Četvrtak, 14. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

11 C°

PEDIJATRIJA POD PRITISKOM

Sve manje djece, a sve veća potreba za pedijatrima: "Krećemo s dodatkom na plaće"

Autor: Nikolina Lucić

09.11.2024. 13:23
Sve manje djece, a sve veća potreba za pedijatrima:

Foto: Mislav Klanac



Vodeći dalmatinski pedijatri ove su se godine u Biogradu na Moru okupili povodom 31. sastanka pedijatara Dalmacije u organizaciji Opće bolnice Zadar i zadarskog ogranka Hrvatskog pedijatrijskog društva. Psihofizički zdravo dijete, preduvjet je stvaranja zdravog naroda, stoga društvo mora biti svjesno da pedijatri nose težak teret na leđima. Iako je djece sve manje, potrebe i izazovi sve su veći, pa tako raste značaj stručnog znanja da se sve to i zadovolji.


Pedijatrija je, kako su nam kazali naši sugovornici, sve manje atraktivna specijalizacija kod mladih liječnika, što posljedično dovodi do omalovažavanja primarne pedijatrijske zaštite i nestabilnosti u sustavu primarne zdravstvene zaštite, što se potom prelijeva na bolnički sustav, koji je opterećen pacijentima koji dolaze na hitne prijeme.


Foto: Mislav Klanac


Pedijatrijske muke


U ime organizatora sastanka, doktor Neven Milić, specijalist pedijatrijske kardiologije iz OB Zadar kazao je kako se ovaj sastanak održava svake dvije godine, već šest desetljeća. Kroz 11 stručnih predavanja, rasprava i razgovora dotaći će se novih metoda liječenja kroz sve grane pedijatrije, razgovarati o novim terapijama, ali i problemima u struci i sustavu.




– Odlučili smo se fokusirati na stručni dio našeg posla, a tek se neformalno osvrnuti na probleme u zdravstvenom sustavu. Liječnika je uvijek premalo, prvenstveno jer se stalno uvode nove pretrage i dijagnostički postupci, koji zahtijevaju puno vremena. U OB Zadar na našem je odjelu taman dovoljno liječnika, no veliki nam je problem hitni prijem, gdje pacijenti stižu bez ikakvog filtriranja, bili oni hitni ili ne. To stvara veliki pritisak na bolnički sustav, a ne pomažu nam niti duge liste čekanja, pojasnio je doktor Milić, kazavši kako bolnički sustav na sebi nosi i teret primarne pedijatrije, prvenstveno zbog manjka pedijatrijskih timova u regiji, što se potom prelijeva upravo na hitni prijem u bolnici.


doktor Neven Milić, specijalist pedijatrijske kardiologije iz OB Zadar/Foto: Mislav Klanac


Da u sustavu zdravstvene zaštite djece nedostaje pedijatara opće je poznato, a problem je prisutan na nacionalnoj razini. Hitni prijem je preuzeo ulogu primarne pedijatrijske zaštite s obzirom na to da djeca vrlo često nemaju svog izabranog pedijatra ili su oni na bolovanju.


Hitni prijem postao primarna pedijatrija


– Od tema važno je istaknuti predavanje kolegice Branke Polić o palijativnoj skrbi u djece. Roditelji nemaju gdje s djecom pa dolaze kod nas na hitni prijem i kada situacija nije hitna, pa to stvara najveće opterećenje. Što se tiče pitanja specijalizacija, pedijatrija je nekada bila jako atraktivno polje medicine, što danas nažalost nije slučaj. Grana je to koja zahtjeva velika odricanja, a jako nas veseli da mi u bolnici na specijalizaciji imamo četvero mladih kolega, a primili smo i dvoje novih liječnika, dodao je Milić, a njegov nam je šef, Tomislav Ledenko, voditelj Odjela pedijatrije OB Zadar, specijalist pedijatrije, subspecijalist pedijatrijske gastroenterologije, hepatologije i prehrane kazao kako je pedijatrija sve nepopularnija jer zahtjeva dug period specijalizacije i subspecijalizacije, a liječnicima je jako teško potom otići u privatni sektor.


– Mi u bolnici brojimo tim od pet užih specijalista, od kojih su dvoje pet godina pred mirovinu, drugih dvoje deset pred mirovinu i ja sam iz tog tima najmlađi. Pored toga, imamo i još četvero kolega koji tek trebaju proći kroz subspecijalizaciju i četiri specijalista. Sve u svemu, to je jako malo i borimo se za svakog specijalista, dodao je Ledenko.


Tomislav Ledenko, voditelj Odjela pedijatrije OB Zadar, specijalist pedijatrije, subspecijalist pedijatrijske gastroenterologije, hepatologije i prehrane/Foto: Mislav Klanac


Regiji fale četiri tima


S pedijatrijom je jako teško raditi privatno, tako da ju bira sve manje mladih liječnika. Ona traži puno žrtve i odricanja, a sama specijalizacija traje pet godina da bi potom liječnik morao proći i kroz užu specijalizaciju od dvije do tri godine, rezimirao je Ledenko, upozorivši kako manjak primarnih pedijatara, koje se desetljećima u Zadarskoj županiji devastira, a mnogi su i pred mirovinom, dovodi do toga da sve više malih pacijenata nema drugog izbora do hitnog prijema.


