Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

17 C°

VRTIĆKA GODINA

Mirjana Miočić o odgoju današnje djece: 'Kad padnu ne znaju se dočekati na ruke, a znaju na Googleu...'

Autor: Nina Vigan

03.09.2024. 15:32
Mirjana Miočić o odgoju današnje djece: 'Kad padnu ne znaju se dočekati na ruke, a znaju na Googleu...'

Foto: MISLAV KLANAC



S drugim danom rujna, djeca vrtićke dobi vraćaju se u svoje skupine, a neki tek upoznaju svoje nove prijatelje, svoje nove tete. Period polaska u novi vrtić ili, pak, novu skupinu, izazov je i za djecu i za roditelje. Nakon godišnjih odmora, svi djelatnici su se vratili na radna mjesta i vrše pripreme za dolazak djece, kako bi se svi osjećali ugodno i sigurno, kako bi njihovi roditelji bili sigurni da su u dobrim rukama. Upravo o tim prvim danima pedagoške godine, razgovarali smo s ravnateljicom DV-a Sunce, Mirjanom Miočić, koja nam je istaknula neke od aktivnosti koje provode, planove i savjete za roditelje u ovom periodu adaptacije djece na novu svakodnevicu.


Pripremni tjedan


– Prvi tjedan rada, djelatnici koriste za organiziranje materijalnog okruženja, vrši se tromjesečni plan odgojno-obrazovnog rada i organiziraju se roditeljski sastanci za novoupisane jasličke skupine. Iznimno nam je važno da korisnici ostvare taj prvi kontakt s odgojiteljicama i dobiju odgovore na pitanja. Prvi tjedan je pripremni tjedan, ali istovremeno traje i dežurstvo u matičnom objektu. Ono što moramo naglasiti, roditelji koji su prva i najvažnija podrška djeci u ovim trenutcima, trebaju se u ovim prvim danima naoružati strpljenjem i fleksibilnošću. Ovo je sad osjetljiv period za svako dijete. Adaptacija je velik izazov za dijete, ali i za roditelja. To je proces koji roditelji prolaze sa svojim djetetom, tako da adaptacija mora ići lagano. Treba se osluškivati djetetove potrebe, a kad se adaptacija polako i kvalitetno odradi u ustanovi, onda kasnije boravak djece tu bude puno lakši. Dijete puno lakše podnese rastanak od roditelja, kazala je Miočić dodavši da se u tom periodu ne treba žuriti, već slušati svoje dijete jer će ovom novom okruženju možda pokazati i neka nova ponašanja ili, pak, krenuti u regresiju i još jače se vezati za roditelja. Neovisno o kvaliteti odgojno-obrazovne ustanove, primarna je obitelj, a vrtići i odgojiteljice su pomagači, produžena ruka roditelja u procesu rasta i razvoja djeteta.


Prema podacima prilikom upisa u vrtiće kojima je osnivač Grad Zadar pristigle su 804 prijave, a trenutno je ostalo neupisano 121 dijete. S obzirom na to da je upis u vrtiće objedinjen za sve tri ustanove kojima je Grad osnivač, Miočić je napomenula kako ta brojka nije konačna već se intenzivno radi na smanjenju tog broja.




– Trenutno se događaju ti procesi unutar ustanove, jer se u rujnu događa da roditelji ponekad, u odnosu na teške adaptacije pribjegavaju nekim drugim rješenjima. Odluče se zadržati dijete još godinu dana kod kuće ili ih, pak, čuvaju bake i djedovi. Tako da je ovo trenutno vrijeme kada broj varira, a o konkretnim brojkama možemo govoriti krajem rujna. Upravo je to pokazatelj kako je kvalitetna adaptacija od iznimnog značaja i za dijete, ali i za roditelja koji također prolaze procese kada se upoznaju s odgojiteljima i stječu povjerenje, istaknula je Miočić koju smo upitali o reaktivaciji nekih prostora koji nisu u funkciji, kao što su prenamjene prostora mjesnih odbora za potrebe vrtićkih skupina.


»Mjesec« i »Iskra«


– Objekti koji su otvoreni u prostorima Mjesnog odbora, zadovoljili su sve potrebne kriterije za prihvat djece i rad se odvija po pravilima struke. Imamo velik broj zbrinutih obitelji, zadovoljnih roditelja i djece. Kad je započela prenamjena prostora, bilo je puno skepse, ali se pokazalo da kad se kvalitetno promišlja, da se prenamjenom može napraviti jedna sjajna stvar. Područni objekt »Mjesec« na Dračevcu i područni objekt »Iskra« na Novom Bokanjcu su prekrasni objekti i ljudi su zadovoljni, što nam potvrđuje i podatak da je mali broj roditelja tražio premještaj, kazala je Miočić istaknuvši da je to velika stvar za roditelje, jer se na ovaj način zbrinulo pedesetak obitelji.


