
Foto: Borna Filic/PIXSELL
U Hrvatskoj je od 27. prosinca do 1. siječnja dopuštena upotreba pirotehničkih sredstava, s izuzetkom petardi, koje su pod zabranom cijele godine. No, bez obzira na zabranu, svako je blagdansko razdoblje već tradicionalno obilježeno bljeskovima, glasnom pucnjavom i zvižducima ovih opasnih pirotehničkih sredstava.
Iako su kazne značajne, građani se ne odvraćaju od upotrebe petardi i redenika, često ne shvaćajući ozbiljnost potencijalnih posljedica. Oni koji najviše pate zbog takve neodgovornosti su kućni ljubimci, divlje životinje, bebe, starije osobe, srčani bolesnici, epileptičari i ljudi koji boluju od PTSP-a.
Posebno su pogođeni psi i mačke čiji izuzetno osjetljiv sluh često rezultira ozbiljnim posljedicama poput srčanih udara i nesretnih incidenata na cestama, dok pokušavaju pobjeći od buke. Vlasnici su često prisiljeni koristiti sredstva za smirenje kako bi umanjili strah svojih ljubimaca.
Teške posljedice
S obzirom na teške posljedice korištenja pirotehničkih sredstava, koje uključuju i ozbiljne ozljede kod djece poput gubitka prstiju i očiju, policijski službenici savjetuju građanima da se suzdrže od uporabe, a ako ih već koriste – neka to rade odgovorno.
– Savjetujemo građanima da ne koriste pirotehnička sredstva, a ako ih ipak koriste onda neka obavezno pročitaju i pridržavaju se uputa proizvođača za sigurno rukovanje. Jedna od preventivnih mjera koju imamo je naša operativna akcija »Mir i dobro« koja je započela 11. prosinca i traje do 7. siječnja iduće godine.
Putem nje pozivamo građane da ne bacaju pirotehnička sredstva ispod vozila i balkona te da ih ne koriste pod utjecajem alkohola, a posebno u zonama gdje se nalaze kućni ljubimci i druge životinje. Posebno želim naglasiti da se ne smije pokušavati ponovno aktivirati pirotehničko sredstvo koje je zatajilo, izjavila je Ivana Grbin, glasnogovornica PU zadarske, ističući i kampanju »Manje oružja, manje tragedija« u sklopu koje građani mogu bez sankcija predati oružje i učiniti svoju okolinu sigurnijom.
Ovogodišnja akcija »Mir i dobro« na zadarskom području zasad bilježi jednak broj slučajeva oštećenja kao i prošle godine, dok slučajeva s ozljedama, srećom, nema.
Zasad bez ozljeda
– Prošle smo godine imali evidentirana dva oštećenja, a zasad je isto i ove godine. Naime, uslijed korištenja pirotehničkih sredstava došlo je do požara na vozilu u Pakoštanima te je uslijed bacanja pirotehničkih sredstava oštećeno staklo na ulaznim vratima u prostoriji jednog trgovačkog društva.
Što se tiče ozljeda, prošle ih godine nije bilo, a tako je zasad i ove. Vidjet ćemo kako će sve ići do kraja akcije, nadamo se da će sve proći u redu, zaključuje glasnogovornica.
Podsjetimo, ovisno o vrsti prekršaja, kazne iznose od 660 do 1990 eura za građane te od 1.320 do 3.980 eura za pravne osobe i obrtnike, kao i od 130 do 390 eura za zakonskog zastupnika djeteta mlađeg od 14 godina koje je upotrijebilo pirotehnička sredstva.
U slučaju da ovi pozamašni iznosi nisu dovoljni da vas spriječe u uporabi pirotehničkih sredstava, onda pokušajte misliti na svoju sigurnost, ali i na sigurnost svih onih koji vas okružuju.
najnovije
najčitanije
Županija
23. dani cvijeća
Trodnevni sajam u Sv. Filipu i Jakovu »procvjetao« s brojnim sadržajima
Županija
kandidat za župana
I Antonio Vučetić odgovorio na otvoreno pismo Doris Bailo
Zadar
'DOKAŽIMO DJELIMA'
Kandidati HDZ-a za župana i dožupana predstavili program: ‘Županija puna potencijala bit će još poželjnija za život’
Zadar
kandidat za gradonačelnika
Na otvoreno pismo Doris Bailo odgovorio i Ivica Žuvela
Zadar
realni ciljevi
Biloglav i DOMiNO predstavili program za lokalne izbore
Crna Kronika
PU ZADARSKA
PREVAREN U SRED ZADRA! Prišla su mu dvojica muškaraca, ponudili mu na prodaju…
Zadar
PROZVAO GA
KAKAV FAIL! Radeta išao prozvati Erlića pa se malo osramotio…
Županija
Petrčane
MISTO MOJE (18) Prodaju se tereni, svi su u turizmu, dobro žive, još da su svoja općina…
Zadar
Apsurd birokracije