“Nećemo dozvoliti da se rijeka Una devastira i nepovratno uništi okoliš dok čekamo završetak sudskog postupka koji će sigurno rezultirati osuđujućom presudom zbog nepobitno utvrđenih propusta i zlouporabe položaja. Priroda ne poznaje rokove i zakon o upravnom postupku te nećemo dopustiti da je investitori unište nezakonitim radnjama”, istaknuli su u priopćenju iz “Spasimo Unu” koji se, kao i brojne ekološke udruge, protive izgradnji male hidroelektrane u blizini izvora te rijeke.


Ministarstvo graditeljstva u utorak je objavilo da ne može poništiti pravomoćne dozvole za izgradnju male hidroelektrane „Una-mlin“ blizu izvora rijeke Une, osim ako se u kaznenom postupku ne utvrdi da su “navedeni akti izdani kao posljedica kaznenog djela”.


Lokacija predviđene mini hidroelektrane u eko-mreži Natura 2000




Iz “Spasimo Unu” u priopćenju su podsjetili da je lokacija predviđene mini hidroelektrane na rijeci Uni zaštićena u okviru ekološke mreže Natura 2000. koja je osnovana kako bi očuvala najvrjednije i najugroženije vrste i staništa Europe te upozorili da je pregledom spisa utvrđeno da “prije podnošenja zahtjeva za izdavanje rješenja o izmjeni i/ili dopuni lokacijske dozvole 2015. nije proveden postupak prethodne ocjene prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu sukladno odredbama Zakona o zaštiti prirode”.


Zbog utvrđenih povreda propisa, Državni inspektorat podnio je kaznenu prijavu protiv službene osobe koja je izdala lokacijsku dozvolu zbog sumnje na zlouporabu položaja i ovlasti, naveli su.


Vezano uz poništenje građevinske dozvole, kažu da je pregledom lokacijske dozvole, izmjene i dopune lokacijske dozvole, građevinske dozvole te rješenja o promjeni imena investitora utvrđeno da su navedeni upravni akti pravomoćni te da su protekli rokovi za njihovo poništavanje i ukidanje, a koji su propisani odredbama Zakona o gradnji.


No, kako su dodali, “to ne znači da je građevinska dozvola izdana na legalan i legitiman način nego samo znači da u ovom trenutku Ministarstvo nema pravni mehanizam kojim može poništiti građevinsku dozvolu, nego se pristupa kaznenom postupku”.


“Jedini razlog zašto građevinska dozvola nije izravno ukinuta iako su utvrđene nezakonite radnje je proceduralne prirode, budući da je istekao rok za žalbu Ministarstva zaštite okoliša, a koje nije ni bilo obaviješteno o izdavanju dozvole. Sadašnja poruka Ministarstva je da možete raditi što hoćete i kako hoćete, samo da vas oni ne vide dok ne istekne rok za prigovore”, istaknuli su.


Također, naveli su da su zbog utvrđenih propusta podnijeli prijedlog Ministarstvu za oglašivanje rješenja ništavim i to građevinske dozvole izdane od strane Zadarske županije te da očekuju odgovor u zakonom propisanim rokovima.


Namjera Ministarstva prostornog uređenja je neshvatljiva


Dopis Zadarskoj županiji još ranije su uputili su iz Ekološke kulturne scene Hrvatske Kostajnice, a u kojem traže dostavu podataka o studiji utjecaja na okoliš u svezi izgradnje mini hidrocentrale u Donjoj Suvaji te se sada ponovno javljaju toj županiji, Odjelu za prostorno uređenje i zaštitu okoliša, pozivaju i na prigovor savjesti te traže obustavu gradnje i uništavanja izvora rijeke Une, tim više što je riječ o privatnom interesu.


Iz MO Srb, Udruge Una i platforme MojSrb kažu da su u pripremi daljnje prijave, dok stanovnici i dalje sami brane izvor Une na terenu, a izostanu li reakcije nadležnih institucija do kraja ovog tjedna, slijedi prijava, odnosno pritužba Europskoj komisiji protiv Hrvatske, a zbog čega će Europska komisija zasigurno tužiti Hrvatsku pred sudom EU, za kršenje Direktiva na koje se obvezala, odnosno jer nije pravodobno i razboritim mjerama zaštitila Ekološku mrežu Natura 2000, od iznimne važnosti za cijelu EU, ne samo Hrvatsku.


“Potpuno je neshvatljiva svakom građaninu Hrvatske namjera Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i obnove da omogući tajkunu da kupi vrijeme i omogući daljnju devastaciju Une i izgradnju mini hidroelektrane. Podsjetimo, gradi se MHE od 160 kW, što je energija koja pokreće nešto jaču pilanu ili je usporediva s proizvodnjom solarne elektrane za nekoliko kuća, a sve to nekoliko stotina metara od Vrela Une, što će trajno devastirati rijeku Unu s nesagledivim posljedicama. Inspekcije se od početka ponašaju vrlo čudno, ne oglašavaju se i ne zaustavljaju uništavanje, iako je sve sumnjivo od samog početka”.


“Vidimo se na prosvjedima na izvoru Une”, poručile su udruge.