Petak, 22. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

13 C°

Zbrinjavanje djece

Sufinanciranje obrta za dadilje u Zadru u planu, ali još uvijek na čekanju. Razlog već znate…

Autor: Nina Vigan

14.03.2024. 06:45
Sufinanciranje obrta za dadilje u Zadru u planu, ali još uvijek na čekanju. Razlog već znate…

Foto: Luka Jeličić



Mnogi gradovi u Hrvatskoj problem manjka jasličkih i vrtićkih kapaciteta rješavaju sufinanciranjem obrta za dadilje, za one roditelje čije djeca nisu našla mjesto u gradskim ili privatnim vrtićima. Na području Zadarske županije, postoje tri registrirana obrta. Dva se nalaze u Zadru, a jedan u Biogradu. O temi sufinanciranja obrta za dadilje, razgovarali smo s pročelnikom Upravnog odjela za odgoj i školstvo Josom Nekićem i Majom Hrnčević vlasnicom obrta Zvončica, prvog registriranog obrta za dadilje u Zadarskoj Županiji.


Hrnčević nam je istaknula kako je od početka djelovanja obrta očekivala pomoć Grada u vidu subvencioniranja, pomoć koju nisu dobili, a koju imaju obrti diljem Hrvatske.


Odbijenica


– Prije devet godina, otvorila sam obrt za usluge dadilje, prva u Zadarskoj županiji. Nakon mene, obrte su otvorili u Splitu, Solinu i drugim gradovima u Dalmaciji dok su u drugim gradovima poput Zagreba, Bjelovara, Karlovca otvoreni od početka donošenja Zakona o dadiljama. Grad Zadar je bio obećao u samom početku da će biti neke pomoći, ali su me na kraju odbili zato što sam obrt, ne ustanova. Moram napomenuti kako se radi po Zakonu za dadilje i trebaju se zadovoljiti određeni uvjeti, uvjeti kakve treba zadovoljiti i jedan dječji vrtić. Nema tu neke velike razlike, osim što je čak strože nego kod vrtića zato što u obrtu za usluge dadilje treba biti odvojena spavaonica, što nije slučaj u svakom vrtiću gdje djeca spavaju, igraju se i jedu u istim prostorima. Kod nas je to sve odvojeno, ističe Hrnčević.


Foto: Osobna arhiva/Maja Hrnčević, vlasnica obrta za dadilje




Obrti za usluge dadilja ograničeni su brojem djece, tako da u svoj obrt dadilje mogu i primiti do 12 djece.


– Već 15 godina sam u ovom poslu, znam kako se radi i znam kako ovakve uvjete nema puno vrtića. Centar za socijalnu skrb je naša inspekcija, koja dolazi redovito. Imamo zaposlenike i cjelodnevnu desetosatnu skrb, sa svim obrocima i užinama. Ali, našli smo se pred zidom. Ovakvih obrta u Hrvatskoj ima jako puno, jako puno gradova daje subvencije, ali ne i Grad Zadar. Nikad nismo dobili nikakve pomoći. Split je prepoznao to, Solin je prepoznao, mnogi gradovi, ali ne i Zadar. Danas je problem i taj što se svatko počeo bavit ovim poslom kazala je Hrnčević dodajući kako razumije da je prevelik pritisak na roditelje, na vrtiće i igraonice jer roditelji moraju raditi.


Kako nam je kazala Hrnčević, cijene ilegalnih čuvanja su jednake ili veće od onih koje naplaćuju obrti za dadilje. Također je istaknula kako dadilja nije nikakav luksuz, već potreba roditelja da legalno smjeste djecu dok rade.


Foto: Grad Zadar/idejni projekt djecjeg vrtica Smiljevac


Ekonomska cijena


– Vrtića nema dovoljno, a ne vjerujem da će ih uskoro biti kako bi sva djeca bila upisana. Ovo mi više nema smisla, želim raditi po pravilima, dok su cijene namirnica sve veće kao i materijal koji nam je potreban za kvalitetan rad, nas se ne podupire, a želimo raditi po zakonu. Teško je raditi s ograničenjima, propisima i davanjima, a matematika je jednostavna. Po djetetu ide 265 eura, s tim da je to neka ekonomska cijena. Ovakvi obrti su u ostatku Hrvatske i skuplji, ali oni mogu staviti te cijene kad im gradovi sufinanciraju većinu pa roditelji plaćaju pola ili manje. Koprivnica na primjer ima ovakvih četiri ili pet obrta, i svi su sufinancirani. To je djelatnost bez koje naš sustav ne može funkcionirati jer ako roditelj nema gdje smjestiti dijete, kako će raditi? Ti roditelji su oni koji plaćaju sve poreze i doprinose društvu, kazala je Hrnčević dodavši kako su važna osnovna prava djece. Kako kaže, dijete je dijete, a roditelj ima pravo birati skrb koju želi za svoje dijete.