– Mi smo preopterećeni i ne možemo se baviti sekundarnom zdravstvenom zaštitom i teško se možemo izvući iz tog začaranog kruga, dodao je doktor Ledenko.


Resorni županijski pročelnik za zdravstvo Zadarske županije i odnedavni v.d. Doma zdravlja Zadarske županije, doktor Marko Kolega upozorio je kako Domu zdravlja fale četiri pedijatrijska tima.


– Idealno bi bilo popuniti sve četiri ambulante, ali mi se nadamo za početak osigurati barem dva tima. Javlja se jedan specifični paradoks u pedijatrijskoj zaštiti, a to je da se rađa sve manje djece, ali potrebe prema sustavu postaju sve veće. U periodu od šest mjeseci nadamo se pronaći dva pedijatra. Iako se specijalizacije raspisuju, mi tražimo gotovog liječnika specijalistu, a ovim putem najavljujem i novi paket mjera Zadarske županije usmjeren upravo ka deficitarnim zdravstvenim kadrovima, kao što su oni pedijatrijski.


Marko Kolega, županijski pročelnik za zdravstvo/Foto: Mislav Klanac


Nova stimulativna mjera


– Dosta je stimulativan i nadamo se njime privući mlade pedijatre, koji bi zamijenili one pred mirovinom. Pedijatrija je specifična po tome da liječnik i nakon 65 godine može raditi još tri godine bez ikakve dozvole i to ovisi o samom liječniku, i nakon tog roka, uz suglasnost Ministarstva može raditi još dvije godine, tako da se granica odlaska u mirovinu podiže na 70 godina. Problem koji mi u tom slučaju imamo isključivo je organizacijske prirode, jer nakon 65 godine, liječnik pedijatar nije obavezan unaprijed nas obavijestiti kada će prekinuti s radom, pojasnio je pročelnik Kolega, dodavši kako se u manjku mladih kolega okreću i pedijatrima u mirovini, koji mogu raditi na četiri sata.


– Oko pola našeg proračuna odlazi na zdravstveni sustav i skrb. Osim subvencija koje smo do sada, u suradnji s općinama, davali liječnicima koji bi tijekom ljetne sezone dolazili raditi u našu regiju, sada se odlučujemo za još drastičniju mjeru privlačenja novih liječnika, naročito onih deficitarnih specijalizacija. Pedijatrijsku zaštitu djece, zbog manjka je zdravstvenih djelatnika i rastućih troškova sustava i sve teže dostupnosti zdravstvenih usluga sve teže organizirati, upozorio je Kolega, poručivši kako je Zadarska županija, kao mikrolokacija odlučila uhvatiti se bolje u koštac s problemom manjka zdravstvenih djelatnika.


– Od sljedeće godine, osim subvencije stanovanja, koja je uvedena prije nekoliko godina, krećemo i s dodatkom na plaće deficitarnih zdravstvenih djelatnika u iznosu od petsto do tisuću eura u periodu od jedne do pet godina, kako bi liječnike usmjerili prema radu u našoj regiji.


Foto: Mislav Klanac


Prvi pedijatrijski palijativni tim


Kroz jedanaest stručnih predavanja i prikaza slučajeva liječenja, dalmatinski su se pedijatri osvrnuli na najnovije dijagnoze, ali i metode liječenja.


Primarijus Branka Polić, predstojnica Klinike za dječje bolesti KBC – a Split, liječnica specijalistkinja pedijatrije, subspecijalistkinja intenzivne medicine na Zavodu za intenzivnu pedijatriju s postintenzivnom skrbi održala je prvo stručno predavanje na temu “Palijativna skrb u djece”, jer upravo je iz splitskog KBC – a ponikao prvi hrvatski mobilni tim palijativne skrbi za pomoć teško bolesnoj djeci o kojima zbog raznih kroničnih bolesti kontinuirano skrbe roditelji, obitelj i liječnici. To su djeca ovisna o raznim uređajima poput respiratora i aspiratora, a njihovi ih primarni liječnici ne mogu zbrinuti i zapravo se njima bave u manjoj mjeri jer većinom ih moraju upućivati u bolnicu specijalistima.


– Djeca s najtežim teškoćama u razvoju izvan zdravstvenih institucija rijetko kada imaju pristup svim terapijama, njezi i liječenju potrebnima za njihov svakodnevni život, a njihovo stanje ima veliki utjecaj i na njihove obitelji. Dugo se vremena raspravljalo o sustavu skrbi za takve pacijente, a mi specijalisti pedijatrije posebno smo osjetljivi na njihove patnje. Civilizacijski se kotačić okrenuo prema njihovu boljitku i iz Splitsko je dalmatinske županije krenuo naš palijativni tim koji skrbi o najteže oboljeloj djeci, poručila je primarijus Polić.


Primarijus Branka Polić, predstojnica Klinike za dječje bolesti KBC – a Split, liječnica specijalistkinja pedijatrije, subspecijalistkinja intenzivne medicine na Zavodu za intenzivnu pedijatriju s postintenzivnom skrbi/Foto: Mislav Klanac