Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL
Nakon što je redakcijama brojnih medija poslan dopis u kojem se navodi kako je HZZO pokrenuo netransparentan proces koji bi mogao rezultirati ogromnim doplatama za dijabetičare i druge bolesnike odlučili smo kontaktirati Doris Bilo, predsjednicu zadarske udruge »Cukrići« koja skrbi o djeci oboljeloj od dijabetesa.
U dopisu koji smo primili stoji kako je HZZO ponovo pokrenuo tzv. »terapijsko referenciranje lijekova«, koje se radi jednom godišnje. Riječ je o smanjivanju otkupnih cijena lijekova prema proizvođačima.
Pitanje doplate
– Budući da HZZO spomenuti postupak gura pod tepih, riječ je o posebno zlonamjernom i pogubnom procesu za pacijente slabijeg imovinskog statusa među kojima je i velik broj starijih osoba. Praksa je da promjenu terapije inzulinom radi dijabetolog, dakle, ne postoji šansa da se brojni dijabetičari prije uvođenja doplate konzultiraju s dijabetolozima. Sve to rade kako ih, u našem slučaju, dijabetološka struka ne bi svojim stručnim argumentima spriječila u ostvarivanju kratkoročnih ušteda, a dugoročno velike štete za zdravstveni sustav, stoji između ostaloga u priopćenju, u kojem se još navodi i kako nisu protiv godišnje revizije cijena lijekova koje provodi HZZO i korekcije cijena kada je to opravdano.
Iz HZZO-a su se po širenju ovog dopisa ekspresno oglasili navodeći kako se postupak usklađivanja cijena lijekova provodi transparentno i njime se osiguranicima nastoji osigurati maksimalan opseg prava na zdravstvenu zaštitu, nakon što su ih dijabetičke udruge prozvale za netransparentnost u postupku terapijskog referenciranja cijena lijekova i izrazile bojazan od poskupljivanja postojećih terapija. Za eventualno povećanje troška nekog lijeka za pacijenta, dodali su, proizlazi iz njihovog očitovanja, nije kriv državni osiguravatelj, nego farmaceutske tvrtke.
Sama nam je Bailo, pak, kazala kako oko ovog pitanja još uvijek postoji puno nepoznanica, pošto konkretnih javno provjerenih informacija još uvijek nema. Ovu je problematiku za naš list komentirala još 2018. godine, kada je HZZO odlučio uvesti doplatu za gotovo sve inzuline.
– Ako se ova informacija ponovo pokaže točnom, tada stojim pri svojoj reakciji od prije nekoliko godina, a to je da ćemo pravovremeno reagirati, kako eventualna odluka HZZO-a ne bi išla na štetu pacijenata. Institucije i proizvođači lijekova uvijek pregovaraju o njihovoj cijeni i to je normalan proces na koji smo navikli. Apelirati na javnost čak i prije nego što se odluka o eventualnim promjenama cijena donese u ovoj situaciji može izazvati dodatnu paniku među pacijentima, smatra Bailo, koja je ipak upozorila kako inzulinska terapija, koja život znači za dijabetičare, ne smije biti uskraćena pacijentima lošijeg imovinskog stanja.
Najoptimalnije, a ne najjeftinije
– Situaciju svakako treba ozbiljno shvatiti, no nadamo se da će krajnji dogovor biti donesen na korist pacijenata. Proizvođača inzulina na tržištu je nekoliko i svaki lijek ne odgovara svakoj osobi. Upravo je to činjenica koju je važno istaknuti, jer vrlo se često zaboravlja da se terapija treba prilagoditi pacijentu, a ne principu sustava koji je uvijek usmjeren na nuđenje najpovoljnije terapije. Upravo zato treba doći do ravnoteže između potrebe pacijenta za određenom markom inzulina i njegove cijene, kako eventualna participacija od strane pacijenta ne bi bila prevelik teret za njegov budžet, jer HZZO i zdravstveni sustav će pacijentu uvijek prvo ponuditi korištenje najjeftinije terapije, pojasnila je Bailo dodavši kako je uvijek dobro javnost upozoriti na probleme do kojih može doći.
– No, istovremeno treba spriječiti negativne reakcije i zbunjenost do koje u ovakvim situacijama, zbog manjka informacija može doći. Ako govorimo o članovima naše udruge, a to su djeca, tada se prema Konvenciji o pravima djece njima ne mogu stavljati financijske prepreke pred dobivanje odgovarajuće terapije. Nedopustivo bi bilo da se zbog dogovora viših instanci, problemi roditelja s plaćanjem terapija prelamaju preko leđa djece, istaknula je Bailo. U situaciji kada sustav gleda što većem broju pacijenata ponuditi najjeftiniju terapiju, moguće kontraindikacije na određeni tip inzulina na drugom su mjestu.
– Laički je ovaj problem jako teško objasniti. Ukoliko pregovori o smanjenju cijena sa strane proizvođača propadnu, a HZZO odredi svoj nivo participacije, ostatak će troška naravno pasti na leđa pacijenata. U takvim se pregovorima prvenstveno treba voditi s dobrobiti pacijenata, a ne financijskim uštedama i dobicima, zaključila je Bailo.
najnovije
najčitanije
Županija
NAJBOLJI MALI KAMP
Dionis Camping Zaton ovogodišnji najbolji domaći mali kamp: ‘Inspirirali su nas na otvaranje…’
Zadar
JAVLJA DHMZ
Danas oblačno s kišom, u nastavku dana osjetan pad temperature
Zadar
financijska izvješća
Poznato kako posluju gradske tvrtke. Tri u minusu, a iznos gubitaka jedne nije nimalo zanemariv
Košarka
Kvalifikacije za EP
Božić i Smith predvodili Sesarovu družinu do važne pobjede kontra Bosne i Hercegovine
Košarka
Službena potvrda
Pep Guardiola produžio ugovor s Manchester Cityjem
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Crna Kronika
zloupotreba položaja