Foto: Arhiva ZL
Općina Ražanac, nedavno je donijela mjeru kojom se mijenja odluka o povećanju visine jednokratne novčane pomoći roditeljima novorođene djece, a u cilju povećanja prirodnog prirasta stanovništva na području Općine Ražanac. Po novom, visina novčane naknade za novorođenčad iznosi 7.000 eura po djetetu, a isplaćuje se u sedam jednakih godišnjih obroka, dakle svake godine roditelji dobiju 1.000 eura, do djetetove sedme godine života.
Ostvarivanje prava
Pravo na novčanu pomoć mogu ostvariti roditelji, posvojitelj ili samohrani roditelj za svako novorođeno ili posvojeno dijete, a koji su državljani Republike Hrvatske, obitelj u kojoj oba roditelja imaju prebivalište na području Općine Ražanac najkasnije 6 mjeseci od rođenja djeteta, neprekidno do isplate novčane pomoći u cijelosti i barem jedan roditelj ima prijavljeno prebivalište na području Općine Ražanac godinu dana prije rođenja djeteta za koje se podnosi zahtjev. Također, uvjet je da je dijete nakon rođenja prijavljeno na području Općine Ražanac neprekidno do isplate novčane pomoći u cijelosti. U slučaju da se mijenja prebivalište, gubi se i pravo na isplatu.
Za povratak i ostanak mladih
Damir Jordan, načelnik Općine Ražanac, uputio nas je u planove koje Općina koje provodi i namjerava provesti, sve s ciljem podizanja nataliteta i kvalitete života.
– Osim mjera koje su već donesene za povratak i ostanak mladih osoba u općini Ražanac, kao što je kupnja povoljnijeg građevinskog terena, godinama osiguravamo studentske stipendije, sufinanciramo radne bilježnice i prijevoz srednjoškolaca do Zadra. Nakon svih tih mjera donijeli smo i odluku da svako novorođeno dijete, odnosno roditelji, dobiju 7.000 eura u periodu od 7 godina. Dosad smo također imali odluku o jednokratnoj novčanoj pomoći roditeljima, ali je iznos bio puno manji. Ovo je puno izdašnije, konkretnije i bolje, kazao je Jordan dodajući kako Općina planira poboljšati infrastrukturu i uvjete školskog i predškolskog obrazovanja.
Vrtić u Radovinu
– Ne znam hoće li sve ovo biti dovoljno da obitelji ostanu, ali želimo napraviti što je više moguće da zaustavimo taj negativan trend odlaska i povećamo broj stanovnika. Treba raditi i na mjerama zapošljavanja u poljoprivredi, obrtništvu, ribarstvu i u svemu onom što naša općina može ponuditi. Želimo da se otvore radna mjesta pa da nam se uz ovakve poticaje mladi vrate ili požele ostati, istaknuo je Jordan.
Općina Ražanac ulaže u objekt dječjeg vrtića u Ražancu, a u tijeku je i proces javne nabave za izgradnju područnog objekta dječjeg vrtića u Radovinu, koji bi trebao biti gotov, ako sve bude po planu, u roku od godinu dana.
– Gradimo vrtić u Radovinu, u kojem će biti tri jedinice, dvije vrtićke i jedna jaslička. Sredstva su osigurana preko NPOO-a i općinskog proračuna, a projekt je vrijedan oko milijun eura i očekujemo uskoro početak radova, međutim, teško je definirati točno vrijeme s obzirom na to da je javna nabava u tijeku i može se odužiti. Svakako, javna nabava je prije tri mjeseca raspisana, a oko Nove godine bi trebale biti otvorene ponude, kazao je Jordan dodajući kako se radi na proširenju škole i izgradnji dvorane u Ražancu, ali i u Radovinu.
– Za školu u Ražancu očekujemo suglasnost ministarstva pa idemo u realizaciju, a za školu u Radovinu se priprema projektna dokumentacija, nakon čega slijedi prijava za suglasnost ministarstva. Do 2026. godine se ta sredstva NPOO-a moraju iskoristiti. Imamo uvjete za izgradnju baš u tim mjestima jer se u oba mjesta izvodi dvosmjenska nastava. To su naša dva najveća mjesta, gdje ima i najviše djece, objašnjava Jordan.
Infrastrukturni projekti
Načelnik je istaknuo kako Općina ima u planu puno infrastrukturnih projekta, od obnove i izgradnje rive u dva naselja, obnove plaža, izgradnje vrtića i uređenja škola i parka, a tu je i projekt interpretacijskog centra bure u Ražancu i vatrogasnog doma u Podvršju. Sve su to mjere koje Općina poduzima kakvo bi podignula kvalitetu života svojih mještana. Ova odluka o povećanju financijske pomoći roditeljima novorođene djece, zasigurno će olakšati mnogim mještanima, a počet će se primjenjivati od 1.siječnja 2024.godine.
Inače, Općina subvencionira vrtić tako da roditelji plaćaju 80 eura po djetetu mjesečno, a ostatak se izdvaja iz proračuna.
– Subvencioniranje i osiguravanje vrtića, nama je prioritet. Mi subvencioniramo vrtić, međutim, neki roditelji ne mogu izdvajati taj iznos pa djeca ostaju s bakama, u kući. A svakako je bolje da pohađaju vrtić, za njihov razvoj. Upravo zato smo mi i donijeli ovu mjeru plaćanja 1.000 eura godišnje, do 7 godine života. Praktički dobijete besplatan vrtić. Razmišljali smo hoćemo li uvesti besplatan vrtić ili ovih 1.000 eura godišnje, ali jednako je na kraju. Osim činjenice da svejedno neka djeca ne bi išla u vrtić, pa ne bi ni dobili onda tih 1.000 eura. Na roditeljima je da raspolažu novcem, a mi smo htjeli da svi roditelji dobiju taj novac. Opet, svjesni smo kako neće tih 7.000 eura ljude navesti da dođu živjeti u našu općinu, ali sigurno će dobro doći onom tko je već tu, zaključio je Jordan.
najnovije
najčitanije
KK Zadar
Juniorska ABA liga
Juniori Zadra ostali kratki i kontra Cedevite Olimpije
Hrvatska
ŠEF SDP-A
Hajdaš Dončić: ‘Bolji sam od Andreja Plenkovića’
Nogomet
kriza na etihadu
Manchester City upisao peti uzastopni poraz
Crna Kronika
traje potraga
U Zagrebu pucali iz jednog u drugi auto pa pobjegli
Zadar
tužna vijest
Preminuo ugledni zadarski otorinolaringolog dr. Zlatko Matulić
Zadar
tužna vijest
Preminuo ugledni zadarski otorinolaringolog dr. Zlatko Matulić
Zadar
đir po poluotoku
[FOTO] Sunčana jesenska subota izmamila Zadrane u šetnju
Zadar
danas prosvjed
Zadranka Jasminka Adžić Sikirić: ‘Brutalni porezni udar pomest će mnoge male iznajmljivače’
Zadar
TREND ILI POTREBA
U Zadarskoj županiji sve više obrta za čišćenje: ‘Sad pred blagdane traži se pranje…’
Scena
PJEVAČICA