Pritom su redom isticali požrtvovnost vatrogasaca, ne samo u gašenju požara, nego i u poplavama, prometnim i drugim nesrećama.


„U trenutku kad svi ustuknu, oni moraju izići na teren, stavljaju svoj život na kocku, da bi zaštitili tuđe“, kazao je Ivica Ledenko (Most).




„Svaki vatrogasac kad izlazi na intervenciju, ne zna hoće li se s nje vratiti“, dodaje Ante Sanader (HDZ) i ističe kako se, sa tradicijom dugom 160 godina, svrstavamo među najorganiziranije vatrogasne zajednice u svijetu.


Proglasiti Dan sjećanja na poginule vatrogasce, najmanje je što Sabor može napraviti da bi se odužio njihovoj žrtvi, suglasni su Ivica Kukavica (DP) i Anita Curiš Krok (SDP), a  Marin Živković (Možemo) dodaje kako je važno prepoznati hrabrost, požrtvovnost vatrogasaca.


Upozorava i da klimatske promjene podižu rizike od velikih nepogoda, u kojima se moramo oslanjati na vatrogasce i da je zbog toga bitno sustavno ulagati u ljudstvo i opremu.


Curiš Krok (SDP) nabrojala je i niz problema koji se tiču vatrogasaca i koje treba riješiti, među njima i onaj koji se tiče financiranja profesionalnih vatrogasaca. Ne zna se, kaže, kako će se Vlada prema tome postaviti, hoće li to prebaciti na lokalne jedince.


Glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković podsjetio je da su u  160 godina modernog hrvatskog vatrogastva, zabilježena brojna stradavanja vatrogasaca, pri čemu se posebno ističe Kornatska tragedija u kojoj ih je smrtno stradalo 12.


Od te tragedije poginulo je šest vatrogasaca, a u  Domovinskom ratu, na intervencijama, njih 20, kazao je Tucaković.