ponedjeljak, 25. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

17 C°

RASTEREĆENJE

Ukidanje vodnog doprinosa donijet će uštedu i građanima. Ovo je popis ostalih nameta koji odlaze u povijest

Autor: Dražen Katalinić

12.03.2024. 18:12
Ukidanje vodnog doprinosa donijet će uštedu i građanima. Ovo je popis ostalih nameta koji odlaze u povijest

Foto: Davor Puklavec/PIXSELL



Ukidanje vodnog doprinosa koji je ministar gospodarstva Damir Habijan prošlog tjedna najavio u Hrvatskom saboru, na snagu stupa prvoga srpnja, a osim što će poduzetnike rasteretiti tog davanja, uštedu na računima za vodu mogu očekivati i građani, i to u iznosu od 20 eura godišnje. Potpuno ukidanje vodnog doprinosa dio je Vladinog Akcijskog plana za smanjenje neporeznih i parafiskalnih nameta u 2023. za 2024., usvojenog krajem prošle godine.


Akcijski plan sadrži 67 mjera ukidanja parafiskalnih nameta, a njegovom provedbom se planira izravno troškovno rasterećenje gospodarstva u iznosu od 136,96 milijuna eura. Svih 67 mjera bit će u potpunosti provedeno do kraja prvog tromjesečja 2024. godine, tj. do kraja ovoga mjeseca, ističu u Ministarstvu gospodarstva, a dosad su iz Akcijskog plana provedene ukupno 33 mjere ili 44,93 posto planiranog ukidanja parafiskalnih nameta. Svi parafiskalni nameti koji su obuhvaćeni Akcijskim planom gospodarstvo su godišnje opterećivali s 297,2 milijuna eura.


Električna energija


Ključni sektori za provedbu Akcijskog plana su Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja – na koje otpada najveći udio rasterećenja od 60,6 milijuna eura ili 45,6 posto, zatim Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike koje će podnijeti 25,17 milijuna eura rasterećenja ili 19 posto te Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture na koje otpada 14,15 milijuna eura ili 10,65 posto.




Najznačajnije mjere iz nadležnosti Ministarstva gospodarstva su smanjenje prihoda od naknade za korištenje voda za 19,74 posto, što bi poduzetnike godišnje trebalo rasteretiti za 18,9 milijuna eura; zatim smanjenje visine naknade za poticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije za 5 posto, s procijenjenim rasterećenjem od gotovo 9,87 milijuna eura i već spomenuto ukidanje vodnog doprinosa koje bi tvrtke trebalo rasteretiti za više od 16,5 milijuna eura.


No, ne ukidaju se svi parafiskalni nameti obuhvaćeni Akcijskim planom, nego se za većinu njih predviđa smanjenje postojeće naknade.


Primjerice, naknada za zaštitu voda smanjuje se za 22,31 posto, naknada gospodarenja otpadnim vozilima smanjuje se na 0,068 eura po kilogramu, posebna naknada za okoliš na vozila na motorni pogon smanjuje se za 4 posto, smanjuje se naknada zbrinjavanja otpadnih mazivih ulja, naknada za korištenje općekorisnih funkcija šuma smanjuje se za 38 posto, naknada troškova za usluge kontrole mlijeka komercijalnih proizvođača smanjuje se za 35 posto, naknada za izdavanje identifikacijske iskaznice za održivu uporabu pesticida smanjuje se za 50 posto, troškovi provođenja stručnog nadzora sjemenske proizvodnje smanjuju se za 35 posto, naknada za provedbu postupka stručnog pregleda i odobrenja šumskogospodarskih planova smanjuje se za 28 posto, godišnje pristojbe za aktivnosti Agencije za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) koje nisu obuhvaćene cijenama pojedinih usluga smanjuju se za 50 posto, kao i naknada za pružanje usluga u području prometa lijekovima, a za toliko se smanjuje i sudska pristojba za podnošenje prijedloga za upis u zemljišne knjige elektroničkim putem, naknada za pravo uporabe radiofrekvencijskog spektra se također smanjuje za 50 posto, smanjuju se i naknada za izdavanje dozvole domaćem ili stranom prijevozniku za obavljanje linijskog prijevoza na tranzitnoj međunarodnoj liniji, kao i naknada za izdavanje dozvola za međužupanijsku liniju te naknada za usklađivanje novih i izmijenjenih voznih redova za županijske linije.


