
Foto: OŠ BARTULA KAŠIĆA
U Osnovnoj školi Bartula Kašića u Zadru privodi se kraju projekt »Bioraznolikost ekosustava Jadranskog mora«, koji je započeo u travnju ove godine. Cilj projekta bio je podići svijest učenika o važnosti očuvanja morskih ekosustava, s naglaskom na problem marinskog otpada i onečišćenja. Kroz različite aktivnosti, učenici su učili o bioraznolikosti Jadranskog mora i izazovima njegove zaštite. Osim toga, projekt ima i dodatni cilj – stjecanje statusa Europske Plave Škole (European Blue School), naglasio je učitelj savjetnik Dinko Marin, koji s kolegicama Domom Zidarom, Eminom Mijatović, Vedranom Kasalo, Andrejom Kakšom i Ivanom Marunom, provodi projekt s učenicima. Nakon provedbe evaluacije, Europska komisija dodjeljuje status Plave škole, ili European Blue School.

FOTO: OŠ BARTULA KAŠIĆA
Povodom toga nam je učitelj savjetnik Dinko Marin naveo koje su sve neke od aktivnosti koje su provodili s učenicima u svrhu promicana »plavog obrazovanja«.
– U realizaciji ovog projekta s učenicima smo izradili zbirku školjkaša, umjetničke instalacije od prikupljenog otpada uz plaže, održali radionice prepoznavanja flore i faune Jadranskog mora, kao i kemijske analize morske vode. Budući da smo projekt provodili među učenicima od prvog do osmog razreda, radionice su bile prilagođene uzrastu djece – od jednostavnih puzzli do pravih malih znanstvenika koji su radili kemijske i biološke analize morske vode. Također, u školi smo pripremili i izložbu likovnih radova koja, osim ljepote likovnog izraza, ima i edukativnu vrijednost jer prikazuje različite životinjske vrste koje obitavaju u Jadranu, istaknuo je učitelj Marin.

Dinko Marin, učitelj savjetnik/Foto: Osobna arhiva
Osim projekta »Bioraznolikost ekosustava Jadranskog mora« u Osnovnoj školi Bartula Kašića ove školske godine provodi se i još jedan europski projekt »SHORE Sea Eco Art Activity« u kojem uz Dinka Marina, sudjeluju spomenute učiteljice.
– Iznimno smo ponosni što je između 226 različitih projekta s područja cijele Europe, upravo naš projekt prepoznat i izabran za financiranje od strane Europske komisije. Osnovna zadaća »SHORE« projekta je povećati pismenost učenika o oceanima i morima. Kroz projekt ćemo osnažiti učenike da postanu ekološki osviješteni građani i nositelji promjena u očuvanju mora. Planirane su brojne aktivnosti, uključujući kvizove, ekološke akcije (koje se planiraju u prosincu), radionice o važnosti očuvanja mora te biljnim i životinjskim vrstama Jadranskog mora, naglasio je Marin te dodao kako su u projektne aktivnosti uključeni i profesori sa Sveučilišta u Zadru i to izvanredna profesorica dr. sc. Marica Mamut s Odjela za geografiju i docentica dr. sc. Melita Mokos s Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.
najnovije
najčitanije
Zadar
Aktivan vikend
HGSS Zadar ovog vikenda odradio tri akcije spašavanja: “Paklenica zahtijeva visoku razinu pripravnosti”
Županija
Obavijest
Sutra bez struje neke zadarske ulice, ali i mještani Ražanca, Kali i Vira
Zadar
Veliki uspjeh
Učenice Pomorske škole briljirale na Statističkom natjecanju
Zadar & Županija
Suizdanje
Nikola Bašić i Josip Faričić objavili zbornik o turizmu i zaštićenim područjima
KK Zadar
ABA liga, 26. kolo
Zadrani zapeli u pustinjskoj oluji, uvjerljivo su poraženi na parketu Dubaija
Zadar
đir poluotokom
[FOTO] Zadrani, ali i prvi turisti uživali u subotnjoj šetnji
Zadar & Županija
Hodočasnički put
[FOTO] Prvi hodočasnici novootvorene rute Camino Zadar ušetali u Nin
Crna Kronika
UHIĆEN JE
‘MRTAV PIJAN’ U Zadru vozio pod utjecajem alkohola od preko 2 promila
Zadar
TRADICIONALNA PROSLAVA
FOTO Bajramsko sijelo okupilo bošnjačku zajednicu u Zadru: ‘Nadamo se novom islamskom centru’
Hrvatska
masovna pojava