Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

12 C°

Medicinska škola Ante Kuzmanića

NOVI PROJEKT Istraživat će utjecaj lijekova na mentalno zdravlje mladih

Autor: Antonia Vodan

08.05.2024. 17:17
NOVI PROJEKT Istraživat će utjecaj lijekova na mentalno zdravlje mladih

Foto: Mislav Klanac



Medicinska škola Ante Kuzmanića iz Zadra dokazuje kako s pravom nosi naziv regionalnog centra kompetentnosti za pet županija, sudjelujući u brojnim projektima, kako lokalnim i školskim, tako i onim međunarodnim.


Trenutno škola sudjeluje u trećem projektu E-medice pod nazivom Utjecaj lijekova na mentalno zdravlje adolescenata.


Projekt okuplja nekoliko škola iz države i susjedstva, između ostalog i Strukovnu školu Gospić čije su učenice medicinskog usmjerenja sudjelovale na razmjeni u zadarskoj Medicinskoj školi. Učenicama su zadarski kolege predstavili svoju školu kroz aktivnosti u kojima sudjeluju te im pokazali laboratorije u kojima odrađuju praktične zadatke.




Osim toga, ličke učenice imale su priliku upoznati Zadar kroz vođenu turu koju su im domaćini pripremili, slušati predavanje o zlouporabi lijekova te se okušati u prigodnom kvizu znanja.


Od djelatnika Medicinske škole saznajemo kako mladi zadarski medicinari rado sudjeluju u projektima E-medice, rado uče kroz praktičan rad te kroz suradnje s drugim školama ostvaruju brojna poznanstva i prijateljstva.



Projekt na kojem trenutno sudjeluju odnosi se na tematiku koja u zadnje vrijeme postaje sve relevantnija mladim ljudima, pa tako i maloljetnicima, a odnosi se na pitanje djelovanja farmakoloških proizvoda na mentalno zdravlje učenika.


– Ovaj projekt se zove Utjecaj lijekova na mentalno zdravlje adolescenata i provodimo jedno istraživanje na cijeloj školi, a cilj istraživanja je utvrditi koliki postotak učenika koristi lijekove za mentalno zdravlje, u smislu antidepresiva, anksiolitika, sedativa, hipnotika pa da vidimo zbog kojih razloga oni to koriste.


Onda to možemo usporediti sa rezultatima učenika iz Beograda s kojima surađujemo pa ćemo vidjeti kakvo je mentalno zdravlje naših adolescenata, kazala je školska psihologinja Marija Šimičević te dodala kako će proučiti i koliko puta su adolescenti zatražili psihološku pomoć, odlaze li kod psihijatra, što misle uopće o tome i na koji način se može ta stigmatizacija prema psiholozima i psihijatrima smanjiti.


Dvotjedno istraživanje


– Od 17 razreda, uključili smo 16 razreda, a kroz iduća dva tjedna provodimo istraživanje pa ćemo vidjeti kakve ćemo rezultate dobiti. Surađujemo sa Strukovnom školom Gospić, s Medicinskom školom Pula i Fizioterapeutskom – farmaceutskom školom Beograd.



Učenici iz Pule imaju zadatak obaviti intervju s farmaceutom, Gospić ima napraviti jedan teorijski dio o lijekovima, a Beograd isto tako provodi istraživanje u svojoj školi. Kada budemo išli na razmjenu, nadamo se u rujnu, moći ćemo vidjeti kakvi su bili rezultati.


Naša škola je voditelj ovog projekta, a ostali su nam suradnici, kazala je Šimičević istaknuvši kako su učenici dosta zainteresirani.


– Naša škola inače radi na mentalnom zdravlju. Ja kao psihologinja provodim savjetodavni rad s njima i svakodnevno mi učenici dolaze s različitim problemima: od anksioznosti, depresije, suicidalnih misli, ljubavnih problema, problema u obitelji, nasilja, ima svega, izjavila je Šimičević.


Koliko je važno razgovarati o mentalnom zdravlju, slaže se i učenica Marija iz Gospića koja sudjeluje u projektu.


– Očekujem naučiti nešto o medicini. Mislim da je ovaj projekt jako koristan, pogotovo za mlade, ali također i za starije. Mislim da stariji nemaju dovoljno razvijenu svijest o mentalnom zdravlju i nekako to uvijek potiskuju. Za većinu mladih isto mislim da nisu dovoljno informirani o mentalnom zdravlju, ali evo, naša škola i ostale zdravstvene škole, mislim da su ipak dosta upućene u to, zaključila je Marija.