ponedjeljak, 25. studenog 2024

Weather icon

Vrijeme danas

8 C°

PREDAVANJE

Trovanje divljih životinja kao nedopustiva praksa nekolicine lovaca ili nezadovoljnih mještana ličkih sela

Autor: Marin Smolčić

08.02.2024. 20:48
Trovanje divljih životinja kao nedopustiva praksa nekolicine lovaca ili nezadovoljnih mještana ličkih sela

Foto: Marin Smolčić



Unatrag nekoliko godina na području Ličko-sennjske županije dogodilo se nekoliko slučajeva neovlaštenog, bezobzirnog  trovanja divljih životinja. Svakako je najcrnji scenarij pri tome zabilježen nadomak sela Mazin gdje je jedan neodgovorni mještanin želeći otvovati lisice, usmrtio rijetkog i zaštićenog bjeloglavog supa.


Udruga Biom u okviru međunarodnog projekta BalkanDetox LIFE koji financira Europska unija, a bavi se suzbijanjem trovanja, organizirala je   besplatne edukativne radionice o suzbijanju trovanja divljih životinja.  Trovanje životinja je sramotna praksa neselektivnog ubijanja divljih životinja korištenjem otrovnih mamaca. Nanošenje štete bioraznolikosti  doprinosi izumiranju zavičajnih vrsta i narušava prirodnu ravnotežu. Tvari koje se koriste u trovanju ubijaju sve životinje koje s njima dođu u kontakt  i predstavljaju opasnost po ljudski život. O ovim temama večeras je u dvorani Kulturno-informativnog centra Gospić više  govorio  Ivan Budinski, stručni savjetnik za zaštitu prirode i voditelj smjera za istraživanje sisavaca i ostaloh životinjskih vrsta.


-Večeras smo govorili o problemima trovanja životinja. To se ne događa samo u Hrvatskoj već i široj regiji. Ovaj projekt odrađuje mnoštvo udruga s cijelog Balkana. Istražujemo načine suzbijanja tih problema, a uzroci su uvijek isti. Znamo da se trovanja životinja vrši, ali nažalost ne znamo brojke jer se vinovnici tih nečasnih radnji neće sami prijaviti pa mnoge otrovane životinje sklanjaju i zakapaju. Mnogo se ljudi žali da su im otrovani psi i mačke, ali konačni broj prijava nadležnim tijelima je mizeran. O takvim trovanjima doznajemo kada su žrtve strogo zaštićene vrste kao suri orao, bjeloglavi sup ili vukovi. Tek kada takve nečasne radnje završe u medijima javnost i brojne udruge dižu svoj glas.




Nama je nenadoknadivo da su se trovanjem već drastično smanjile ili izbrisale pojedine vrste divljih životinja na ovim prostorima. Dvije su strane ove priče. Ako netko želi otrovati vuka ili lisicu, pri tome postoji realna opasnost da od trovanja ugine susjedov pas, ali i škanjci, orlovi, bjeloglavi sup… Ljudima koji imaju problema s vukovima i čagljevima po Lici svakako treba pomoći, ali nikako trovanjem tih životinja, uvjeren je savjetnik Ivan Budinski.


Večerašnje predavanje je pratilo svega dvadesetak slušatelja, većinom predstavnika udruga za zaštitu prirode, lovačkih udruga i Hrvatskih šuma.