
Foto: Sveučilište u Zadru
Odjel za etnologiju i antropologiju poziva vas da se pridružite jesenskom/zimskom izdanju Dana etnologije i antropologije, koji se održavaju od 13. do 17. studenog 2023. godine, u novim sveučilišnim prostorima zgrade SEP-a (Š. Vitasovića 1). Jesensko/zimsko izdanje Dana etnologije i antropologije započinje s „etnografskom ćakulom“, u dva dijela, koja će se održavati u ponedjeljak (13.11.) i utorak (12.11.) s početkom u 18.00h u Studentskom klubu. U neformalnom tonu studentice i studenti Odjela će predstavljati svoja terenska istraživanja, provedena tijekom ak. god. 2023./2034., u sklopu istraživačkih kolegija preddiplomskog i diplomskog studija. U ponedjeljak će studentice i studenti u tri grupe raspraviti o metodološkim izazovima rada na inventarizaciji zbirke i terenskog istraživanja u Grđevcu, Karlovcu i Zenici, a u utorak četiri grupe će predstaviti i problematizirati otočne temama sa Silbe, Pašmana, Zlarina i Dugog otoka.
U srijedu, 15.11., s početkom u 15.00 sati, u Studentskom klubu dr. sc. Senka Božić Vrbančić vodit će „antropološku igru“ o „nedovršenim budućnostima“. Cilj je ove radionice, otvorene za sve studente, kritički se osvrnuti na pitanje „kreativnosti i produkcije“ u kontekstu društvene atmosfere svakodnevice obilježene prekarnošću i diskursima globalnih kriza (klimatske promjene, ekonomska kriza, migrantska kriza…). Igrači u igri pričaju priče i pokušavaju spojiti ono što nam izgleda „nespojivo“, pa samim time i „nemislivo“.
U srijedu, 15.11. u 18.00h, u dvorani 004, održat će se predstavljanje knjige dr. sc. Luke Šeše, „Krsnik između mita i zbilje: Kulturnoantropološke strukture jednog tradicijskog vjerovanja“, otvoreno za širu zainteresiranu javnost. Knjiga „Krsnik između mita i zbilje“ istražuje fenomen krsnika i sličnih osoba/bića iz tradicijskih vjerovanja Hrvatske i jugoistočne Europe. To su likovi na koje se može gledati kao na mitološka božanstva, totemske zaštitnike, heroje s nadnaravnim moćima, srodnike šamana, stvorove iz usmenih predaja ili (samo) obične ljude posebnih vještina i sposobnosti kojima je zajednica dodijelila nadnaravne predznake i u njima utjelovila arhetipsko Dobro. Autor za njima traga u najranijim zapisima i suvremenim spomenima, analizira dosadađnje historiografske, folklorističke i etnološke radove te ih nadograđuje vlastitim arhivskim i terenskim istraživanjima kako bi otkrio brojne uloge i funkcije koje je krsnik imao i ima za zajednicu u kojoj egzistira. U predstavljanju će sudjelovati dr. sc. Mario Katić s Odjela za etnologiju i antropologiju.
Matija Dronjić, kustos Etnografskog muzeja u Zagrebu, održat će predavanje i radionicu „Kulturna animalistika i hrvatska nematerijalna baština na UNESCO-ovim listama: nove perspektive“. Polazeći od paradigme obaštinjenja primarno tradicijske kulture, predavanje istražuje na koji su način i u kojoj mjeri životinje postale dio nematerijalne baštine te kako se manifestiraju u politikama i praksama njenog očuvanja. S druge strane, radionica se bavi mapiranjem „nematerijalne kulturne životinje“ u kontekstu digitalne humanistike, odnosno istražuje hrvatske digitalne repozitorije, arhive i zbirke s ciljem izrade i razvoja metodologije mapiranja multimedijalnih/transmedijalnih izvora. Predavanje i radionica održat će se u četvrtak, 16.11., u dvorani 101, s početkom u 9.00h.
U petak, 17.11., u 18.00h u Studentskom klubu, Dane etnologije i antropologije završavamo s inauguracijom novog programa „etnografske ‘prtljage’“, namijenjenog popularizaciji etnologije i antropologije. Kroz seriju terenskih priča koje treba ispričati, sjećanja koja ne želimo zaboraviti ili istraživačka iskustva koja želimo ponovno propitati, etnografska prtljaga je neformalni forum za diskusiju o etnološkim temama. Naša je želja da se (ne)ispričane priče i istraživačka iskustva, kao svojevrsna simbolička ‘prtljaga’, raspakiraju i promisle kao točka propitivanja naših etnografskih istraživačkih iskustva, zanimljivih zapažanja, osvještavanja (ne)pristranosti, stvaranja znanja i (ne)uspjelih pokušaja istraživanja. U sklopu prvog broja „etnografske prtljage“ Tomislav Augustinčić započet će razgovore kroz pitanje što se događa kada se etnografska građa nepovratno izgubi.
najnovije
najčitanije
Nogomet
napadač dinama
Kulenović: Osjećaj je dobar, ali znamo da posao nije završen
Svijet
Anthony Albanese
Australski premijer zahvaljujući “Trump faktoru” iznenađujuće ostao na vlasti
Nogomet
POBJEDA BVB-A
Skok Borussije (D) na četvrto mjesto
Crna Kronika
neredi
Split: Nakon utakmice napadnuta policija, uslijedila privođenja
Zadar
6. svibanj
Arheološki muzej Zadar bit će domaćin zanimljivom predavanju
Zadar
na redditu
ZADRANKA U DILEMI: ‘Što više vremena provodim tu, to mi se čini kako je grad većinom pust’
Zadar
CVJETA BIZNIS
U godinu dana čak 51 obrt za čišćenje više: “Ako samo jednom ne očistite kako treba, drugi put ni nećete!”
Zadar
ĐIR PO GRADU
FOTO Ulice Poluotoka bile su krcate šetačima, pogledajte koga smo sreli na zadarskoj špici
Zadar
INSPIRATIVNA PRIČA
Utrka Wings for Life je Perki promijenila život: ‘Kad sam s njima, ja zaboravim na svoje godine’
Zadar
najmanje 70 tisuća eura