Foto: iStock
Uz sve financijske izazove, postoje izvedivi ciljevi, kao i stvari na koje trošimo mnogo novca a da to niti ne percipiramo
Blagdansko razdoblje je iza nas, te je ovaj period obično takav da je novčanik tada najmršaviji. Obično je i siječanj period kada smo u fazi donošenja financijskih odluka za nadolazeću godinu, a ključ je postaviti ih tako da su one prije svega realne i da ih se zaista možete pridržavati.
Uz sve financijske izazove, postoje izvedivi ciljevi, kao i stvari na koje trošimo mnogo novca a da to niti ne percipiramo.
1. Napravite proračun
Otvorite tablicu na računalu ili pak izvadite dobru staru bilježnicu i olovku napišite detaljan proračun svih vaših prihoda, troškova i ciljane štednje. Kada stavite sve na papir, biti će jasniji odnos troškova i na što odlazi većina vašeg novca pa će biti realnije isplanirati kako upravljati novcem. Kada napravite proračun, držite ga se tijekom čitave godine.
2. Poradite na dugovima
Ako imate određeni dug, postavite si za cilj godišnju ili mjesečnu cifru koju ćete realno, uz malo planiranja moći otplatiti. S planom otplate puno je realnije očekivati da ćete raditi na nepodmirenom dugu, a ne zapostaviti ga dok se ne pojavi neki neugodni podsjetnik.
3. Napravite plan štednje
Ciljajte povećati svoju uštedu za određeni postotak ili iznos svaki mjesec. Možete postaviti automatski prijenos na štedni račun kako biste lakše dosljedno štedjeli, no pobrinite se da to i dalje bude realan iznos. Ma koliko mali bio, na kraju godine biti će vam drago.
4. Ulažite mudro
Obrazujte se o različitim mogućnostima ulaganja i napravite plan za mudro i pametno ulaganje. Ako razmišljate o ulaganju, možete potražiti mišljenje od financijskog savjetnika kako biste svoja ulaganja uskladili sa svojim dugoročnim ciljevima.
5. Smanjite nepotrebne troškove
Jedna od ključnih stvari pametnog raspolaganja novcem jest identificiranje nepotrebnih troškova. Pretplata koju ne koristite, male kupnje u drogerijama, onih pola kruha koja se nikada ne pojede – sve to zvuče kao sitnice, ali kada na mjesečnoj bazi sagledate vaše troškove, može se dobiti jedna fina cifra.
6. Stvorite fond za hitne slučajeve
Nastojte uštedjeti određeni iznos koji pokriva nekoliko mjeseci životnih troškova. Dakako, možda to i neće biti moguće odvojiti u godini dana, no sam početak je važan.
7. Pratite vlastite potrošačke navike
Neka jedna od odluka bude ta da ćete pažljivo pratiti svaki trošak. Koristite aplikacije ili proračunske tablice za praćenje kamo odlazi vaš novac, što vam može pomoći u prepoznavanju vlastitih obrazaca i područja za poboljšanje vaših navika trošenja.
najnovije
najčitanije
Košarka
Kvalifikacije za EP
Božić i Smith predvodili Sesarovu družinu do važne pobjede kontra Bosne i Hercegovine
Košarka
Službena potvrda
Pep Guardiola produžio ugovor s Manchester Cityjem
Svijet
otkrio putin
Rusija ispalila hipersoničnu raketu na Ukrajinu kao upozorenje Zapadu
Plodovi zemlje i mora
korisni savjeti
Preporučuje se obaviti jesensku gnojidbu tla
Zadar
crpna postaja maestral
Odvodnja uputila javni poziv stanovnicima dviju zadarskih ulica
Županija
SILBA
FOTO Katamaran Jadrolinije udario o obalu Božave
Scena
IRIS PETRAČ
Tko je supruga Novice Petrača? Bivša zadarska novinarka i glasnogovornica Grada Zadra
Crna Kronika
PU ZADARSKA
U Murvici se zapalio automobil u vožnji, vatrogasci intervenirali
Zadar
INFORMIRAJTE SE!
Višnjik objavio važne upute za posjetitelje koncerta Doris Dragović!
Plodovi zemlje i mora
NAJULOV 2024.