Foto: EKO ZADAR
Iako Centar za gospodarenje otpadom (CGO) u kojem će se zbirnjavati miješani komunalni otpad iz Zadarske županije i južnog dijela Ličko-senjske županije, već uspješno radi kroz svoj probni rad te se u njemu zbrinjava oko 75 posto ukupno predviđene količine otpada, još nije određena konačna cijena njegove izgradnje. Projekt CGO Biljane Donje vrijedan je 87,2 milijuna eura, od čega su 76 posto bespovratna sredstva iz Kohezijskog fonda EU-a, 14 posto dolazi iz državne blagajne, a preostalih 10 posto namaknulo se iz proračuna Grada Zadra, Grada Benkovca i Zadarske županije.
No konzorcij RIKO iz Slovenije, izvođač radova na izgradnji CGO-a, a koji njime upravlja do ishodovanja uporabne dozvole za rad za tvrtku Eko Zadar d.o.o, je još u svibnju 2022. godine podnio zahtjev za financijsko povećanje ugovora zbog utjecaja pandemije i velikog rasta cijena. Vlada RH i Fond za zaštitu okoliša taj su zahtjev odobrili.
Utjecaj poskupljenja
– Još uvijek nismo zatvorili financijsku konstrukciju projekta, budući da je u međuvremenu došlo do poskupljenja cijene rada i građevnog materijala. U ovom trenutku dugovanje prema izvođaču radova, RIKO-u iznosi osam milijuna eura, no konačan iznos će se znati krajem ove godine po odluci Vijeća za rješavanje sporova (VRS), koje će odlučivati o potraživanju izvođača za postrojenje mehaničko-biološke obrade (MBO) otpada. U konačnici bi se iznos potraživanja RIKO-a mogao popeti na 15 milijuna eura, kazao nam je Toni Kozina, novi direktor Eko Zadra koji je otkrio kako je njihova tvrtka u razgovorima s nadležnim ministarstvom i Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost o mogućnostima sufinanciranja dijela dugovanja. Dodao je kako bi se ostatak iznosa koji treba platiti RIKO-u pokrio putem kredita koji bi tvrtka Eko Zadar servisirala iz svog redovnog poslovanja, iz dijela koji će njihova tvrtka naplaćivati komunalnim poduzećima koja dovoze otpad u CGO. Utvrdi li se da se RIKO-u treba platiti još 15 milijuna eura, to će cijeli projekt poskupjeti za čak 17 posto.
Prema posljednjoj analizi troškova i koristi koja je izrađena po narudžbi Eko Zadra, cijena po toni preuzetog miješanog komunalnog otpada bit će između 150 i 170 eura po toni, a konačna cijena definirat će se nakon završetka probnog rada. Dovoz otpada komunalne tvrtke još uvijek ne plaćaju. U Zadarskoj županiji u 2022. je proizvedeno 123.982 tona komunalnog otpada.
Tehnički pregled
Kozina nam je prošlog tjedna najavio i kako će krajem kolovoza trebati obustaviti rad CGO-a zbog tehničkog pregleda MBO-a, a tada cijeli MBO mora biti očišćen. Cijeli postupak trajat će dva mjeseca. Tada će se privremeno aktivirati dosadašnja odlagališta otpada, dok se ne dobije uporabna dozvola za CGO, kada će Eko Zadar preuzeti Centar od izvođača radova, RIKO-a.
S projektom Centra za gospodarenje otpadom u Biljanima Donjim, koji je i najvažniji županijski projekt u ovom razdoblju, krenulo se još prije 20 godina. Zadarski Centar najveći je od postojeća četiri CGO-a u Hrvatskoj, dosad su izgrađeni CGO-i u Istarskoj, Primorsko-goranskoj i Šibensko-kninskoj županiji, a svi imaju različite tehnologije mehaničko-biološke obrade otpada. I drugi u Hrvatskoj su krenuli s projektima CGO-a, a najdalje je odmaknuo onaj u Splitsko-dalmatinskoj županiji.
CGO u Biljanima Donjim u ožujku je obišao i predsjednik Vlade Andrej Plenković, a tom prilikom je zadarski župan Božidar Longin istaknuo kako je CGO Biljane Donje jedan od najvećih i najvrjednijih projekata za sve stanovnike Zadarske županije.
– Mi smo u Zadarskoj županiji problematici zbrinjavanja otpada pristupili vrlo odgovorno i aktivno, svjesni da je gospodarenje otpadom istodobno i naša zakonska obveza, ali i potreba, poručio je župan.
Podsjetio je da je Zadarska županija pitanje gospodarenja otpadom još 2013. godine definirala u Županijskoj razvojnoj strategiji. Kroz njezinu provedbu naglasak je osobito stavljen na važnost uspostave Centra za gospodarenje otpadom, a put je, kaže Longin, bio dug, težak i trnovit.
– Početak rada CGO-a za sve naše građane značit će privikavanje na nov način prikupljanja otpada, a bit će posebno važno pronaći kvalitetan način da se on iskoristi. Stoga je nužno otpad gledati kao izvor energije, jer se tako smanjuje njegov volumen i količina, što znači dvostruku korist, poručio je tada župan.
najnovije
najčitanije
Košarka
Kvalifikacije za EP
Božić i Smith predvodili Sesarovu družinu do važne pobjede kontra Bosne i Hercegovine
Košarka
Službena potvrda
Pep Guardiola produžio ugovor s Manchester Cityjem
Svijet
otkrio putin
Rusija ispalila hipersoničnu raketu na Ukrajinu kao upozorenje Zapadu
Plodovi zemlje i mora
korisni savjeti
Preporučuje se obaviti jesensku gnojidbu tla
Zadar
crpna postaja maestral
Odvodnja uputila javni poziv stanovnicima dviju zadarskih ulica
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Crna Kronika
zloupotreba položaja