
Foto: Ilustracija
Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, prosječna neto plaća isplaćena u travnju za ožujak iznosila je 1.326 eura i u odnosu na ožujak prošle godine realno je veća za 12,7 posto, a ovako veliki skok u rastu prosječne plaće izravna je posljedica snažnog povećanja plaća u javnom sektoru temeljem Vladine reforme koeficijenata, zbog čega je prosječna plaća u odnosu na veljaču također veća, i to realno za 5,4 posto. S druge strane, plaće zaposlenih u realnom sektoru ne bilježe takav rast, štoviše jako zaostaju za plaćama u državnom sektoru, odnosno bilježe nekoliko puta nižu godišnju stopa rasta u odnosu na plaće koje isplaćuje država.
Prosječna plaća u javnoj i državnim službama tako je nakon povijesnog povećanja koeficijenata skočila na 1.682 eura te je za 356 eura veća od prosječne plaće u Republici Hrvatskoj, s godišnjom stopom rasta od čak 28,8 posto, pri čemu je najveće povećanje prosječne plaće zabilježeno u zdravstvu i socijalnoj skrbi, od gotovo 34 posto, koja sada iznosi 1.771 euro. Nešto nižu stopu rasta od 23 posto bilježe plaće u obrazovanju, gdje je prosječna plaća sada također veća od nacionalnog prosjeka i iznosi 1.492 eura.
Veliki rast
Ovakve iznose prosječne isplaćene neto plaće ne bilježi ni jedna djelatnost realnog sektora, odnosno trgovine, industrije i građevinarstva, kao ni uslužnog sektora, a veće plaće od prosjeka imaju samo financijske djelatnosti i IT industrija. Naime, prosječna plaća u privatnim tvrtkama kreće se između 1.000 i 1.200 eura, što je opet manje od državnog prosjeka, i otprilike 500 eura manje od prosječne plaće u javnom sektoru, koja je, ponovimo, dosegnula 1.682 eura.
U Hrvatskoj udruzi poslodavaca pojašnjavaju da je snažan realni rast plaća posljedica izrazito velikodušnog povećanja plaća u javnom sektoru u izbornoj godini, rekordnog povećanja »minimalca« za 20 posto, nedostatka radnika na tržištu, kao i kontinuiranog usporavanja stope inflacije, te podsjećaju da su u odnosu na pred-pandemijsku 2019. ukupna primanja po zaposlenom rasla čak 44,2 posto, a realno, odnosno iznad stope inflacije, za čak 19,5 posto. Pr tom nisu propustili priliku još jednom istaknuti da su prošle godine ukupna primanja u Hrvatskoj rasla dvostruko brže nego u Europskoj Uniji, odnosno realno povećanje primanja od 6 posto čak je deset puta jače od prosjeka EU-a.
Minimalac i BDP
Hrvatska bilježi i treći po veličini nesrazmjer snažnijeg rasta minimalne plaće u odnosu na nominalni rast BDP-a, a na razini EU-a, što je neodrživo, upozoravaju u HUP-u. Procjenjuju da će masa plaća na razini opće države skočiti na 13 posto BDP-a s 11,5 posto BDP-a u 2023. godini te napominju da povećanja plaća u javnom sektoru nije vezano uz reformu javne uprave, rast produktivnosti javnog sektora i državne administracije ili za ciljano nagrađivanje najkvalitetnijih zaposlenika.
– Iako su i članice HUP-a tijekom 2023. godine primanja zaposlenih dizale za prosječnih 15-20 posto, također znatno iznad stope inflacije, velika je razlika kad to radi privatni sektor jer donosi odluku na temelju produktivnosti i rezultata i kad isto, bez izraženih kriterija, radi država. Naime, svojim je potezom država, koja troši oko 50 posto BDP-a, direktno utjecala na trošak rada u ostatku ekonomije. Snažan rast plaća u javnom sektoru će staviti privatni sektor pred velike izazove jer država sada vrši pritisak na tvrtke da dižu primanja zaposlenih znatno iznad rasta produktivnosti, navode u HUP-u i dodaju da snažan rast plaća vrši i pritisak na indeksacije mirovina, pa se od 1. srpnja očekuje rast mirovina od 8 posto.
HUP ipak i u ovoj godini očekuje rast prosječnih bruto plaća od oko 10 posto, odnosno drugu uzastopnu godinu rasta realnih plaća više od 6 posto, čime Hrvatska prednjači u regiji srednje i istočne Europe te posebno u EU-u. Uz neoporeziva primanja te primitke u naravi, HUP očekuje porast ukupnih primanja zaposlenih od oko 15 posto, slično kao i prošle godine.
Na plaće utječe i obrazovanost kadra
Treba imati na umu i to da javne i državne službe u velikoj mjeri zapošljavaju visokoobrazovane kadrove (školstvo, zdravstvo, kultura, sudstvo), dok dobrom dijelu privatnog sektora visokoobrazovani kadar nije toliko potreban (trgovina, građevinarstvo, turizam, promet). Normalno je da su u takvim okolnostima i plaće visokostručnih kadrova veće. Vidi se to i na primjeru financijskog i informatičkog sektora kojima je visokostručna radna snaga nužna, pa su onda i plaće u tim djelatnostima više.
najnovije
najčitanije
Zdravlje i ljepota
hormonalne promjene
Financijski stres izrazito negativno utječe na zdravlje
Županija
NOVO ULAGANJE OPĆINE
Stambeno zbrinjavanje mladih obitelji u Škabrnji ide korak dalje
Ostali sportovi
talijanska skijašica
Brignone operirala nogu, upitan nastup na Olimpijskim igrama
Svijet
drastične carine
Svjetske burze ovako nisu pale još od korone, no Trump ne odustaje
Zadar
WORLDSKILLS CROATIA 2025.
Veliki uspjeh Ekonomske škole: Zadrani na državnom natjecanju u promociji struke i poduzetništva
Zadar
Serijski bušitelj guma
Pod okriljem noći oštećeno desetak automobila parkiranih uz Dom na Sfingi
Zadar
svjetski dan svjesnosti
Ana Kardum iz zadarske Udruge za autizam upozorava: ’Broj djece s autizmom je u konstantnom porastu’
Scena
RUŠI REKORDE
Thompsonov menadžer: Prodano gotovo pola milijuna karata za koncert na Hipodromu
Zadar
Emily Stojanov
Mlada Zadranka iskreno o životu u Japanu: “Ta zemlja nudi nevjerojatne prilike za razvoj, ali…”
Zadar
ZELENI RAZREDI