Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

18 C°

NEIZVJESNOST

URUŠAVANJE PROGRAMA: Korisnicima gradskog proračuna u ovoj godini nije isplaćen niti euro

Autor: Goran Šimunov

11.05.2024. 11:15
URUŠAVANJE PROGRAMA: Korisnicima gradskog proračuna u ovoj godini nije isplaćen niti euro

Foto: ZELJKO KARAVIDA/ZPA



Brojni korisnici proračuna Grada Zadra, prije svega razne udruge, s velikom zabrinutošću prate situaciju s nedonošenjem zakonitog proračuna za ovu godinu. Sve te udruge su u javnosti postale prepoznatljive po svojim programima, a koje su onda prijavljivale za sufinanciranje na javne pozive Grada, da bi po odobravanju tih programa potpisali godišnji ugovor o sufinanciranju, što je zasad izostalo u 2024.


Iz dviju udruga u kulturi, s čijim predstavnicima smo razgovarali, potvrdili su nam kako ih iz Grada još nisu zvali na potpisivanje godišnjih ugovora za njihove programe, tako da im dosad nije isplaćen niti jedan euro.


– Još nismo potpisali ugovor s Gradom Zadrom za programe koje smo prijavili na njihov javni poziv. Od Grada smo za naše programe zadnje dvije, tri godine dobivali između 12 i 13 tisuća eura, kaže nam Natali Mahmić, producentica u udruzi Zadarski plesni ansambl (ZPA) pojašnjavajući kako imaju dvije prijavnice koje rade, za dramsku i plesnu umjetnost te za međunarodnu kulturnu suradnju.


Prvi novac u veljači ili ožujku




– Za dramsku i plesnu umjetnost bi prvi novac dobili pri potpisivanju ugovora u veljači ili ožujku, oko 70 posto iznosa ove prijavnice, a to bi bilo obično nešto manje od sedam tisuća eura. Tek po izvršenju svih programa, pri kraju godine, dobili bismo ostatak novca. Za drugu prijavnicu, u okviru koje je i naš festival Monoplay, dobili bismo sredstva tek po izvršenju usluge. Ne bismo dobili ni euro dok ne izvršimo festival, sve platimo i predamo izvještaj. Ako je sve uredno s izvještajem, Grad nam isplati ta sredstva, ističe Mahmić, dok je predsjednica ZPA Sanja Petrovski zabrinuta za financiranje predstave Gran Bolero koja je izvedena prošle plesne sezone, a koju nisu u cijelosti platili.


– Radi se o vrlo skupoj predstavi čija je cijena 10 tisuća eura, a dosad smo platili pet tisuća eura od novca koji smo imali na računu. Ne znam kako ćemo platiti ostatak novca. Dio sredstava za našu plesnu sezonu dobijemo od Ministarstva kulture. Prošle godine je bila slična situacija s gradskim proračunom i isplatama novca za udruge, ali smo onda u neko doba dobili novac od Grada, a iskreno se nadam kako će tako biti i ove godine. Sve naše programe dogovorimo godinu dana unaprijed, pa sada već imamo program rada za sljedeću godinu. Radi se o zadarskoj, hrvatskoj i europskoj sceni, upozorava Petrovski.


Producentica Mahmić, pak, najavljuje kako će, ako ne dobiju novac od Grada, biti prisiljeni festival Monoplay i ostale stvari koje dovode u okviru plesne sezone, izvesti u minimalnom obimu, budući da ne vide način kako bi mogli to sve realizirati.


– Ako će se Monoplay dogoditi, bit će u puno manjem formatu, budući da naša udruga ipak ima sredstva koje nam je Ministarstvo kulture odobrilo i već platilo. Moramo ispoštovati Ministarstvo. Ali sigurno se neće Monoplay dogoditi u obimu kao do sada, što bi bila velika šteta jer se održava već 16 godina. Pričekat ćemo još mjesec dana u vezi Monoplaya, što je neki realan rok, ipak moramo poštovati ugovor s ljudima koji nam dolaze. Ako se stvari ne promijene, onda svakako ne možemo raditi kako smo planirali, naglašava Mahmić dodajući kako uopće ne razumije zbog čega se događa problem s usvajanjem gradskog proračuna i zbog čega se ne može postići dogovor. Sve se zaustavlja, kome to odgovara, pita ova producentica.


Sanja Petrovski, Foto: ARHIVA ZL


Plaća zaposlenika


Da ni predstavnici njihove udruge nisu dobili poziv Grada za potpisivanje ugovora o isplati godišnjih sredstava niti im je u 2024. išta isplaćeno, potvrdio nam je i Andrej Fric, voditelj zajednice udruga Centar nezavisne kulture (CNK).


– U slučaju Matice hrvatske i Centra nezavisne kulture, dio troška plaće jednog radnika ide na javni poziv, a dio plaće tog radnika se financira iz gradskog proračuna, CNK-a i Kulture nove. Imamo radnika zaposlenog na neodređeno koji je producent. Naš program Kinoteke traje svih 12 mjeseci, po čemu smo različiti od drugih udruga u kulturi. Kinoteka je obvezna raditi svih 12 mjeseci, što je dogovoreno sa svim financijerima, među kojima su Grad i Županija. Još imamo sredstava za mjesec dana rada, a ostalo nam je izgurati još sedam mjeseci programa Kinoteke, a ne znam s kojim sredstvima. Od Grada nam je ukupno za ovu godinu odobreno 18 tisuća eura za kino i još pet tisuća eura za Hitchcock nights, kaže Fric koji ima saznanja o korisnicima gradskog proračuna iz sektora socijale za koje Grad, kako tvrdi, nije ni radio natječaj.


– Isplaćuje se novac za nužno financiranje programa u socijali, a kad se proračun Grada donese će se raspisati natječaj za te programe. Radi se o suludoj situaciji, odobreni su programi, prihvaćeni su svi rezultati, ali je izostalo izvršenje i potpisivanje ugovora zbog proračuna. Ima li uopće smisla da je gradska kultura posve zaključana. Postoji mogućnost da se naša udruga zaduži, podigne kredit za financiranje godišnjeg programa, ali ne znamo hoćemo li imati otkud vratiti taj kredit, zaključuje voditelj CNK-a.


Andrej Fric, Foto: Luka Jeličić