Nekić nam je istaknuo kako je sufinanciranje obrta za dadilje u planu, a što potvrđuje i Prijedlog odluke o izmjeni i dopuni Odluke o socijalnoj skrbi iz 2022. godine, gdje su definirani uvjeti i iznosi sufinanciranja.


Foto: Luka Jeličić/Joso Nekić, v. d. pročelnka UO-a za odgoj i školstvo


– U proračunu za 2024. godinu je i ta stavka sufinanciranja obrta za dadilje, međutim, mi nemamo proračun. Sufinanciranje je u planu, ali radi proračuna je i to na čekanju, kao i plaće zaposlenika u ustanovama koje se financiraju iz proračuna. Upravo danas smo dobili i potpore za gradnju vrtića. Znači, imamo četiri vrtića sufinancirati državnim sredstvima, a mi nemamo proračun, kazao je Nekić dodavši kako treba donijeti proračun da Grad može u taj proračun ugraditi i realizirati planirana sredstva jer se radi o sufinanciranju te početi s gradnjom kako bi se našlo mjesta za djecu u vrtićima.


Vrijednost izgradnje vrtića ukupno 10 milijuna eura


Iz Ureda gradonačelnika Grada Zadra, Branka Dukića, izvijestili su kako je gradonačelnik u Zagrebu preuzeo ugovore za nadogradnju i rekonstrukciju dječjeg vrtića, PO Duga te izgradnju predškolske ustanove »Crvene kuće«. Grad Zadar prijavio je navedene projekte na drugi poziv iz Nacionalnog plana »Izgradnja, dogradnja, rekonstrukcija i opremanje predškolskih ustanova«. Razdoblje provedbe navedenih projekata je od 30. lipnja 2024. do 30. lipnja 2026. godine, a iznos dobivenih bespovratnih sredstava je 974.718,00 eura.


Na području Zadra postoji 25 predškolskih ustanova (3 kojima je osnivač Grad Zadar i 22 predškolske ustanove drugih osnivača). Kapaciteti gradskih ustanova i ustanova vrtića drugih osnivača nisu dostatni za obuhvat sve djece u neki od programa ranog i predškolskog odgoj i obrazovanja. Kako bi se osigurale izjednačene mogućnosti za svu djecu i njihovo uključivanje u sustav odgoja i obrazovanja od najranije dobi te povećanje obuhvata djece u dobi od 3 godine do godine polaska u školu koja sudjeluju u programima ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja Grad Zadar je već u prvom pozivu iz NPOO-a osigurao veći dio sredstava potrebnih za izgradnju dva vrtićka objekta i to: izgradnja područnog objekta Smiljevac s 8 odgojno-obrazovnih skupina (4 jaslične i 4 vrtićke) za 128 djece te nadogradnja područnog objekta Pčelica s 8 odgojno-obrazovnih skupina (4 jaslične i 4 vrtićke) za 128 djece.


Iz Grada poručuju kako je iz NPOO-a ukupno Gradu Zadru odobreno 3,7 milijuna eura za izgradnju sva četiri planirana vrtića, a procijenjena vrijednost izgradnje je oko 10 milijuna eura, tako da će Grad uložiti još preko 6 milijuna eura vlastitih sredstava. Rekonstrukcija i nadogradnja PO Duga te izgradnja vrtića »Crvene kuće« osigurat će dostupnost programa ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja te veću kvalitetu predškolskog odgoja kao temelja obrazovanja za budućnost. Omogućit će se uključivanje djece koja do sada nisu ostvarivala prednost pri upisu, a time će se neizravno stvoriti preduvjeti za ostanak obitelji u zajednici i podržati demografska obnova.