Iako su tijekom 2023. i 2024. godine zaprimljene Odluke o financiranju te Ugovori o dodjeli bespovratnih sredstava za četiri područna objekta, Pčelica, Smiljevac, Duga i Crvene kuće, radi blokade proračuna trenutno je još upitna realizacija projekta.


– Što se tiče novih projekata koji bi se trebali realizirati, izgradnjom novih objekata dobili bismo potpuni obuhvat u dječjim vrtićima. Pored visokog obuhvata, mi bismo uz izgradnju novih vrtića dobili potpuni obuhvat i svako dijete imalo bi svoje mjesto, no svjesni smo da je proračun u blokadi, da je to nešto što nam na neki način i otežava rad. Želimo djeci pružiti što kvalitetniju skrb, no neovisno i o proračunu, u obvezi smo djelovati što kvalitetnije pa tako i u ovim okolnostima. Ali da, spriječeni smo za neke konkretnije zahvate, napomenula je Miočić te dodala koji su najčešći izazovi u odgojno obrazovnom radu ove ustanove.


– Odgojitelji su prva i posljednja karika u odgojno-obrazovnom lancu. Oni su prvi u kontaktu s djetetom, tako da je njihova profesionalnost, napredak i cjeloživotno učenje iznimno bitno. Velika je odgovornost na svakom pojedincu, da ulaže u sebe i da pruži najbolje od sebe jer ovo nije posao već poziv. Izazova imamo jako puno, pogotovo u odnosu na vrijeme u kojem živimo. Istraživanja su pokazala da je 79% djece izloženo ekranima, u dobi mlađoj od dvije godina, a uopće ne bi trebalo biti tako. To nam je donijelo jako puno izazova, jer djeca provode jako puno vremena ispred ekrana. Negativan je utjecaj ekrana na dječji mozak, učinci su to koje mi svakodnevno uočavamo. Važno je znati koje opasnosti ekran nosi sa sobom, stoga apeliramo na roditelje kako je važno odgovorno korištenje tehnologije. To nam je stvarno sad ključan izazov u odgojno-obrazovnom radu. Današnja djeca znaju se snalaziti na Google pretraživaču, a kad padnu ne znaju se dočekati na ruke, objasnila je Miočić dodavši kako pri opremanju vrtića vode računa da prate novu didaktiku, obogaćuju i unaprjeđuju programe koje nude u ustanovi.


Sve za dobrobit djece


U studenom prošle godine, velikoj obitelji ekoloških škola i vrtića jučer se pridružio i područni objekt Dječjeg vrtića Sunce pod nazivom »Duga«, a Miočić je istaknula kako trenutno rade na verifikaciji ekološkog programa koji će se provoditi.


– Verifikacija novih program iznimno nas veseli, time širimo lepezu ponude našim korisnicima i podižemo kvalitetu naše ustanove. Također, napomenula bih kako je DV Sunce drugi put sad dobio povjerenje AMPEU- a. Aplicirali smo na Erasmus plus program i naš projekt »Gift(ted) for Zadar« ocijenjen je visokim bodovima i dobili smo zeleno svijetlo za provedbu mobilnosti. Imat ćemo mogućnost razmijeniti iskustva s kolegama iz drugih zemalja, i sva znanja, vještine i kompetencije koje steknemo na mobilnosti implementirati u odgojno-obrazovni rad naše ustanove. Prošle godine, kolege iz drugih zemalja posjetili su naše vrtiće i bili su ugodno iznenađeni s kvalitetom odgojno-obrazovnog rada. Uvijek smo skloni misliti da je trava drugdje zelenija, ali kad je predškolski odgoj u pitanju zaista smo tu veterani. Nismo ni svjesni koliko je odgojno-obrazovni sustav u Hrvatskoj kvalitetan, kazala je Miočić dodavši da će i dalje sva svoja nastojanja usmjeravati, kao i do sad, ka dobrobiti djece.


– Želimo biti mjesto u kojem će se dijete osjećati voljeno, želimo biti mjesto gdje će se potaknuti, odnosno podržati individualnost i poticati svi njegovi potencijali uz educirane profesionalce koji su nosioci odgojno-obrazovnog rada naše ustanove, a u tom procesu uvijek imamo veliku potporu od našeg osnivača, Grada Zadra i Upravnog odjela za odgoj i školstvo, naglasila je Miočić.