Naknada za polaganje stručnog ispita za zaštitara i čuvara smanjuje se za 20 posto, a za isto toliko se smanjuje i naknada za polaganje stručnog ispita za privatnog detektiva.


Javni registar


U Udruzi Glas poduzetnika podsjećaju da hrvatsko poduzetništvo trenutno opterećuje oko 450 različitih parafiskalnih nameta, a valja podsjetiti da je od prvog siječnja 2022., upravo na inzistiranje Udruge Glas poduzetnika, ukinuta članarina Hrvatskoj gospodarskoj komori za male poduzetnike. No, u UGP-u traže ukidanje članarina i Turističkoj zajednici i Hrvatskoj obrtničkoj komori, odnosno zahtijevaju isključivo dobrovoljno članstvo. Kažu da je od oko 450 raznih parafiskalnih nameta, bitno njih možda stotinjak, sve ostale bi trebalo ili drastično smanjiti ili ukinuti. Poduzetnici upozoravaju da se nakon ukidanja i smanjenja nekih nameta pojave nova administrativna davanja koja tvrtkama troše vrijeme i novac, poput novije obveze poslodavca da provjeri je li novi zaposlenik sudski kažnjavan. Napominju da je za potrebe smanjivanja birokratskih i parafiskalnih nameta nužna izrada javnog registra takvih davanja, koji u Hrvatskoj nikako da zaživi, zbog čega, kažu, nemamo jasno i transparentno početno stanje kao temelj planiranja.


Upravo je ukidanje i smanjivanje parafiskalnih nameta jedan od najdugovječnijih zahtjeva Hrvatske udruge poslodavaca. Taj je zahtjev unatrag zadnjih 20-ak godina postavljen pred niz hrvatskih vlada, ali nekoliko dosadašnjih najava i inicijativa za njihovu analizu i smanjivanje nije dalo vidljivih rezultata, upozoravali su u HUP-u, iz kojeg podsjećaju da su prvu listu parafiskalnih nameta objavili još 2007. godine i tada ih je bilo 245, da bi se do danas taj broj gotovo udvostručio.


Na popisu i sudske pristojbe


Osim vodnog doprinosa, Akcijskim planom potpuno će se ukinuti: naknada koju plaćaju članovi EKO bilančne grupe; naknada za znak zaštite okoliša Europske unije; naknada za registraciju u sustav za ekološko upravljanje i neovisno ocjenjivanje EMAS; posebna godišnja naknada za ukidanje stakleničkih plinova; izdavanje identifikacijske iskaznice za profesionalne korisnike pesticida, distributere pesticida i savjetnike o zaštiti bilja i sigurnoj uporabi pesticida; naknada za pružanje usluga u području prometa medicinskih proizvoda (na veliko i malo); naknada za stručno mišljenje o udovoljavanju uvjetima za skladištenje opasnih kemikalija koje djeluju u obliku plina; dio sudskih pristojbi koje čine prihod državnog proračuna poput sudske pristojbe za izvadak iz sudskog registra; naknada za odobrenje održavanja izobrazbe pomoraca; naknada za baždarenje brodica; naknada za baždarenje čamaca za osobne potrebe; naknada za baždarenje čamaca za javne namjene i čamaca za gospodarske namjene za prijevoz putnika i stvari; ulazna naknada obveznih mirovinskih fondova; naknada za fitosanitarni pregled bilja u vezi s premještanjem; naknada za polaganje stručnog ispita za voditelja poslova u turističkoj agenciji; sokolarski ispit i naknada za izdavanje sokolarske iskaznice u cijelosti će se podmirivati iz državnog proračuna, a među parafiskalnim nametima koji se potpuno ukidaju navodi se i članarina Hrvatskoj gospodarskoj komori.