kada je previše stvari u vašem vidokrugu, osjećaj nereda može preplaviti naš vizualni korteks i mozak. Stručnjakinje za organizaciju, Alicia Martínez i Alicia Iglesias, u nastavku otkrivaju neke od njihovih svakodnevnih navika koje su itekako lako primjenjive i u našim svakodnevnim životima.
Ne, ne morate biti Marie Kondo, već jednostavno postavite temelje na putu prema sređenijem načinu života.
1. Detaljno čišćenje
Mnogi stručnjaci za organizaciju preporučuju posjedovanje različitih kutija, košara i spremnika za sortiranje i pohranjivanje u kući, ali Martínez nudi drugačiji zaokret ovom savjetu. “Imam košaru koju nosim po kući i u nju stavljam sve što nije na svom mjestu.
Zatim uzmem sve što sam skupila i bez odugovlačenja vratim gdje pripada”, objašnjava za Vogue.
2. Ne čuvajte ništa “za svaki slučaj”
Mnogi pate od navike držanja raznih predmeta u slučaju da postoji minijaturna šansa da im jednog dana opet zatrebaju. Iako 99 % tih predmeta sigurno nikada neće upotrijebiti.
Kartonske kutije u kojima ste dobili paket, račune, rezervne gumbe i mali alat koji ste dobili s novim namještajem vjerojatno ćete trebati skladištiti mjesecima ili godinama prije nego što na kraju budu bačeni, jer ih nikada niste iskoristili.
I Martínez i Iglesias predlažu da ne čuvate kutije nakon datuma kada možete vratiti ili zamijeniti kupljeno, da ne čuvate gumbe osim ako nisu vrlo posebni i da bacite nepotreban alat osim ako ne predvidite da ćete morati rastaviti tu novu policu za knjige.
Čuvajte račune samo ako znate da ćete morati zamijeniti ili vratiti predmet ili, ako je dar, i primatelju će možda trebati. Iglesias preporučuje fotografiranje računa i pohranjivanje slika u mapu na prijenosnom računalu, koju zatim redovito čistite.
“Pokušavam nakupiti manje, a ostavljam više prostora za ono što me stvarno čini sretnim”, kaže Martínez.
3. Svako jutro prozračite spavaću sobu
Osim higijenskih prednosti, stručnjaci preporučuju prozračivanje spavaće sobe svako jutro prije spremanja kreveta, to je Martínezova omiljena navika na početku dana.
“Ustajem bez pritiskanja gumba za odgodu alarma.
Da započnem dan, otvorim prozore i prozračim sobu barem deset minuta, iskorištavajući to vrijeme da operem zube i pripremim se za dan, a zatim pospremim krevet. Saznanje da sam odvojila nekoliko minuta da se pobrinem za prostor u kojem živim daje mi mali, ali neprocjenjiv osjećaj postignuća,” objašnjava.
4. Što učiniti kada dođete kući?
Martínez također redovito radi tri stvari svaki put kad se vrati kući.
Ključeve stavlja na mjesto gdje ih uvijek može pronaći (na primjer, u zdjelu blizu ulaza), odlaže cipele i obuva papuče koje drži u košari pokraj ulaznih vrata, a onda objesi kaput ili jaknu. “Možda se čine kao male navike, ali su zapravo moćne u smislu doprinosa osjećaju urednosti. Izbjegavanjem nereda također štedite vrijeme”, dodaje za Vogue.
5. Novi noćni ritual
Posvetite malo vremena na kraju svakog dana na pospremanje prostora kojeg ste koristili i zatim se pripremite za sljedeći dan. Za Martínez to znači pranje suđa, čišćenje kuhinjskih radnih ploča i pospremanje svega što je koristila u dnevnoj sobi tijekom večeri.
“Kada se probudim, moj dom potiče mentalnu jasnoću i osjećaj blagostanja“, objašnjava. Iglesias ima sličnu rutinu, a njezina također uključuje ostavljanje torbe pokraj vrata, odabir odjeće i pregled rasporeda za sljedeći dan.
6. Riješite se malih predmeta
“Pravilo broj jedan za male predmete je izbjegavati ih imati previše. Čini se da se gumice za kosu i balzami za usne reproduciraju sami od sebe, to su dva proizvoda koja, budući da su povoljni, kupujemo više nego što nam stvarno treba,” kaže Iglesias.
Za njihovo pohranjivanje predlaže da u kupaonskim ladicama imate kutijice u kojima znate da ih uvijek možete pronaći, kao i male torbice koje ih spajaju sa sličnim stvarima koje uvijek želite imati uza se, a koje možete zgrabiti i baciti u svoju torbicu.
Općenito je obožavateljica torbi za organizaciju pa kaže da je imati jednu uvijek spremnu s osnovnim toaletnim potrepštinama, odlična ušteda i vremena i živaca prije kretanja iz kuće.
najnovije
najčitanije
Hrvatska
NOVI KRUG UPISA
Gotovo 15.000 građana već upisalo “trezorce”, reinvestiranje obavezno do petka
Gastro
TOPLI OBROCI
Juha, štrukle i palačinke od heljde: savršeni obroci za zimske dane
Hrvatska
Predsjednik SDP-a
Hajdaš Dončić: Hrvatska mora promijeniti društveni okvir, a to može samo SDP
Feelgood
ORGANIZACIJA JE KLJUČ
Manje nereda, više mira: šest trikova za uredan dom i mirniji um
Kultura
GLASILO
Novi broj “Zadarskog filatelista” donosi crtice iz Dalmacije, Prvog svjetskog rata, SSSR-a, Austro-ugarske…
Županija
PRKOS
MISTO MOJE (4) U filmskoj kulisi idiličnog mira Prkosa: Usred mjesta je i dvorac Borne Ćorića
Zadar
NK ZADAR
Reno Sinovčić uskrsnuo NK Zadar: Ledina na Stanovima nije ničija ćaćina prčija!
Hrvatska
ŠOKANTNA USPOREDBA CIJENA
KAKO JE TO MOGUĆE? Neki artikli u popularnoj drogeriji su čak 70 posto skuplji nego u Njemačkoj
Scena
ZA TRI MJESECA
SRETNE VIJESTI! Zadranka Natali Dizdar čeka prvo dijete: “Cijeli proces kroz koji smo prošli nije bio lak”
Crna Kronika
NESREĆA